Duck a l'orange - video recipes :))

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Daniela, mersi, nu vroiam nici eu well done, de aia am intrebat, se vede in film culoarea rozalie la interior.
Alynutzo fara piele e mai dificil, eu stiu ca asta face farmecul pieptului de gasca - nu trebuie mancata dar da savoare si suculenta carnii. da ma gandesc ca cu un strop de ulei ar merge....si in tigaie antiaderenta bineinteles.


Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

O sa vad eu cum ma descurc, daca e nevoie pun putin ulei de masline. Daca nu ramanem flamanzi duminica la pranz atunci o sa stiu pe viitor (ca mai avem la bunica cateva rate) sa nu ii dau jos pielea.
Roxana asta nu-i gasca, e rata. Nu-i bai, cred ca graba a fost de vina.
Daniela eu am mai pregatit friptura de rata pana acum (ce-i drept, noua bunica sotzului ne tine un anume soi de rate, li se spune 'rate mute' si sunt semi-salbatice, iar carnea are o tenta de vanat, mult mai gustoasa decat carnea de rata domestica obisnuita) si nu mi-a iesit niciodata atoasa. Dupa ce oparesc bine carnea si o condimentez cam cu toate 'buruienile' pe care le am prin casa (maghiran, busuioc, putin rozmarin si nelipsita nucsoara) calesc ceapa, ardei si la final pentru cateva secunde inainte de a pune carnea si cativa catei de usturoi taiati marunt, adaug carnitza condimentata si o fierb la foc mic in vin rosu pana se face. Totdeauna a iesit suculenta si buna.
Oricum, acuma e clar, am luat toate ingredientele si duminica testez reteta si luni revin cu impresii.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

visam gaste aseara. scuze, chiar ca graba era de vina. ori inghititurile in sec? io zic ca nu ramaneti flamanzi duminica totusi... o sa iasa ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Oh! Da' nici gisca nu e rea!

Fetelor, parca am innebunit. De cind cu mutarea la tara si cu vecinul asta de la care tot cumpar pasari, parca imi vine sa le gatesc non stop...

Apropo' ...am pastrat ficatul ratelor si ma gindesc sa fac un pate... ceva, dar sa fie special... Ce imi recomandati?
Ah, si mai vreau si niste retete de supa cu rata (ceva chinezesc, thailandez sau stiu eu...ceva nemaipomenit!!!). Cine ma ajuta?

www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

io am intrat doar sa va zic sa va potoliti cu gastele si ratele ca mor de foame si pana ajung acasa mai e muuuuuuuuuuuult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Felicitari pentru link! Si multumiri!
Supa crema de ciuperci iese d-aia adevarata, nu din plic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Eu am incercat reteta si mi-a viesit de minune!Mai fac si rata la cuptor cu portocale in ea sau mere.Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Am comis duminica www.flickr.com/photos/9684774@N08/2191770835/in/set-72157600636180054/" target="_blank">rata cu portocale. Carnitza in sine nu m-a dat pe spate, dar sunt dispusa sa-i mai acord o sansa, de data asta recunosc ca nu am avut cum sa respect reteta 100% ca deja jupuisem pieptul. Si tot raman convinsa ca nu trebuie oprit focul dupa ce se pune sosul de soia si cumva pieptul trebuie sa fiarba in sos, ca prea clocoteste si se 'evapora' sosul ala in filmuletz si n-are cum daca nu e foc dedesubt. In schimb sosul e demential si am de gand sa-l pregatesc si pentru un piept de pui de exemplu. Mi-a amintit de ceva ce am mancat toamna trecuta in Ungaria, un gratar de pui in stil grecesc (asa zicea in meniu), era piept de pui la gratar tot cu un sos cu citrice, super gustos.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Am comis duminica www.flickr.com/photos/9684774@N08/2191770835/in/set-72157600636180054/" target="_blank">rata cu portocale. Carnitza in sine nu m-a dat pe spate, dar sunt dispusa sa-i mai acord o sansa, de data asta recunosc ca nu am avut cum sa respect reteta 100% ca deja jupuisem pieptul. Si tot raman convinsa ca nu trebuie oprit focul dupa ce se pune sosul de soia si cumva pieptul trebuie sa fiarba in sos, ca prea clocoteste si se 'evapora' sosul ala in filmuletz si n-are cum daca nu e foc dedesubt. In schimb sosul e demential si am de gand sa-l pregatesc si pentru un piept de pui de exemplu. Mi-a amintit de ceva ce am mancat toamna trecuta in Ungaria, un gratar de pui in stil grecesc (asa zicea in meniu), era piept de pui la gratar tot cu un sos cu citrice, super gustos.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year




Da si mie mi s-a parut sosul ca fiind unul de exceptie si cred ca sint multe tipuri de carne ce ar merge cu el.
Cit despre piele, intr-adevar aceasta are mare importanta pentru rezultatul final fiindca pielea tine grasimea legata de piept, fragezind si reprezinta o bariera intre carnea propriu zisa si temperatura ridicata a tigaii care ar putea-o praji prea mult.

Dar, oricum, arata excelent ce ti-a iesit!

www.helpsonia.com

Mergi la inceput