Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Eu i-am dat la sfarsitul primei luni calciu (jumate de fiola) timp de 10 zile si ii dau zilnic Vigantol (cate 2 picaturi). Urmeaza ca in luna 3 sa-i dau iar 10 zile calciu. Referitor la baita, eu ii dau cu ulei de la Sanosan doar dupa baita (atunci cand ii facun super masaj) si are pielea super ok. Alte produse cosmetice (gen creme sau lotiuni) eu nu folosesc.

Roxxy si Matei, sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

LA MULTI ANI LALA!

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Adina, acum am intrat pe mail si ti-am vazut scumpelul! M-au impresionat tare pozele facute imediate dupa nastere, cu bebe ud si fragil (deh, eu - cezariana, mi-am vazut copilul dupa aproape 24 h) si pozele in care fetita isi tine fratiorul in brate. Frumoase!

http://community.webshots.com/slideshow/561916111jorXca?mediaPosition=1

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Multumesc de urari dragelor . Va pup si iata o floare pentru voi !

UNDE ATI DEPUS ACTE IN SECTORUL 3 ? PENTRU TRUSOU, ALOCATIE, PRIMA ETC ...CIC ???

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Buna, fetelor! Intru pe fuga ca am si eu, din nou, cateva intrebari sa va pun...si imi cer scuze ca nu pot sa citesc din urma sa vad ce ati mai scris.

LA MULTI ANI LALA! Multa sanatate si tot ce este mai frumos!

Vi s-a intamplat ca in timp ce le dadeati bebelusilor sa suga si li se umple gura cu lapte si sa dea totul afara? Mi s-a intamplat acum si m-am speriat rau de tot...am lasat-o putin, cateva minute, dupa care i-am dat din nou sa suga de la celelalt san si a mancat bine. Ce s-o fi intamplat?
Cu ce ungeti bebelusii? Ca fata mea am vazut ca la piliuri, la picioruse, ii dau eu cu crema mereu cand o schimb de scutec, dar se vede alt rand de piele si deasupra e pielea alba ca si cand ar fi acolo multa crema...cu ce sa ii dau?


Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by felicici
Sunt si eu mamica unei fetite nascute pe 19.12.2007 pe nume Lorena.


Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!

quote:
Prima problema este legata de baita...stiu ca ea ar trebui facuta inainte de masa....problema este ca nu se poate discuta cu fata mea pana nu isi face plinul imediat ce s-a trezit...in caz contrar si schimbatul unui pampers e prea mult iar baia pe stomacul gol numai o relaxare nu este...plange si cauta sanul. Mai are cineva problema asta? Am incercat sa ii dau doar putin sa manance si tot nu merge, am incercat sa astept o ora dar o ia somnul si daca i-l stric este agitata mult timp dupa si adoarme foarte greu. Poate aveti un sfat pentru mine....


Sfat nu am doar pot sa-ti spun ca si Amira e cam la fel.Eu ii dau sa pape,ca la fel nu ne putem intelege daca-i este foame,o mai las un pic,apoi ne pregatim de baita.Cat ne bibilim,mai vorbim ca fetele ...timpul trece si putem trece si la baita.

quote:
Apoi un alt motiv de mare suparare este igiena nasucului...si pentru mine caci nu reusesc sa scot nici macar mucisorii pe care ii vad. O matusa din Italia mi-a spus ca acolo se aplica o metoda putin diferita de cea de la noi cu pompita....si anume se pune copilul pe o parte si apoi se aplica ser in nara de sus...important este ca se aplica cu presune si acesta iese pe nara cealalta cu tot cu mucisori. Mi se pare o metoda mai rapida si mai putin invaziva pentru copilas caci serul picurat ajunge in gat si este sarat. Aplica cineva metoda asta? Serul folosit de matusa mea este intr-un recipient special de 1 ml cu ajutorul caruia se obtine presiunea. Eu am ser la 5ml cu care nu am cum sa fac presiune si risc sa pun prea mult. Oare cu o seringa s-ar face presiunea necesara?


Noi folosim un spray cu apa de mare,care cred ca are suficienta presiune.Dar metoda ta e super. Am sa incerc si eu.

quote:
Am primit si vizita pediatrei care mi-a recomandat sa incep cu calciul...mi se pare mult prea devreme (copilul este alaptat exclusiv si stiu ca laptele de mama contine suficient calciu chit ca l-ar lua din oasele acesteia). Motivatia ar fi ca ii tremura barbia (copilul plangea in timpul consultului). Nu stiu care este legatura...mai este cineva care sa primit indicatia de a da calciu de la 3 saptamani?


La Robert am inceput sa-i dau calciu inca din maternitate.La fel ii tremura barbita si avea spasme.Mai tarziu,pe la 2 luni i s-a descoperit un suflu sistolic,care a fost pus tot pe seama lipsei de calciu.Din fericire,gaurica s-a inchis pana la 5 luni.
Amira n-a avut inca astfel de probleme si sper sa ne tina Dumnezeu departe de ele,dar de o saptamana am inceput sa-i dau si ei calciu,cate 5 ml pe zi,plus 3 picaturi de Vigantol.Nici ei nu-i place,dar il pun intr-o seringuta si i-l dau cate putin.

quote:
Intrebare pentru mamicile care nu sunt la prima experienta:)...stiti cumva daca dunga de pe abdomen mai trece si daca sfarcurile mai revin la culoarea roz? De fapt am observat eu ca sfarcurile au redevenit roz pe zona pe care o baga copilul in gurita...sper sa nu raman asa caci copilul nu cred ca va reusi niciodata sa-l prinda pe tot:P


Dunga de pe abdomen va disparea,iar sfarcurile isi vor reveni. Cu timpul.


Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

A mea face tot timpul asa, i se umple gura de lapte, scoate sanul si plange. Inghite aer. O pun sa ragaie si apoi maninca iar. Ma intreb, insa, de ce inghite atata aer?


http://community.webshots.com/slideshow/561916111jorXca?mediaPosition=1

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Dupa ce aveam eu atatea pe cap ...mai vine si o bunica si imi spune ca sa nu ii mai facem baie in fiecare seara ci o data la 2 zile ca este frig??????
De cate ori ati schimbat bb pe zi? ca a mea nu suporta sa o schimb, face mare tam tam

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

O schimb de vcate ori se cacaceste. Si a mea face scandal, dar nu-i tine... O spal in fiecare zi, rare au fost cazurile cand am sarit-o cate o zi


http://community.webshots.com/slideshow/561916111jorXca?mediaPosition=1

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by geo_ionita
Vi s-a intamplat ca in timp ce le dadeati bebelusilor sa suga si li se umple gura cu lapte si sa dea totul afara? Mi s-a intamplat acum si m-am speriat rau de tot...am lasat-o putin, cateva minute, dupa care i-am dat din nou sa suga de la celelalt san si a mancat bine. Ce s-o fi intamplat?


Si Amira face uneori asa..."Uita" sa inghita si i se umple gurita cu laptic.

quote:
Cu ce ungeti bebelusii? Ca fata mea am vazut ca la piliuri, la picioruse, ii dau eu cu crema mereu cand o schimb de scutec, dar se vede alt rand de piele si deasupra e pielea alba ca si cand ar fi acolo multa crema...cu ce sa ii dau?


Maseaza crema mai bine atunci cand ii dai.Parerea mea,ca e prea mult chiar la fiecare schimbat.


Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput