alge deshidratate

alge deshidratate | Autor: mama lia

Link direct la acest mesaj

mi-am cumparat 3 pungi cu alge deshidratate si ma intereseaza daca aveti idee de niscaiva retete.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Ca sa le folosesti trebuie intii sa le tii citeva minute in apa rece. SE recomanda sa se puna in salate si la supa miso. Eu asa le folosesc. Altfel nu stiu, nu am incercat.



"animals ...exist for their own reasons. They were not made for humans any more than black people were made for whites or women for men." Alice Walker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

De unde le-ai luat? Vreau si eu!


fianna cu printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

daca sunt in foi poti face roluri(sushi)

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

sunt sub forma de fideluta.
le-am luat de la un plafar din zona Dristor.

cum este supa miso???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Miso este pasta de soya fermentata si in sta la baza unei supe care are mai multe variante, eu o fac pe cea cu ciuperci shiitake, cuburi de tofu, alge, ceapa verde si ghimbir. Noua ne place f mult. Daca vrei reteta, spune.



"animals ...exist for their own reasons. They were not made for humans any more than black people were made for whites or women for men." Alice Walker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

Ramnona, spune reteta!!!
dar nu stiu daca pe la noi gasesc pasta de soia fermentata si ciupercile de ai zis....merge si cu alt fel de ciuperci???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Pasta de soia - miso, este esentiala ptr supa miso, nu sti de alt fel de ciuperci care s-ar potrivi. Insa daca ai gasit alge deshidratate, cred ca vei gasi si celelalte ingrediente.
Reteta este astfel:
intii pregatesti baza ptr supa, care o faci fie fierbind 5 ciuperci shiitake in 5 cani de apa (ciupercile, daca sint si ele deshidratate, le hidtarezi, poti sa le tii in apa sde la 15 min pina la citeva ore. Daca ai alge kombu, pui si 5 buc de combu si cind clocoteste apa le scoti imediat.
Strecori zeama si asta e baza ptr miso. Daca vrei, refolosesti ciupercile la altceva. Eu le tai marunt si le repun in supa.
Ptr supa propriu zisa ai nevoie de 4 cani de baza, aprox 30 gr alge wakame fidea, 1-3 linguri miso, 300 gr tofu taiat cubulete. Ptr servit, ceapa verde taiata fidea
Pui zeama la fiert cu algele si cuburile de tofu.Cind zeama fierbe, pui 1 lg de miso si gusti si daca mai vrei, mai adaugi miso. Stingi focul inainte ca supa sa clocoteasca.
Servesti fierbinte, cu ceapa verde taiata fidea.
Pofta buna!




"animals ...exist for their own reasons. They were not made for humans any more than black people were made for whites or women for men." Alice Walker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Stiu ca am vazut Miso soup undeva dar nu mai sunt sigura, poate la mega image.

Retete poti sa mai cauti pe net, in engleza se gasesc o gramada. Da search la nori salad sau seaweed salad si in functie de ce ai in bucatarie sau poti procura ai o gramada de optiuni.

fianna cu printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput