Cartofi la cuptor

Cartofi la cuptor | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Cine stie reteta de ceva care arata cam asa:cartofii probabil sint fierti anticipat si taiati rondele,pusi in straturi in vas la cuptor si legati cu ceva care probabil e ou ,probabil si ceva brinza,insa rezultatul e nemaipomenit.Am mincat in Tunisia si mi-a placut.Mai aveau niste variante adica cubulete mici de cartofi,morcov ,mazare,conopida si acelasi liant necunoscut. Tot pe acelasi principiu era si spanac ,dar nu maruntit ci fiert intreg si pus la cuptor amestecat cu liantul.
Daca cunoasteti din ce se face va rog sa-mi dati si niste proportii.Multumesc!
Si repede ca vreau sa fac la prinz!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tibiuta spune:

E reteta mea preferata gatesc de multe ori.Cartofi gratine
Cartofii se fierb in coaja,se curata,se taie rondele,se aseaza in tava, sau vas special de cuptor.Se lasa putin sa se rumeneasca.Compozitia care se toarna peste ei se face din :smantana,eu pun si putin usturoi da un gust excelent,putin lapte, si cascaval ras sau branza.Se toarna apoi peste cartofi si se lasa pana face o crusta usoara.
Variante:
- Poti sa pui si brocolii ,cu rondele de morcovi da un aspect super
- poti sa pui fasii subtiri de sunca
Mai am si alte retete tot la cuptor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Mai spune,tibiuta,ce alte retete mai ai la cuptor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

suna bine, bine de tot... de reteta...si vorba lui iahim...mai spune

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

iaca ce cartofi am facut eu de genul asta:

cartofi cu sos la cuptor:http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/Mancare


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

aaa...nu ca tu vrei sa ma omori cu zile
aia cu sos ca aia cu sos...arata demential dar shawormele alea cu "clatita" din cartof m-au zapacit de tot

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

M-am apucat de treaba si regret ca nu ma pricep sa pun poze.Am scos si o punga de ardei copti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Initial creeata de dulcetica

Cine stie reteta de ceva care arata cam asa:cartofii probabil sint fierti anticipat si taiati rondele,pusi in straturi in vas la cuptor si legati cu ceva care probabil e ou ,probabil si ceva brinza,insa rezultatul e nemaipomenit.Am mincat in Tunisia si mi-a placut.Mai aveau niste variante adica cubulete mici de cartofi,morcov ,mazare,conopida si acelasi liant necunoscut. Tot pe acelasi principiu era si spanac ,dar nu maruntit ci fiert intreg si pus la cuptor amestecat cu liantul.
Daca cunoasteti din ce se face va rog sa-mi dati si niste proportii.Multumesc!
Si repede ca vreau sa fac la prinz!


dulcetica



Si eu am mancat asa ceva, ma refer la cubuletele din cartofi, tot in Tunisia, in Hammamet. Sunt deliciosi, se fac foarte usor. Cartofii fierti in coaja, se zdrobesc, se amesteca cu oua crude, cascaval ras, carne tocata si pesmet, se pune compozitia intr-o tava unsa cu unt, se coace in cuptor pana se rumeneste, apoi se taie cubulete. La ei se serveste ca un fel de aperitiv langa bere.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Eu stiu reteta de Cartofi frantuzesti:

cartofi fierti in coaja
branza sarata rasa
oua
smantana
la alegere: ceva afumatura, gen kaizer, carnati

Se unge un vas de Jena cu unt sau ulei, se pune un strat de felii de cartofi, apoi se rade branza, se pune afumatura si se repeta totul pana la terminarea ingredientelor.
Se baga la cuptor si cu 15 min. inainte de coacere se adauga un amestec facut din oua si smantana. Se lasa pana se fac si ouale.
Se pot pune si felii de cascaval la suprafata.

Se serveste cu smantana sau iaurt.

Noi mancam destul de des si ne place teribil. Ai mei prefera kaizer, ca fara afumatura le sta in gat...

Adriana 11+ si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

veronica, am facut in seara asta shaworma de la tine...
dar nu aveam nici porc nici pui dezghetzat si am facut cu muschi de vita...este absolut delicioasa...cu mentiunea ca noi am papat-o punand peste ea un sos facut din 2 catei de usturoi, iaurt, maioneza si sare...
"clatite" nu mi-au iesit decat 4...fiindca am o tigaie mare si cred eu ca le-am facut si un pic cam grasane
celor mici le-am umplut cu cascaval ras si au papat si ei...(pe astea am uitat sa le pozez )
iti multumesc ...iata experimentul Aici si Aici
cu siguranta am sa-l mai repet

maine incerc cartofii de la tibiuta


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Am incercat eu cartofii de la Tibiuta aseara...au iesit buuuni...eu am pus si usturoi...si mirosea prin casaaaa... ceva teribil ! F. buni.Eu fac aceasta reteta dar pun si oua mai multe... si acum spre ex. am pus un ou amestecat cu 200 g. de smantana!

Mergi la inceput