Zahar din trestie (light brown) se intareste. Sfat

Zahar din trestie (light brown) se intareste. Sfat | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Il desfac, folosesc o singura data si cand umblu la el din nou e tare ca piatra. Ce sa-i fac? Sa-l bag in punga de plastic si sa-l inchid? In FL nu mi se intampla asa (probabil din cauza umiditatii ridicate), dar aici, la munte, nu-i chp sa-l folosesc de prea multe ori.

"Ce e val ca valul trece (poze)"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu il rastorn imediat ce-l desfac intr-o cutie metalica cu capac(cum sunt cele de lapte praf nestle) si nu se intareste

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Deci asta e, trebuie inchis cat mai bine... Multumesc!!!

"Ce e val ca valul trece (poze)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Da, asa e, in contact cu aerul se intareste.
Si eu il pun intr-un container de sticla(se poate si de plastic) inchis ermetic.. Uite ceva www.lillianvernon.com/catalog/product_display.jsp?pdId=2629&name=Stay-Fresh Dry Goods Keepers&parentCatId=3&catId=156" target="_blank">similar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu il inchid f bine din cauza furnicilor fiindca aici fiind cald mereu apar din pamant din iarba verde

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc! Am uitat sa va intreb daca aveti idee cum sa-l desfac pe cel intarit. Am dat cu un cutit cu lama rotunjita in el si nici gand sa-si "revina". Am incercat si sa-l faramitez cu mana, tot nu merge... Nu-i bai, ca nu-i o tona...

"Ce e val ca valul trece (poze)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

poate doar sa-l bagi la vreo prajiturica la care zaharul se topeste in apa/lapte

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

de ce nu folosesti pungi Zipploc?de alea cu"fermoar" sunt fff practice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bits de info....nu am stiut ca au si pungi cu "fermoar"...eu am doar caserole +capac de la ei am sa ma uit mai bine...

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Monica l-as folosi la fidea cu lapte. Sa vad cum il masor ca-i teapan rau.
Cand cumpar urmatoarea cutie am sa-l pun intr-un borcan de sticla cu capac sau in punga cu "fermoar" cum spui tu Bits.

"Ce e val ca valul trece (poze)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

adu-ti aminte cam ce cantitate ai folosit din el...si cam cat mai ramasese inainte sa se solidifice
aaa...sau poti sa-l caramelizezi intr-o cratita(normal ca el mai intai o sa se topeasca) si-apoi faci o crema de zahar ars(crema de vanilie caramelizata)....mmm...cred ca ar iesi o nebunie...uite ca niciodata nu am incercat sa fac asa...

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput