ciorba de burta

ciorba de burta | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

Am cumparat burta fideluta congelata. Aveti idee cum se poate tranforma in ciorba de burta?
Si cam cat dureaza operatiunea?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Operatiunea dureaza cateva ore...depinde cum vrei sa o faci.
Iti dau reteta mea, cum fac eu din 2 kg de burta.
Intr-o oala maree, pun legume (morcovi (5-6 bucati mari), patrunjel(2-3), telina(1 mare), ceapa intreaga- o arunci la sfarsit ) si pun niste carne de vita (rasol de vita). Le las sa fiarba vreo 2 ore bune. Apoi pun burta care e fiarta si taiata fideluta (daca nu era fiarta puneam burta in ciorba de la inceput). Poti taia un ardei rosu fideluta si il bagi inauntru. Mai las vreo ora pe foc dupa care scot legumele afara si le pisez cu blenderul sa fie ca o pasta. Rasolul il scot si il arunc (asta se pune pt gust, poate sa fie si un os de vita cu putina carne pe el) Tai niste gogosari murati (daca mi se pare ca nu e destul ardei rosu) si ardei iute(1 depinde cum va place) si le pun in ciorba. Pun legumele mixate (astea se pun pt a da consistenta ciorbei) Sparg 6 oua (galbenusurile),pun o jumatate galeata de smantana amestec si le bag in ciorba. Ca si condimente eu pun sare. Altii mai pun si altele dar eu doar sare folosesc. Cu cat pui mai multe legume cu atat ciorba e mai gustoasa, si cu cat e mai mult morcov cu atat ciorba are o culoare mai frumoasa.
La sfarsit se mai pune usturoi multttttttt pisat (ii mai dau un clocot dupa care sting focul) si o acresc cu otet cat crezi ca vrei de acra (altii o acresc cu zeama de lamaie dar eu o prefer cu otet)...
Si cam atat...se mananca cu ardei iute sau cu ardei capia si binenteles mai pun smantana in farfurie.
E foarte gustoasa ..
Pofta buna!!
Ca si timp...dureaza vreo 3-4 ore...
Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:

Important este sa fie bine fiarta burta sa nu ramana ca un cauciuc.
Noi in loc de ardei rosu taiat fideluta in ciorba (pe care nu il punem deloc) ii facem la sfarsit fatza ciorbei: se rade un morcov mijlociu si se dinstuie in ulei intr-o tigaie, sa nu se arda! Apoi se strecoara deasupra de ciorba, printr-o sita si se stoarce bine morcovul ca tot uleiul usor galbui-portocaliu sa ii dea o culoare frumoasa ciorbei.
Noi punem si ceva otet (nu mult) la fiert in ciorba inainte de a pune ouale si smantana. Cine vrea mai mult va pune in farfurie, oricum se serveste firbinte iar pe masa sa fie si otet si smantana pentru cei care prefera mai mult acru.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc.
Osul de vita sau rasolul e obligatoriu? Adica daca fac toti pasii enumerati minus osul nu iese ciorba buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

da e obligatoriu, daca vrei sa fie buna...eu am pus de porc niste oase si a iesit tare buna!

Claudia

http://community.webshots.com/user/hcclara






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Stiam eu ca am uitat ce era mai important.
La sfarsit se pune usturoi multttttttt pisat si o acresc cu otet cat crezi ca vrei de acra (altii o acresc cu zeama de lamaie dar eu o prefer cu otet)...
Stiam eu ca am uitat ceva.
DanaR si eu cand am facut prima oara am facut morcov ras si prajit putin , dar dupa ce am aflat de la cineva de la restaurant reteta nu am mai pus. Daca pui legumele pasate inapoi crede-ma ca nu iti trebuie sa mai calesti morcov pt ca are culoare frumoasa.
daniella4 poti face si si fara os de vita dar e mai buna ciorba daca pui si carne in ea...os in principal.
Sa ne spui cum ti-a iesit ciorba.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Si sa va conving ca arata bine... ma laud si eu cu mancarea mea
http://s95.photobucket.com/albums/l125/miracol25/?action=view¤t=DSC02845.jpg

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Bianca, arata tare bine ciorbitza ta de burta, daca nu mancam chiar ieri trageam o fuga pana la tine...(si eu o prepar aproape la fel ca tine)
daniela, uite si Ciorbitza mea de burta reteta este sub poza
mie cand o prepara cineva inainte mi se parea tare complicat de facut...dar este atat de simplu...spor la treaba

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Maaamaaaa ce bine arata!
Cred c-o fac maine ca azi ii zi de post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Monica, am adminat si eu "ciorba ta" arata foarte bine. O facem aproximativ la fel, mai putin morcovul ras de la sfarsit. Prima oara am pus si eu dar apoi am constatat ca nu trebuie daca pun multi morcovi in ciorba la inceput.
Daniella, daca cumperi burta nefiarta si nefeliata, burta o pui in ciorba de la inceput odata cu legumele. Eu cand am cumparat prima oara burta feliata (scria pe ea ca e fiarta si taiata) si am pus-o in ciorba de la inceput. Si am fiert-o vreo 2-3 ore cat au fiert legumele si carnea si s-a facut praf.. adica s-a fiert f mult si multe din fasii au disparut parca... Asta a fost prima mea ciorba. Apoi m-am perfectionat si acum fac de cateva ori pe an . Spor la gatit, sa pui poze cu ciorba ta.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput