Tort in trei culori, help!

Tort in trei culori, help! | Autor: DanaR

Link direct la acest mesaj

Am o reteta de tort in trei culori: blat alb,blat cu cacao (coapte in forma de chec amandoua), si crema roz. Problema mea este ca explicatiile nu sunt prea concrete si nu pricep cum se asambleaza... Stiu ca atunci cand se taie - am vazut la cineva - apar toate trei culorile pe diagonala cumva...
Stie cineva reteta asta caci as vrea sa fac acest tort de anul nou si nu stiu cum sa il montez si sa il tai sa fie ceva artistic.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Feliezi aproximativ uniform ambele checuri. Asezi o felie alba, una neagra, le ungi cu crema roz asa elternate si iti rezulta doua "trenuri". Tai un pic oblic, astfel iti vor aparea cele 3 culori. Ceva in genul cum se feliaza muraturi, salamuri, sa para feliile mai lunguete si elegante. Sper k m-am facut inteleasa cumva
Daca cumva un kek e mai inalt decat celalalt, sa tai din cel mai inaltut sa arate bine produsul final.
Prajitura e suuuper buna. Pofta mare !



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:

Feliez pe lung ca la orice tort sau tai felie normala de chec? Tocmai asta e problema mea ca nu stiu cum sa tai blatul...
Oricum sarutmana de raspuns si un an nou cu bucurii si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Dana, tai pe diagonala.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La aceasta prajitura din 2 kekuri de taie felii normale de kek. Iti rezulta muuulte feliute. Eu o cunosc sub de numirea de "prajitura la metru" pt ca unite toate dau o prajitura luuunga de tot



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Prima oara tai felii normale de chec, apoi le asamblezi in tava in care s-au copt, una alba + crema + una neagra si tot asa pana se umplu cele 2 forme.

Dupa ce torni glazura (merge bine de la dr. Oetker), tai pe diagonala si rezulta o felie cu 3 culori.

Cred ca ai inteles acum, dupa atatea explicatii, nu?

Adriana 11+ si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:

Muuultumesc mult fetelor de ajutor...
Va invit la o felie colorata de tort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela1075 spune:

Gasesti aici si imagini pt prepararea tortului, sper sa iti fie de folos la
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/10424/Checuri-multicolore/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:

Sarut mana si piciorul Dana draga. In sfarsit am inteles si eu cum sta treaba . Maine de dimineata ma apuc si eu pana la miezul noptii sper sa taiem si noi frumusete de tortulet. Eu eram disperata ca trebuie multa crema si ca nu va sta lipit... acum am vazut si inteles. Sunt curioasa cum va iesi. Va pup pe toate si va urez :

LA MULTI ANI SI LA MULTI BANI
SI LA MAI MULTA SANATATE CA-I MAI BUNA DECAT TOATE!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, mult succes si asteptam sa vii cu poze!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela1075 spune:

Bafta , sa ne spui si noua cum a iesit
Eu recunosc ca nu am incerct niciodata da am vazut mai demult reteta si mi s-a parut interesanta

Mergi la inceput