Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

fetele,am pus video cu princhindeii,in prim plan vorbareata Sofia.Din pacate nu am timp sa gasesc un programel sa bag subtitrare(vorbeste in greaca)dar va dati voi seamaEnjoy!
edit ca am uitat sa dau parola pt cine n-o mai stie:nicole

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ana Succes! M-am amuzat de replicile Evei Ai o fetita isteata
Nu, Ioana nu are nici o fisura sau altceva. Nu o doare cand face kk. Doar nu-i place. Sau vrea sa fie ea in control. Am mai citit pe forumurile americanilor de copilasi cu aceeasi problema. Am o singura solutie: rabdarea.
Prunele le spal, le tai bucatele (scot samburele, fireste) si Ioana le mananca cu furculita. Sunt bune la gust

Zuzu sunt bestiali piticii!! Imi place cum mananca Bubu hotarat sa dea bine la filmare si cum va ia Sofi de nas Multi -ici amandurora!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Zuzule - am vazut si eu filmuletul, ce frumos mananca Sofi singurica, bravo! Si Bubu e dulce ca o fetita, parca seamana cu Irina, o sa pun poze sa vezi

Si tu ai o voce tare placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

quote:
Originally posted by andira

Zuzule - am vazut si eu filmuletul, ce frumos mananca Sofi singurica, bravo! Si Bubu e dulce ca o fetita, parca seamana cu Irina, o sa pun poze sa vezi

Si tu ai o voce tare placuta



Sar´manaHai ca ne ameninti tu demult cu poze,mai ales din Danezia.Eu vorbesc,de cand am zis ca pun de la Londra(pisi sa nu ma bati)Cand era Bubu bebe si mergeam prin supermarket ne intreba lumea daca e fetita

Rox,esti o dulce!Bubu ne demonstra cat de bine papa elMai nou,ca sa nu dureze 5 h pana mananca,ii zic"uite,Sofia te intrece"si se mai urneste si el,zice ca vrea sa termine primul.Aiurea,de obicei Sof papa in 15 min si mai si cerepe cand la Bubu stam uneori si 1 h,fara exagerari

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

zuzule, sunt deliciosi!



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Zuzule - pe noi ne intreaba lumea daca Irina e baietzel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salutare

Zuzu: ti-am urmarit piticii si m-au amuzat cit sunt de dulci frumosi si bruneti.

Pe mine nu m-au intrebat niciodata daca ar fi fetita, are feta de barbat nasos adevarat feciorul meu!
Noi insistam cu limba romana fiindca se spune ca engleza e mai usor de prins pentru melodicitatea ei si chiar asa e. stie multe cuvinte, le prinde din zbor cred ca de la tv.

toata ziua stam cu chiloti si avem accidente nenumarate, dar daca am inceput nu ma las si basta. daca il intrebi ca vrea pipi desi se tine de cuc zice ca nu!

doua zile pe saptamina il duc la bona si acolo e dezorientat ca sta cu pampers.din martie voi sta acasa mereu asa ca vreau sa terminam operatiunea pina in mai cind voi naste si nu am chef sa schimb doi odata!

cind aud cum vorbesc ai vostri ma minunez! al meu zice zzzzzzzz sss zzzzz baie. adica nu inteleg nimic din sisiiala lui si cuvintul principal la sfirsit. macar am ideea principala!
pun pe seama ereditatii, a mutarii intr-un loc nou, casa noua, alta limba si noi zicem ca un copil nu isi da seama, dar iata ca am citit ca nu e asa.

fiecare copil cu ritmul lui. nu maninca decit carne, preparate, oua si cereale cu lapte. il las asa, e ok, ca mai demult nu minca nimic.

deja simte nevoia de socizlizare, iubeste sa mearga la copii si plinge atunci cind plecam, ne face de rusine cind trebuie sa plecam deundeva cu crizele lui de plins, nervi, tipat, urlat. nu conteaza ca e 11 noaptea el vrea sa mai stea la copii. deci ne confruntam si noi cu din astea.
si tv e pentru el o mare atractie, acum ii pun un program pt copii educativ cu desene si macar stiu ca invata ceva acolo:litere cifre. desi e prea mic, totusi se uita in lipsa de altceva.

pe aici se insista pe baby einstein, nu stiu, nu am cumparat dvd-urile.dar cica pt copii asta care sunt prea mult atrasi de tv mai bine ii pui aceste dvd-uri.

noi am scos biberonul intr-o excursie de 7 zile. eu nu am vrut dar sotul le-a lasat acasa cu acest scop. am inlocuit cu pahar cu pai, o noapte nu a dormit pina la 1 s-a foit, de am zis ca mor si apoi gata, nici nu a intrebat de el.si eu tot asa ziceam ca va consuma mai putin lapte dar vad ca in continuare e indragostit de lapte si ar bea mereu. adevarul ca mai putin cu cana ii pplace cu paiul cau canita cu cioc.

despre crize, aici toata lumea stie de "crazy 2" si daca te vede cu un copil crizat te intreaba: "crazy2?" . e virsta cind e greu sa te intelegi cu ei si desi urla ca disperatul m-am invatat sa merg calma il ignor si zimbesc la cei care se uita la mine. desi imi vine sa ii ard una la fund!!! dar nu am voie!.....

acasa ii mai dau bataita cind face pe el, sau pozne. e incapatinat, nu cedeaza niciodata nimic. il bati si nu face ce spui sub nici o forma. mai mult cu santajul merge si nici atit. cel mai mutl cu o promisiunea frumoasa sau avantajoasa pt el. pina nu au aparut bomboanele pe post de recompensa pt pipi la oala nu a spus niciodata pipi!!!

nu sta singur afara in curtea casei, deloc, parca ii este frica. cind trec camionele pe strada iarasi ii este frica, fuge repede in brate.

cam asta e raportul lui David la virsta de 2ani si 10 luni.

desi e America, nu am vazut nici o fetita de virsta lui cu pampersi ci doar citiva baieti. asta m-a mirat. si mi-e ciuda dar perseveram, vine si caldura....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Buna mamicilor!

Ce mai faceti... ma bucur sa aud vesti de la mai multe dintre noi si ma bucura ca aud ca nu suntem ultimii care nu am renuntat definitiv la pampers. Nu credeam ca va merge asha de greu operatia. Practic am inceput de un an aproape si suntem cam in acelasi stadiu ... adica sta cu chilot... nu prea are accidente ...dar nu spune deloc aproape..doar ca il punem noi cam la o ra si jumatate.
Evident azi eu am uitat... si a venit ispasit la mine... mami sunt suparat... am facut pishu. Facuse o tona, inclusiv pe covor.
La somul de prinz uneori face .. alteori nu...Azi a facut. II pun paturici din acelea abosrbante, gen pampers pe pat...Cred ca azi a vrut sa ma pedepseasca pe mine.

La copilasii nu mai au pampers , cum faceti afara...ii dezbracati pe frig ... intrati undeva? Ca noi de exmplu am mers la medic si pe drum mi-a spus ca el vrea sa faca un caca... m-am albit ca nu aveam pampers la mine . I-am zis sa nu faca.... desi stiu ca nu se face... mai ales ca si noi ne-am chinuit cu o constipatie , care din fericire a trecut! Nu a facut... dar ce trebuia sa fac?
Din cauza asta afara merge cu pampers...

Ieri ne-am cumparat o masina de tuns, pt ca nu mai vrea sa stea la tuns deloc, urla de zici ca-l arzi, si nepoata mea , care era frizeritza lui nu mai poate sa-l tunda... ca nu-i place de el cand se zbate, asha ca l-am tuns eu azi dimineatza. A urlat de ne stie tot blocul. Si evident i-am facut si doua gauri in cap... in par adica, ca s-a zbatut cand il frezam pe margine... si tzup...
DAr tot e mai bine decat pletos... ca doamne ce transpira...am mers intr-o vizita la un copil si l-a plecare l-am uscat cu uscatorul... saha de ud era!

Am reuist sa facem si noi vaccinul restant, s-a comportat ca un adevart curajos... a plins f putin, apoi a certat-o un pic pe asistenta ca de ce l-a piscat de fundulet!

In rest ce sa va spun... ne jucam, construim si mai noi desenam. Ii place mult sa faca maisisi si copilasi! Destul de stilizate figurile , dar eu sunt foarte mandra de el!

Fug sa vad ce face mancarea mea la cuptor si revin... ca Radu se uite pe HBO la un desen animat cu furnici!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Am revenit... mai tarziu... ca se facuse mancarea si am si mers la masa!

Vroiam sa va mai spun ca am admirat zuzuneii si tare dulci sunt...dragalasi si vorbareti... ai doi copilasi minunati zuzule.
Esti acasa cu ei, cu zuzuneii sau mai mergi la serviciu?!

rrox, dar e chiar serioasa constipatia Ioanei! Noi am avut aceeasi problema in vara-toamna... dar totusi facea la 2-3 zile, dar saracul facea numai bilute!
Cu laculose scapam de dop! Numai ca el facea diaree de la o lingurita de lactulose...practic in ziua aceea facea 5-6 scaune moooi.
Am incetat sa-l mai certam ca face in pampers , si i-am scbimbat un pic alimentatia(mai multe fructe, pacalit sa bea suculet de portocale, cereale "brute" zilnic, iaurt Activia sau bifidus cat mai des... ).
Mult succes sa scapati si voi cat mai repede...
Insista prea mult daca te rog sa ne mai pui si niste poze?!(nu ca eu as fi "la zi" cu operatia asta. Mariuca ce mai face... ca de ea nu ne-ai mai zis nimic)

cenia... lasa mai ca va vorbi el... Si va face si la olitza.
Mi-a placut... si vine si caldura... de parca acum ar fi frig la voi... cate grade sunt?
Cu bebe2 cum iti merge ... e usoara sarcina?

andira, ce socru priceput ai!
Irina daca o vede pe surioara ei cu pampers, es de ce sa renunte la el? Propabil vor renunta deodata!

Ana71... hihihi ce m-am amuzat de replicilei Evei...desi daca zici ca e asha hotarata sa nu cedeze, nu cred ca intodeauna e amuzant!
Noi avem noroc cu un Radu destul de ascultator, destul de usor il scoti din crizele de personalitate!
Noi cel mai greu ducem cu faptul ca el nu stie sa mearga... doar sa alerge, e un fel de Forest Gump . Si pe strada , si in magazit, si in casa si peste tot el alearga! Daca nu alearga , sare de pe canapea, scaune, tre sa fi mereu cu ochii in patru.

Dako, mai noi cu tati maghiar, avem copilul la gradi in romaneste si voi la magiara?!
Aveti ceva sange de ungur in familie... sau pur si simplu...s-a nimerit?

Radu vorbeste deja 3 limbi... dar combinate eveident! Adica baga 10 cuvinte in romaneste, vreo 4 in germana si unu in maghiara. Si cum mami stie numai romaneste...va dati seama ca unei ma uit la el ca la masini straine. Am invatat si eu o multime de cuvinte in nemteste , dar si cateva in maghiara. Pe langa Radu voi deveni si eu la batranete poligloata!

A invatat insa ca sunt 3 limbi... cumva ca exista cuvinte care denumesc acelasi lucru! Si spune... ceva pe nemteste .. si eu intreb ce ai spus? Si el spune: mami, asha spune Oma ! Si eu zic, bine dar pe romeneste? Si de multe ori stie si sa-mi traduca... alteori zice: Suna la Oma.(Oma e bunica)

Ma cheama baietii ! Va pup si va doresc duminica placuta!


Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ligia m-am amuzat copios de metoda ta de invatare limbi straine (a ta vreau sa zic, nu a lui Radu ) si de operatiunea: tuns copilu'.
Ce fel de cereale "brute" papa micul Forest (Forest Gump e unul din filemele mele favorite )?
Si Ioana trebuie sa faca vaccinul.
Mariuca castiga cate un premiu pe saptamana la Itsy Bitsy (radio pentru copii - pentru cine nu stie)... ca mai des nu o las eu sa sune la emisiuni sa participe la tot soiul de concursuri Si scrie poezii de zor, m-a anuntat ca o sa devina o poeta renumita, si asta, doar asa, ca hobby A renuntat pentru moment sa ne ceara un catel. S-a dumirit ea ca nu o sa ne lasam prea usor si a schimbat macazul spre o cerere mai materializabila: acvariu cu pesti. Asta imi convine, fiindca ma pot folosi de bietii pesti ca de niste recompense
O sa incerc sa facem niste poze - sa fie la zi - dar nu stiu cat de curand. Acum tati e la Sibiu (cupa Davies), luni la Cluj (se deschide fabrica Nokia) si pe 15 va fi in Kosovo pentru niste zile bune (isi proclama independenta)...

Cenia multumim de raport
Nu te ingrijora cu vorbitul, poate nu-si gaseste usor cuvintele din cauza englezei, da-i putin timp. Ce face bb2? Tu cum te mai simti?

Zuzu si Ioana sta cu mancarea sub nas cate o ora, de multe ori. Noroc ca Sofi papa

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput