Cum se congeleaza prajiturile?

Cum se congeleaza prajiturile? | Autor: Criss75

Link direct la acest mesaj

N-am incercat niciodata, insa am auzit ca s-ar putea congela chiar si prajiturile. Ma intereseaza daca a incercat cineva si daca da, cum se comporta prajiturile dupa decongelare? Ma gandesc daca nu cumva crema ar incepe sa curga?

Criss si Alex

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Sigur ca se poate, Criss! Eu congelez tot ce prind, pana si sosuri fierte (asa am facut acum la Craciun cu sosul de hrean cu smantana si lapte).

Cand fac prajituri, congelez din start o parte din ele pt ca stiu ca nu se vor manca (asta din lipsa de personaje, ca nu e ca in Ro cu colindul sau papatul de praji). Eu las chiar doar pe un platou afara din congelator si scot mereu din cutiile inchise etans cand am musafiri sau cand se termina platoul, dupa caz.Asadar, congelez si prajituri cu crema cum ar fi Brownie Cappucino al Nataliei, si tort diplomat si alte diverse prajituri cu creme si nu se intampla nimic cu ele. Din contra, acum de Craciun am facut din timp niste fursecuri cu crema de cafea si mi-a iesit cam moale crema (imi curgea aproape inainte sa le pun la congelator), dar dupa o repriza de stat in lada frigorifica au devenit delicioase pt ca crema s-a transformat intr-un fel de inghetata.

Si islerele de Craciun le-am facut cu o saptamana inainte si le-am pus in cutii in congelator. Am scos doar cat si cand s-a mancat prajitura.

Si cozonacul sta foarte bine in congelator. Tot secretul e sa pui prajiturile, painea, cozonacul sau orice altceva cand e inca produsul proaspat. Deci nu prajituri de 2, 3 zile, etc. Daca produsele sunt proaspete cand le pui la inghetat, tot gust de proaspat vor avea la decongelare. Altceva: daca dezgheti ceva, nu mai pui din nou in congelator ca nu e nici sanatos si ii strici si gustul produsului respectiv.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by danyce

Sigur ca se poate, Criss! Eu congelez tot ce prind, pana si sosuri fierte (asa am facut acum la Craciun cu sosul de hrean cu smantana si lapte).

Cand fac prajituri, congelez din start o parte din ele pt ca stiu ca nu se vor manca (asta din lipsa de personaje, ca nu e ca in Ro cu colindul sau papatul de praji). Eu las chiar doar pe un platou afara din congelator si scot mereu din cutiile inchise etans cand am musafiri sau cand se termina platoul, dupa caz.Asadar, congelez si prajituri cu crema cum ar fi Brownie Cappucino al Nataliei, si tort diplomat si alte diverse prajituri cu creme si nu se intampla nimic cu ele. Din contra, acum de Craciun am facut din timp niste fursecuri cu crema de cafea si mi-a iesit cam moale crema (imi curgea aproape inainte sa le pun la congelator), dar dupa o repriza de stat in lada frigorifica au devenit delicioase pt ca crema s-a transformat intr-un fel de inghetata.

Si islerele de Craciun le-am facut cu o saptamana inainte si le-am pus in cutii in congelator. Am scos doar cat si cand s-a mancat prajitura.

Si cozonacul sta foarte bine in congelator. Tot secretul e sa pui prajiturile, painea, cozonacul sau orice altceva cand e inca produsul proaspat. Deci nu prajituri de 2, 3 zile, etc. Daca produsele sunt proaspete cand le pui la inghetat, tot gust de proaspat vor avea la decongelare. Altceva: daca dezgheti ceva, nu mai pui din nou in congelator ca nu e nici sanatos si ii strici si gustul produsului respectiv.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei



Merci de raspuns.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

f bun subiect cris...si eu m-am gandit de multe ori dar nu am incercat cu prajiturile... chiar sunt curioasa...sa vad cum se comporta...oare nu se lasa crema(sa se taie...sau asa ceva?)
spre ex un krem a la krem rezista la congelator? trebuie mancat mai rece asa sa nu-l lasi sa se dezghete de tot?
cozonacii...da...aici avem state vechi eu las afara doar 2-3 si restul(pentru ca uneori fac si 15) ii pun la congelator...dar asa cum zice danyce...imediat cum se racesc bine...ii pun in pungi de unica folosinta si cand ii scot ii las incet fara sa-i fortez la microunde...si sunt f buni isi pastreaza pufosenia

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Monica, eu am congelat de nenumarate ori krem, nu se intampla nimic la dezghetare lenta, in conditiile descrise de Daniela. Chiar azi am pus o portie de tort krem pe care l-am facut pentru Stefanut ieri, ca mai avem si cozonac si fursecuri de la Craciun si sigur nu s-ar fi mancat, pe cand mai peste un timp va fi un deliciu.

Gratiela, Maria si Stefan

Crede in ochii copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc, am sa incerc si eu...

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Asadar cozonacii, si banuiesc si prajiturile fara crema se pot decongela la microunde, dar cele cu crema ?

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

din cate zice strumfi...dezghetare lenta
eu nici cozonacul nu-l fortez...il las pe masa eventual invelit in servete absorbante din hartie ca eventalele picaturi de apa sa le absoarba hartia...

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Multe prajituri cu creme fine (pe baza de frisca) nu stau bine congelate. Se schimba textura si te taie, devin apoase. Asa un fursec, poate. In plus nu stiu dar eu personal (nimeni altcineva din famile doar eu) nu pot minca mincaruri dezghetate...au o alta aroma decit cea initiala...din cauza asta nici nu maninc chestii semipreparate niciodata.

Cel mai bine se dezgheata la frigider...deci nu le scoti din congelator pe masa, ci le bagi in frigider de pe o zi pe alta.



Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput