Cabinet ginecologic

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by mina

draga domnule doctor,
am renuntat la apelativul "nimeni" pentru ca esti, in mod evident, un domn si un doctor asa ca... personal am o problema cu acel "nimeni". In fine, lasand aceste considerente la o parte, iata problema mea:

Am frageda varsta de 29-30 ani, fara vreo nastere sau vreun avort la activ, cu uter retroversat (sau retroflectat?)dovedit prin ecografie, fara alte probleme majore (o candidoza vindecata in urma cu vreo 3 luni, cu ovarele in regula si ciclu relativ regulat (30 zile +- 3 zile). Suntem casatoriti de cinci ani si de-acuma ne gandim sa vina si un pitic printre noi. DAR, luna trecuta am facut, cum spuneam ecografie, a iesit ok, am facut cu dna doctor lista de analize ce trebuie facute inainte de pitic si mi-am propus ca dupa urmatoarea menstruatie sa ma pun pe analize (si sotul) dupa care sa ne apucam de treaba pentru pitic.
Si de 13 zile tot astept menstruatia care nu mai vine.......... Au fost niste contacte sexuale ne-protejate, dar intrerupte, in urma cu vreo 18 zile. Metoda aceasta de contraceptie am mai folosit-o noi si pana acum.
Acum doua zile am facut un test de sarcina de la farmacie si a iesit negativ.
Trebuie sa-ti mai spun ca eu am (de regula, nu si acum) o lista intreaga de "sindroame" premenstruale: oboseala, dureri de burtica asa, cam cu 4 zile inainte de declansarea menstruatiei, tensiune si durere in sani, proasta dispozitie, etc.
Acum nimic, mai ales sanii care-mi sunt bine mersi, nu ma dor absolut deloc.
Azi dimineata am mers la policlinica si am facut un BHCG, al carui rezultat il astept maine seara.

Intrebarea mea (de fapt sunt mai multe) ar fi: se poate asa usor o sarcina in cazul uterului retroversat? Pot fi insarcinata fara nici un alt simptom? (ca nu am greturi, nu ma doare nimic, am niste ameteli dar nimic notabil). Singura problema e ca sunt mai somnolenta si mi-e sete intr-una.

Si mai am o problema .... "ca de la barbat la barbat": fie ca Beta hcg va fi pozitiv sau negativ, chiar daca acum nu e o sarcina in cateva luni oricum imi doresc si sper asa sa fie, dar sotul meu, foarte grijuliu in general, a devenit super-ipohondru, si cum nu-l conving sa mearga sa stea de vorba cu "doamna mea la cabinet" te rog pe tine sa-mi spui urmatoarele:
Ce analize trebuie sa-si faca tatal (in afara de spermograma si cultura care i-a fost prescrisa si pe care, daca nu e o sarcina acum, o va face in curand)? Problema dragului meu e ca ar vrea sa fie sigur ca nu a transmis vreo boala copilului.Mie doamna doctor mi-a spus sa fac eu acel analze (toxoplasmoza, hepatita, bacteriologic, glucoza, etc). Ma gandesc ca daca eu nu am nici unul dintre virusii periculosi (ca sa ma exprim la modul general) atunci nici el nu are. Pri urmare nu are sens sa se intepe de pomana.

Multumesc anticipat pentru raspunsul tau si sa ai o zi cu soare !

PS1: a-ti face griji, multe, complicate si mai toate inutile, e u sindrom de sarcina? :-)))))))))))
PS2: Daca testele de sarcina din farmacie pot da rezultate eronate (oricat de mica este ponderea) ar fi cazul sa scrie treaba asta pe prospect. Nu crezi? Nu ma gandesc la cazul meu, dar sunt atatea persoane in cazul carora o sarcina ne-planificata e si ne-dorita si atuncea ce faci? stai bine-mersi ca testul a iesit negativ si mergi la medic cand nu te mai incape nimic din sifonier?

Gata, am plecat, inca o data multumesc anticipat.



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by lilisor2

Draga Teo, TE ROG CITESTE SI ACEST MESAJ CHIAR DACA ESTE LUNG!!!
Am urmat sfatul tau si mai intai am citit o lunga lista de discutii cu virtualele paciente ale tale. Nu pot decat sa spun ca te admir pentru rabdarea si profesionalismul de care dai dovada. Nu este o lingusire ci o realitate, pentru ca din experienta mea, majoritatea doctorilor nu au rabdare si pentru ei relatia cu clientul este falsa.
Bineinteles ca am si eu o problema si tu esti cel care mi-a redat increderea ca poate, totusi, exista o explicatie:
Am 35,5 ani, sotul meu are 41,5 ani, suntem casatoriti de 11 ani, ne iubim si ne intelegem foarte bine . Desi ne dorim foarte mult, nu avem copii, pentru ca la inceput ne-am ferit (scoala, servici), apoi am incercat si n-a iesit, apoi am cercetat, am tratat si totusi acum tot nu iese.
Primele investigatii le-am inceput acum 5 ani cu mine (control, analize, HSG, grafic temperatura) si totul a fost OK. Problema s-a dovedit a fi sotul meu si timp de 1,5 ani a facut tratament la Bucuresti pentru oligoastenospermie (dupa analize hormonale si de tot felul pentru ambii). Acum doua luni i s-a pus diagnosticul de normospermie si ne-am pus pe treaba. Am reinceput inregistrarea temperaturii bazale si in prima luna am obtinut un grafic de toata frumusetea, cu doua paliere clare. Mentionez ca am un ciclu foarte regulat de 28 zile. In perioada de ovulatie am facut exces de zel cu drag, dar in a 27 zi mi-a venit!!!
Eu cred ca simt ce se intampla in organismul meu (de ex. am usoare dureri in ziua ovulatiei) si de aceea cred ca a fost un avort menstrual. De ce spun asta? Pentru ca la doua zile dupa contacte simteam ca se intampla ceva in abdomenul meu, parca ma tinea ceva, mi-era mai foame, sanii au devenit mai sensibili si parca mai grei si in urmatoarele zile am inceput sa am mancarimi la nivelul sanilor. Culmea este ca dupa o saptamana am citit pe o pagina web ca aceasta mancarime la sani este resimtita de unele femei in cazul cand fecundatia a avut loc. Dupa contact temperatura bazala a avut oscilatii: a scazut mult, a crescut mult, si uite asa sus-jos dar cu amplitudine din ce in ce mai mica (dar asta nu stiu sa interpretez). Cert este ca nu imi venea sa cred cand mi-a venit din nou. De data asta cu sangerari abundente in primele doua zile si mai reduse in urmatoarele doua. In plus, am eliminat un fel de tesut ce clar nu era cheag de sange (de 2-3 mm si cu aspect conic, inchis la un capat, din care nu iesea sange) si asta mi s-a mai intamplat cand sotul meu nu avea rezultate bune ale spermogramei. Apoi, temperatura bazala a fost mai scazuta cu 0,3 gr. in faza foliculara decat in celelalte luni. Deoarece stiam ca acum sperma lui este buna, m-am luat de ganduri in legatura cu mine si m-am dus la un medic ginecolog recomandat bun: aceasta este buna, are pacienti multi si ca urmare nu are prea mult timp sa stea la povesti cu ei. I-am spus cat am putut de mult (cand ii vezi grabiti asa, uiti ce mai vrei sa intrebi), m-a consultat, a zis ca fizic totul este in regula si mi-a prescris Utrogestan, 2/zi, 10 zile/luna, intre ziua 16 si 25 si vitamina E, timp de trei luni.
Draga Teo, te rog din suflet nu ocoli mesajul meu si spune-mi URGENT ce crezi ca se intampla si ce crezi ca este de facut ca nu mai am rabdare si am o varsta destul de inaintata pentru procreere.
Iti multumesc anticipat, Lili

lilisor2



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de aliblu

Salut nimeni! Dupa calcule am 6 saptamani de sarcina, am avut cateva pierderi mici cand urinam, dar acum nu le m-ai am.Nu ma doare nimic,nu am pierderi dar la ecografie nu s-a vazut decat sacul embrional 11x6x9mm, fara nici un embrion. Mi-au dat s-a i-au acid folic, si s-a fac analize de sange la 2 zile diferenta, urmand o alta ecografie peste o saptamana. Ce se intampla? Voi face un bb s-au nu?



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de Ellena

De 8 ani cautam, facem tratamente si speram dar nimic ...
in sept 2001 spermograma sotului meu arata astfel:
Volum: 3ml
PH: 7,5
Aspect: apos
Timp de lichefiere: ~5'
Concentratie 60000 sp/ml
Mobilitate:A:0,B:50%,C:0,D:50%
Morfologie:Fara forme tipice
Leucocite: -
Diagnoistic: OATS severa
Dupa un tratament de cateva luni, situatia nu s-a imbunatatit prea mult:
Volum: 2ml; PH: 7,5; Aspect: apos; Timp de lichefiere: ~5'
Concentratie 200000 sp/ml
Mobilitate:A:0,B:50%,C:0,D:50%
Morfologie:Fara forme tipice
Leucocite: -
Diagnoistic: Oligoteratospermie foarte severa
Toate aceste ultime analiza au fost facute la Clinica Panait Sarbu. A facut si analiza cromozomilor la Cantacuzino si dupa mult timp au venit si rezultatele care par a fi OK. In toamna vom incepe tratamentele si analizele pentru o fertilizare cu toate ca sansele pe care ni le dau ei sunt foate mici (20-30%). Pana atunci insa as vrea sa crestem cumva sansele ... poate niste tratamente naturiste...
Mi-ati putea recomanda o alta clinica care sa-mi dea sanse mai mari? ... alte metode mai noi? n-am vrea sa apelam la banda de sperma cum ne recomanda ei...
Ce inseamna Morfologie:Fara forme tipice?



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen spune:

Buna Teo,am si eu o inrebare: ce pot sa fac sa aman venirea ciclului 3-4 zile ? Acum sunt in ziua 25 si am ciclul la 28 zile -in septembrie trebuie sa fac o inseminare, dar inainte trebuie repetata spermograma la Giulesti si nu se poate face pana pe 8 sept.pt ca sunt in concediu ;cam in 10-12 sept trebuia facuta inseminarea si suntem cam in criza de timp...
Multumesc anticipat pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Va rog si eu sa-mi dati un raspuns.
Ce analize hormonale si nehormaonale trebuie efectuate pentru a putea vedea motivele pentru care nu reusesc sa raman insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de OanaE

Draga Teo, am si eu o problema. Am aflat de curand ca sunt insarcinata, dar sunt foarte ingrijorata ca mi-a aparut pe cerul gurii o pata rosie si ma doare si in gat. Crezi ca poate afecta fatul?



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de crisvall

Buna nimeni(Teo)!
Sunt o noua membra si pana m-am 'dumirit' ce si cum este pe aici am mai postat pe undeva dar... revin(chiar cu riscul de a fi plicticoasa) dar vreau si eu o lamurire si din ce am citit nu prea am gasit raspuns la intrebarile mele.
Asadar am 29 ani si fac tratament cu anticonceptionale(TriRegol) de 2 ani (cu o pauza de 2 luni), pauza pe parcursul careia am ramas insarcinata si am facut o intrerupere de sarcina.
Mentionez ca nu am nici o nastere si am 2 intreruperi de sarcina pana in prezent.
Intrucat intentionez sa ma mai protejez inca un an, ce sanse am sa fac un copil normal si sanatos sa zicem cam dupa 3 ani si ceva de tratament cu anticonceptionale?
Este periculos pentru mine (ca viitoate mamica ) dar pentru copil faptul ca am atata timp de tratament cu pilule?
Multumesc.



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de Diana1968

Buna nimeni,
Scuza-ma ca deranjez cu intrebari. Am si eu o problema . Eu am facut instilatii 3 luni de zile, in iunie au fost ultimele si urma sa fac tratament cu Puregon si Pregnyl in luna august, dupa sfatul dr. Ancar. Dar,in luna august mi-a venit ciclu cu 3 zile mai devreme si a tinut 2 zile. De obicei tine 6 zile. Prin urmare nu am facut tratamentul crezand ca am ramas gravida. Aveam greturi la miros de parfum si alcool si mi se umflase putin burta. in a 35 zi de ciclu am avut dureri f. mari de burt, jos cu tot cu spate, mai mult in drepata. Am facut echografie si mi s-a zis ca este o formatiune de 3cm langa uter care nu se stie ce e. Mi-au zis sa fac Rezonanta magnetica si d.na de la sp. de Urgenta la cititrea analizei mi-a zis : ovar stang polichistic, ovar drept umflat la 44 mm cu lchid partial hemoragic. Cavitatea uterina marita la 3 cm si plina cu lichid si noduli fibromatosi pe uter(nici o data nu am avut ceva la uter, prof. Ancar chiar l-a laudat ca este neted. Endometru a reiesit ingrosat, dar la toate analizele a iesit cu pereti normali. Dar d.na dr. mi-a zis ca nu am sarcina. Primul test de sarcina , in a 26 zi a iesit cu a 2-a liniuta usor vizibila si al doilea test in a 31 zi la fel, poate mai putin vizibila a doua. Ce credeti dvs., se poate sa se fi inselat d.na dr. de la RMN, si sa fie totusi o sarcina f. mica si sa nu se vada? RMN face rau la sarcina?
Multumesc anticipat. Diana

diana



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osteffy spune:

>dupa cum vad sunt multe intrebari si nu stiu daca imi poti raspunde si mie.Problema mea e uramtoarea: pana in luna mai,inclusiv am avut menstruatie la 30 de zile ,din luna iunie in schimb a inceput cu 28 de zile dar........cu o saptamana inainte de menstruatie am scurgeri de sange din 2 in 2 zile ,nu mult,doar cat sa pateze lenjeria.As dori sa stiu care ar fi cauza sau daca trebuie sa consult neaparat un medic.Imi este tare frica ,pentru ca am sperat ca se vor opri(acele scurgeri )si nu sa intamplat asa ceva .
Multumesc anticipat pentru raspuns.

stefi

Mergi la inceput