LMA! Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (128)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

La multi ani Andreea de Dorsilia

La multi ani Stefan de Miki

Felicitari fulguleti pentru primul vostru anisor!


acs ce dragut "Mami, mi-au cazut cerceii?"

Lavinia "Si voiam sa mai spun..ca spuneai ca uita tot din perioada asta...important e ca noi nu uitam.." - nu te baza pe asta, atat de mult se uita, crede-ma pe cuvant! Noteaza-ti tot ce vrei sa iti reamintesti, ca altfel o sa te uiti in urma peste cativa ani si n-o sa mai tii minte prea multe...

acs, scria despre colonelul Joseph Boyle in cartea cu regina Maria? Era nascut chiar in Woodstock, oraselul in care am locuit eu in primii mei ani de Canada, i-am vizitat mormantul... si m-am emotionat, paca am devenit intr-un fel martora timpurilor trecute... de fapt ce sa zic, pe mine orice ruina, orice piatra ma emotioneaza, parca simt cum calatoresc in timp.

dianocica "tocmai am primit un..aproape cel mai frumos cadou ever sunt.. ...fericita cred ca se cheama ..seinfeld complet. inclusiv the coffe table book " si mie-mi place tare mult, aici il dau non-stop, se termina si iar incepe si le stiu aproape pe de rost, dar nu conteaza! Asta a fost una din surprizele placute pe care le-am avut cand am ajuns in Canada, Seinfeld si MASH si Frasier, si Friends si Everybody loves Raymond si Nanny si Bundy... si inca vreo cateva.

danutz, cum v-ati pricopsit cu amandoua? Of, of!
Saruri de rehidratare ai? Da-i lui Rares apa + saruri ori cu lingurita, ori cu o seringa, cu ce poti, nu trebuie sa ii dai mult deodata, ci cate 5 ml (o lingurita) la 15-20 de minute.
Am gasit o reteta pentru prepararea de saruri de rehidratare in casa:
- 1/2 lingurita de sare
- 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu
- 1 cana de suc d eportocale
- 3 cani de apa
Pentru solutie de mentinere se pastreaza aceleasi cantitati de lichide dar numai cate un sfert de lingurita de sare si de bicarbonat.
Reteta luata de aici



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Buna fetele cochetele!! Bai deloc dor de mine la voi, nororc cu Canada vecina, Donia & Ktrinel sa traiti si sa-n floriti!
Traim si traim bine....
Avuram petrecerea de 1an cu mot/turta, cu cadouri, baute, dansuri, dezmat...in familie. Tatal meu a venit de vineri a plecat astazi. Pregatirile dinainte luara timp....
Mi-era putin teama ca Sara va reactiona neplacut ca de obicei vreo 10 min cand vine cineva e mataita si vrea in brate...ei si mai statea si 4 zile tatal meu non stop...oauuuu..a fost fix extrema...a fost o printesa in adevaratul sens al cuvantului...s-au indragostit unul ade altul...Mitica(bunicul Mitica) si Sara...intrebai:"Mitica???" ea fugea razand si-l arata. A fost un zambet, o nebunie, a arata tot ce-a stiu, chiar s-a intrecut si chiar vineri cand a venit tatal meu a mers sufrageria cap coada si la fel a strabatut bucataria in picioare. A aratat tot pe Doamne Doamne pe perete, bradul, becul, Tv-ul, masina brmmm - brmm, ursul, le-a arata broasca, de fapt toate jucariile pe rand...a facut ham ham su muuuuu, a dansat, a ras, l-a tras de maneca pe nasul care statea la calculator si n-o baga in seama...a plimbat-o bicu cu caruciorul de papusi de era transiprat tot, a plimbat-o cu o cutie de la camasa lui tati, a fost o nebunie era rosie toata si un zambet. A plans cand i s-a taiat motul ca o cam deranjam, a facut ochii-margeluta cand a vazut torul si urlam ca tampitii La Multi Ani, a stat la poze, filmat, pupat, impins scaune...a mancat legume cum n-a mancat de mult, a papat lapte de 2 ori pe noapte ....a tipat prima noapte de la dintirsori de vreo 3 ori de i-a rupt bucati inima bunicului...e un vis, e fata mea, gargarita chihlimbar, creste frumos...i-a uimit pe toti. A plecat tata...imi vine sa plang!!! L-a cucerit si ea l-a iubit din prima clipa, ii fura ochelarii, ii punea la loc, statea in cap si tata s-a bagat cu capul intre picioarele ei si l-a zgariat tare de tot pe nas, faceau ca indienii...Doamne ce frumos. Sunt obosita dar am un psihic incat mi-am revenit pt. inca o perioada cand va reveni.
A ales de pe tava in ordine: cartea, pixul, jeton de cazino, ruj, bani. Au urmat seringa, bijuterie, medicamente.....ar mai fi urmat ca ea ar fi luat tot de pe tava.

Mai viuuu...s-a trezit minunea.


KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Gargarita Gargaritelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

fetelor, cum mai dorm puiutii vostrii? ca al meu fatal...pica de-abia dupa 10.30, el care la 9.30 sforaia rupt...si se trezeste de cel putin 4-5 ori pe noapte...
si inainte de 9 trezirea!
www.flickr.com/photos/dbunny/2118238064/" target="_blank">Asa doarme pe tati

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

1 an de motan

ma retrag cu coada-ntre picioare... avem in mod oficial muci pana-n chiloti, stranutam la concurenta cu minutaru' si muscam mana care ne hraneste... la propriu! tastez cu niste degete imposibil de utilizat in acest scop... uffffffffffffffffff...

Deea, mami de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

desiree, ce boier e Octavian in scaun! 2 zile de drum... va trebui sa luati pauze dese sa il lasati sa se miste. Cristi sta bine in scaun, dar totusi un drum de 5 ore a fost cam lung petnru el, desi am oprit o data la jumatate. Succes!

auras, ce studioasa e Ancuta...

kikineata, ce activitate pe gargarita! dar si pe bunic!

a-deju, ce mortala e poza asta!!!





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by Donia
danutz, cum v-ati pricopsit cu amandoua? Of, of!
Saruri de rehidratare ai? Da-i lui Rares apa + saruri ori cu lingurita, ori cu o seringa, cu ce poti, nu trebuie sa ii dai mult deodata, ci cate 5 ml (o lingurita) la 15-20 de minute.
Am gasit o reteta pentru prepararea de saruri de rehidratare in casa:
- 1/2 lingurita de sare
- 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu
- 1 cana de suc d eportocale
- 3 cani de apa




La enteroviroza nu-i afectat stomacelul? daca da, e voie suc de portocale?

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
1 an de motan



motan de motan..ce mai...in toata splendoarea lui pisiceasca...
Da de felinele "batrane"..ce sa mai vorbim?...mandre nevoie mare...
Sa fiti sanatosi cu totii si la fel de fericiti si peste 80 de ani...

Madalina 18+
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )
Petrecerea de 1 an
Colaj de iarna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Dbunny

quote:
Originally posted by Donia
danutz, cum v-ati pricopsit cu amandoua? Of, of!
Saruri de rehidratare ai? Da-i lui Rares apa + saruri ori cu lingurita, ori cu o seringa, cu ce poti, nu trebuie sa ii dai mult deodata, ci cate 5 ml (o lingurita) la 15-20 de minute.
Am gasit o reteta pentru prepararea de saruri de rehidratare in casa:
- 1/2 lingurita de sare
- 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu
- 1 cana de suc d eportocale
- 3 cani de apa




La enteroviroza nu-i afectat stomacelul? daca da, e voie suc de portocale?



Nu e voie suc de portocale, ci suc de portocale diluat , fara pulpa.
Orice solutie de rehidraatre contine si glucoza, iar sucul de portocale (se poate pune de fapt si suc de mere in loc de portocale) aduce partea de glucoza din solutia de rehidratare sau de mentinere.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Ce m-am distrat cu comentariile de la pozele lui adeju . Motanul e superb, mai ales in strampi...

adeju...sa scapati mama repede de muci...

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by Donia

quote:
Originally posted by Dbunny

quote:
Originally posted by Donia
danutz, cum v-ati pricopsit cu amandoua? Of, of!
Saruri de rehidratare ai? Da-i lui Rares apa + saruri ori cu lingurita, ori cu o seringa, cu ce poti, nu trebuie sa ii dai mult deodata, ci cate 5 ml (o lingurita) la 15-20 de minute.
Am gasit o reteta pentru prepararea de saruri de rehidratare in casa:
- 1/2 lingurita de sare
- 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu
- 1 cana de suc d eportocale
- 3 cani de apa




La enteroviroza nu-i afectat stomacelul? daca da, e voie suc de portocale?



Nu e voie suc de portocale, ci suc de portocale diluat , fara pulpa.
Orice solutie de rehidraatre contine si glucoza, iar sucul de portocale (se poate pune de fapt si suc de mere in loc de portocale) aduce partea de glucoza din solutia de rehidratare sau de mentinere.




Pai sa ne scoata Danutz la lumina..ca daca-i vorba de diaree, de portocala nu-i voie nici cum, nici diluat macar

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput