Oale din teracota

Oale din teracota | Autor: analessya13

Link direct la acest mesaj

Am primit anul trecut de la soacra mea un set de oale din teracota, insa nu stiu cum sa le folosesc ca sa nu mi se crape.
Am vrut sa fac o ciorba, am lasat totul la foc mic, insa oala se crapase pe fund. Am mai pus si la cuptor, dar cu frica sa nu se crape iar.
Exista vreo metoda anume inainte de a le folosi la gatit? Cum trebuiesc tratate aceste oale si ce gatiti voi de obicei in ele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Eu gatesc sarmalutele numai in oale de lut si niciodata nu s-au spart; dar nu le-am folosit pe aragaz, ci la cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Uitasem sa spun ca la prima folosire se ung bine cu ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

quote:
Initial creeata de analessya13

Am primit anul trecut de la soacra mea un set de oale din teracota, insa nu stiu cum sa le folosesc ca sa nu mi se crape.
Am vrut sa fac o ciorba, am lasat totul la foc mic, insa oala se crapase pe fund. Am mai pus si la cuptor, dar cu frica sa nu se crape iar.
Exista vreo metoda anume inainte de a le folosi la gatit? Cum trebuiesc tratate aceste oale si ce gatiti voi de obicei in ele?


sub ele se pune o bucata de tabla groasa care sa aiba dimensiunea fundului oalei .inainte se tin in apa ca sa traga umezeala si apoi gatesti normal dar la foc potrivit.


dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Din ćte stiu eu se pune sub oala o sita care se numeste "spargi fiamma"pt.a proteja oala de focul direct si pt.a nu se sparge oala,binénteles ca focul nu trebuie sa fie prea mare.






http://community.webshots.com/user/mihaela2703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Eu oala mea speciala de teracota o folosesc la fripturi si sarmale dar numai in cuptor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Am folosit oala la focul mic, dar tot se crapase.
Voi incerca la cuptor ca e electric.
Multumesc de raspunsuri.

Mergi la inceput