ce s-a mai inventat pentru desenat/arta pentru pui

ce s-a mai inventat pentru desenat/arta pentru pui | Autor: adana.

Link direct la acest mesaj

am remarcat ca fetei mele (2 ani jumate)ii place cel mai tare sa deseneze. mai degraba decat alte activitati. si as vrea sa-i ofer cat mai multe ocazii, modalitati si...in acelasi timp, as vrea sa nu-mi avariez prea tare casa sau inutil bugetul.

deci ma intereseaza tot ce ati descoperit interesant in materie de desenat. de pictura doar ce ne-am apucat, dar parca prea se duc foile de hartie. mi-ar fi drag sa gasesc ceva tablita pe care sa o pot spala si apoi refolosi. e drept ca o solutie ar fi si masa noastra acoperita cu sticla pe care a folosit-o cu cariocile, dar parca nu i-as da ideea ca vopeseaua se duce mai usor pe jos.
apoi inteleg ca-s multe tipuri de carioci sau alte chestii pentru desen. noi am folosit asa:
- creione netoxice din cele care-s doar mina, ca sa zic asa
- creioane obisnuite din lemn
- carioci care se curata usor cu apa daca pateaza ceva
- pix cu apa cu care se scrie pe o paturica speciala
- pix incolor care in contact cu carticica de colorat aferenta coloreaza in culoarea potrivita (aceea carioca in mai multe culori) sau in culoarea pe care o are (se vede dupa capac) dar care e transparenta pe orice alta foie, sau care pur si simplu fac sa apara, prin colorare, tot felul de desene "ascunse".
cam asta stim noi. voi ce mai cunoasteti?

pentru ca suntem tot in domeniul artelor mai avem :

- sand moon - nisip care-i cumva mai aproape de plastilina, poti modela cu el si dupa o vreme se transforma iar in nisip
- plastilina si forme cu care poti decupa sau piston care scoate plasitilina in fire lungi (serpi)functie de ce forma are gaura (la noi poate fi luna, steluta, bila), ceva similar cu aparatul folosit pentru strivirea usturoiului - ies virmisori de plastilina, facalet. setul mai are si forfecuta. noi mai folosim si cutit de plastic.
- am vazut si ceva similar plastilinei dar care e cumva mai umed si vascos. asta nu stiu cum se numeste si pe unde se gaseste.

ma gandesc ce sa-i mai iau. poate o tablita pe care poate scrie cu carioci si cu creta.