Tava de cozonac teflonata/siliconata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

lavinia...te rog sa ma ierti ca ma bag peste subiectul tau... pot sa intreb si eu ceva? tot legat de tavi
tavi din acelea din silicon are cineva? sunt ok, nu se ard intreb si eu ca ma minunez de fiecare data cand le vad...sunt numai pentru microunde sau se pune si in cuptorul aragazului
multumesc anticipat


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Fetelor aceste tavi sėnt facute special sa nu se lipeasca ceea ce se pune ėn ele ,de aceia se numesc anti-aderente (nu se lipeste).Va spun asta pt.ca lucrez unde se fac si facem peste 200 de modele,sėnt facute din aluminiu dupa care sėnt vopsite cu un strat de teflon.Trebuie sa aveti grije sa nu se zgėrie pt.ca atunci cėnd e zgėriata trebuiesc aruncate (daca tineti la sanatatea voastra)





http://community.webshots.com/user/mihaela2703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumim de sfat...da...asa este si cu tigaile trebuie procedat la fel(aruncate de la prima zgarietura)...eu mai uit si mai amestec cu furculita in tigaie(desi am tot felul de "instrumente") ca-s

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

lavinia...te rog sa ma ierti ca ma bag peste subiectul tau... pot sa intreb si eu ceva? tot legat de tavi
tavi din acelea din silicon are cineva? sunt ok, nu se ard intreb si eu ca ma minunez de fiecare data cand le vad...sunt numai pentru microunde sau se pune si in cuptorul aragazului
multumesc anticipat


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post



Din cate stiu eu nu sunt doar pt microunde..marturisesc ca nu am ,dar si eu sunt f tentata sa-mi iau ca am auzit numai lucruri bune despre ele...


Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

lavinia...te rog sa ma ierti ca ma bag peste subiectul tau... pot sa intreb si eu ceva? tot legat de tavi
tavi din acelea din silicon are cineva? sunt ok, nu se ard intreb si eu ca ma minunez de fiecare data cand le vad...sunt numai pentru microunde sau se pune si in cuptorul aragazului
multumesc anticipat


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post


Da cum sa nu te iert?ca doar de aceea suntem aici ca sa invatam una de la alta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc, multumesc
stiti de ce v-am intrebat cu tavile acelea din silicon fiindca eu sunt f neatenta, distrata...cum vreti sa-mi ziceti si spre ex inainte mai foloseam vase de yena(jena) si cand le scoteam din cuptor le puneam pe o picatura de apa sau pe marmura rece si unul mi-a pocnit(de atunci nu mai folosesc...decat asa...de prezentare) de-asta ma gandesc si la astea de silicon sa nu le pun pe ceva incins si sa le ard...e clar ca la mine rezista doar "tabla"

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Eu am 2 tavi teflonate de cozonac de vreun an si le folosesc la greu, drept ca pentru copt piine si ocazional checuri. Le ung intotdeauna cu unt, nu cu ulei (cica asa se recomanda), nu mi s-a lipit niciodata nimic. Si piinea, si checul se coc perfect in ele. Anul asta o sa le incerc si la cozonaci. Mai am si una din sticla (yena), dar imi plac mai mult cele teflonate, ca se intretin mai usor. Cea din sticla insa e perfecta pentru facut jeleuri cu fructe in ea.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

A iesit fff bun!Si am facut azi din nou, acest jeleu!Merci mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lavinia, din nou? adica l-ai facut de mai multe ori? asta e intr-adevar o dovada ca v-a placut, sa va fie de bine!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Daaaa, Natalia, din nou:)).Fetelor le place tare mult, si e chiar sanatos, se face si repedesi e plin de vitamine(am pus mai multe tipuri de fructe proaspete).Si am sa dublez portzia si voi face si de Craciun.II voi impresiona pe totzi, cu sigurantza!
multi ptr retzeta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Tavile din silicon se folosesc si in cuptorul normal. Eu am una de chec/cozonac, singura problema este ca atunci cand pun compozitia in ea se deformeaza usor (se labarteaza cumva). O solutie ar fi s-o bag intr-o forma de cozonac normala ca sa-si pastreze forma. Dar e excelenta, nu se lipeste nimic de ea si se spala superusor.Acum as vrea sa-mi iau niste folii de silicon, de pus in tava de aragaz, pentru copt fursecuri.

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004) si viitoare mamica de al doilea ingeras


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput