Alaptatul Help Line (7)

Alaptatul Help Line (7) | Autor: emaaimee

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=244792" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(1)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26640" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(2)


Alaptatul-Help Line-(3)


Alaptatul-Help Line-(4)


Alaptatul-Help Line-(5)


Alaptatul-Help Line-(6)

www.youtube.com/watch?v=cSb3XT88YxY" target="_blank">Primii pasi spre alaptare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25770" target="_blank">Alaptatul si carentele vitaminice si de minerale ale mamei care a alaptat indelungat


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26054" target="_blank">Mastita si tratamente naturiste


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20163 " target="_blank">Menstruatia si alaptatul


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25792" target="_blank">Laptele de inceput, cand vine, cum e, etc.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25454" target="_blank"> Pentru intarcare, cum oprim lactatia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24989" target="_blank">Plansul bebelusului in timpul suptului


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26199" target="_blank">Mamicile care au alaptat mult peste un an sau doi


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

imi cer scuze ca nu am putut sa pun link si cu cap 6, ori calculiciu meu facea figuri aseara, ori sunt pb cu forumul. acum scriu si sper sa se trimita mes, ca nu pot sa intru decat f greu pe pagina. si sunt pe unul din pc-urile de la munca.
Lavinia, mersic mult. ma simt asa vinovata ca nu pot sa stau acasa cu ea, mai ales acum ca e bolnavioara. am stat si luni, dar nu mai pot sta acasa
haideti fetele la vorba, suteti bine? bebelusii papa bine sper. va pup.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siara spune:

N-am mai dat pe aici de mult ca de doua saptamani bb meu are diaree si nu mai stiu ce sa-i mai fac sa-i treaca ,acum e mai bine dar inca are 2-3 scaune moi ff apoase uneori cu mucus,cred ca nici nu mai stiu cum arata un scaun normal de bb,i-am dat ecoflorina si epitrim,apoi lapteHN,eu tin regim dar laptele meu e cam jum. din cat i-ar trebui si nu fac fata,la indicatiile pediatrului i-am dat si putina zeama de orez si de morcovi fierti desi n-as fi vrut sa-i dau nimic inainte de 5 luni si stiu ca nu e de glumit cu diareea, acum bb meu are 4 luni si 2 saptamani,ce sa mai fac?Emaaimee,sanatate fetitei tale,am citit povestea nasterii ei,e placut sa ai asa amintiri frumoase de la nasterea copilului tau,si eu am doua astfel de amintiri,te admir pt rabdarea pe care ai avut-o la alaptat,in cele doua luni cand a refuzat micuta ta sa suga ziua cum i-ai dat laptele? Eu nu ma pot "lupta" cu bb meu e ffff incapatanat,prefera sa doarma flamand dupa o lunga criza de plans decat sa faca un pic de efort,dar la metodele tale nu m-am gandit am sa le incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Siara, mersic de urari si aprecieri. si eu mai vreau sa am macar 2 astfel de amintiri de la nastere si sper ca voi avea. si voua multa sanatate. si Oani(pana in 6luni cand am introdus solidele) a avut de cateva ori scaune apoase si f dese(7-8/zi). Nu i-am dat decat san la cerere, nu mi-a scazut productia de lapte ca a supt cand i-a trebuit. Nu are cum sa se deshidrateze daca suge la cerere, in plus poti observa daca sunt semne de deshidratare: ramane pielea creata cand ciupesti bb usor, nu uda suficiente scutece/zi,etc.asa am fost sfatuita si la dr.si am citit mult despre alaptare( si probleme ce pot aaprea: greva foamei, scaune moi/gastroenterita) pe diverse site-uri specializate.
I-am dat sa suga de la san cat a fost in greva, insa sugea numai semiadormita. o adormeam si o momeam cu san, picuram putin pe buze si papa.
break finished, i got to go.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Acular73 spune:

Buna seara, am citit destul de mult la acest subiect si totusi ma confrunt cu o problema. Am o fetita de 6 saptamani care pana acum 2 zile a supt la cerere fara probleme si a luat bine in greutate, adica 1.350 gr de la nastere si pana acum. De 2 zile insa, dupa ora 15, dupa ce suge vreo 5 minute incepe sa se agite la san, plange, da din picioare si scuipa sanul. Daca o mut la celalalt san face la fel. Eu cred ca ii este foame iar laptele nu mai vine la fel de mult ca dimineata si noaptea si se enerveaza. De altfel se simt sanii mai moi dar daca ma mulg iese lapte. Astazi nu prea a dormit ziua si de cate ori s-a trezit am pus-o la san. Nu am obtinut vreun rezultat remarcabil. A facut la fel. A supt putin, a plans, a mai tras de san cu nervi si nu s-a potolit pana nu am pus-o pe pieptul meu ca sa adoarma.
Am inteles ca secretia de lapte nu scade daca pui copilul des la san, dar la mine, dupa o zi cu vreo 5 supturi aproape ca nu mai este nimic si ma intreb ce-i dau eu dupa baita.
Fetele mai experimentate ce ma sfatuiti sa fac?

Am uitat sa va spun ca azi am baut aproape 2 litri de ceai de anason si chimen, am mancat bine. Nu stiu cum as putea s-o mai multumesc pe asta mica. Mi-ar parea rau sa nu-i mai dau san asa devreme mai ales ca luase in greutate foarte bine.
Astept sfaturile voastre,
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Eu zic sa nu te grabesti cu formula..sfatul meu este s-o tii la san cat de mult poti tu si se va regla productia!! Poate e doar o impresie ca nu e lapte destul... sanii pot produce instant lapte, nu e musai sa se acumuleze si sa-i simti tari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Acular73 spune:

Nici nu ma gandeam sa-i dau formula. De altfel nici nu am in casa. Eu mai am un baiat de 9 ani pe care l-am alaptat numai 4 luni (pe atunci nu citisem nimic despre alaptat) si cand a inceput sa nu mai ia in greutate am intrebat pediatrul ce lapte praf sa-i dau. Nu l-am luat eu de capul meu de la farmacie. Asa ca acum nici atat nu ma gandesc sa-i dau formula dar mai voiam niste sfaturi. Acum inca doarme. Sper sa se mai umple sanii pana dupa baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

E foarte bine ca nu ai in casa formula..si biberoanele e bine sa lipseasca (sa nu te ispiteasca). Lapte o sa fie si numai cand o auzi ca plange. Trebuie sa te calmezi si nu te mai gandi la asta ca stressul dauneaza..plus ca-i transmiti si ei starea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Acular73 spune:

khrisu multumesc de raspuns. Nu sunt stresata, ar fi mult spus. Doar azi m-am ingrijorat putin. Si spre surprinderea mea acum am mai multa rabdare decat am avut la baiat. Cica m-am maturizat. Asa o fi?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Acular,

Senzatia de sani plini nu este cauzata de cantitatea de lapte care se afla in ei.aceasta senzatie este data de fibrele musculare care se contracta in jurul glandelor galactofore,cu scopul de a anunta mama incepatoare ,ca este momentul sa alapteze puiul.este un ceas biologic,creat de mama natura .deobicei aceasta senzatie,nu dureaza mai mult decateva saptamani si anume pana cand bb si mama isi formeaza un program de supt si respectiv alaptare.

cantitatea de lapte daca este suficienta la masa de dimineata ,in mod cert este suficienta si la masa de la 15 sau 17.problema nu este in cantitatea de lapte.trebuie sa cauti alt motiv care posibil nelinisteste bb-ul.posibil este obosit,sau se frustreaza.
nu are colici?
nu are durere de urechiuse?
incearca si tine-o la piept,in pozitie fetala.
aseazate langa bb in pat si o mana o duci peste crestetul capului ei,iar cealalata pe linga picioruse.piciorusele ei sa fie stranse lianga burtica.deci tu o incercuiesti cu bratele.bb-ii in primele saptamani de viata tanjesc dupa vita intrauterina.cand o pui in patut,sau unde doarme,incearca sa o pui intr-un colt,unde sa atinga cu capusorul de protectorul patutului,la picioruse ii poti pune pernele acelea speciale ptru dormit.daca o tii in brate,tine-o pe mana stanga(sa demonstrat stiintific ca exista o conectie intre emisfera stanga a mamei si cea dreapta a bb-ului...care determina o buna comunicare intre acestia...de aceea instinctual mama pune mai des bb-ul la pieptul stang decat la cel drept).
relaxeazate...bb-ul tau nu plange fiindca nu are laptic.

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

siara,

cel mai bine este sa-i faci bb-ului un examen complet de fecale.
bb-ul meu la cateva luni,desi il alaptam,a facut o infectie cu e.coli..se pare ca din apa de la baita.

ce culoare au fecalele?
au miros fetid?

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput