PIERSICUTZE de iulie-august 2006 (66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Muuh, perfect de acord cu tine in ce priveste modificarile din lista!

Acum, legat de ce povestesti tu cu Alexei, asa patesc si eu cu Antonia dar nu mereu. Cateodata, de ex, trebuie sa stau cu ea pe covor si ea sa se joace, sa-mi aduca jucariile etc.Asta se intampla si cand avem musafiri si cand sunt doar eu cu ea. Mai are o faza cu luatul de mana. Cand vine sa ma ia de mana trebuie sa merg cu ea unde vrea ca altfel se enerveaza. Si mie mi-e teama sa nu se tranforme intr-un copil rasfatat, ma gandesc ca atunci cand va stii sa vorbeasca o sa pot sa ma intlege cu ea, sa-i explic ce si cum. Alteori, de obicei cand e foarte odihnita se joaca frumos singura, isi rasfoieste cartile ei si construieste frumos.
Deci nu stiu cum sa zic sa procedezi, nci eu nu stiu cum sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Julax ii dau Rebeccai Prospan si ii fac inhalatii.

Miruna momentan nu ii fac nici un tratament, l-am oprit acum o luna.Banuiesc eu ca sunt multi dinti care dau sa iasa, chiar ma "plangeam" ca nu are decat doi.Saliveaza excesiv, refuza sa manance chiar si ce ii place mult si ii place ceaiul caldut.Am asociat laptele vomitat cu brei(ca ii mai pun uneori 2 masuri la un bibe).Dimineata si in seara asta i-am dat lapte simplu si nu s-a mai intamplat nimic.In schimb foarte greu a adormit, si tinuta de mine in brate(nici cand era bebe nu adormea asa).
Sun maine si la pediatra si sa vedem ce zice.Tusea e usoara, respira bine si mucii s-au mai dus.

Am niste arsuri teribile, am luat pastilute si astept cuminte in pat sa treaca si sa pot dormi

-----------------------------

Gabriela, Phillip si Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

Emilia, eu o voi lasa pe Daria cu mama mea, cu care e obisnuita cat de cat. Va fi si sotul acasa cand nu e la mine la spital, deci nu imi fac mari griji. Poate ar fi bine sa il "antrenezi" un pic pe Alex de acum, adica sa il inveti pana nasti cu mama ta, nu stiu...
crissa71, concediul de crestere copil se prelungeste pt ca primul copil nu a facut 2 ani. Ramai acasa pana face cupilu' mic 2 ani. Primesti 600ron banii tai pana face bb2 2 ani si cate 200ron pt fiecare copil pana implineste 2 ani. E incurcat rau, oricum cert e ca sunt bani putini rau!!! :)
Muuh, si eu zic ca e f bine asa cum ai zis cu lista. Esti draguta ca te ocupi, oricum.

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si cu Victor Mihai

POZE

www.dropshots.com/doniro" target="_blank">FILME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

neata livada
noi avem 2 maselute noi pe care nu le vazusem ...si cred ca au iesit de ceva vreme dar io nu am vazut ..cred ca de aia nu a mancat el acum 2 saptamani mai nimic...mama denaturata...luati exemplu cele panicoase
vineri am fost la gineco cu cupil cu tot ...l-a vazut domnu dr si s-a distrat pe seama lui...i-a baut apa minerala ...eu sunt racita si am primit antibiotic si antiinflamator ..in rets sunt beton...vineri taman ce se sparsese foliculul si dr. glumet cica: uite daca incerci in seara asta garantat peste 9 luni iese alt umflatel

asa...si acu sa va zic stiti cum se cheama ce isi face omu cu mana lui??? lucru manual...deci io am insistat sa ii iau o masinuta electrica cu telecomanda sa il ghidonez eu pana invata el ce si cum...acu degeaba a insistat toata lumea ca nu e loc in casa ca e mare ca etc...io nimic nene ..si al meu consort a cedat nervos sambata si am purces sa luam cadoul de mos...acu avem alta problema: cupilul nu mai doarme deloc dupa -amiaza, nu manaca, nu face nimic decat daca e in masinuta ..drept urmarte sambata a adormit de dupa-amiaza pe la 7 juma seara in masinuta, a mancat acolo, ieri la fel, azi tot acolo s-a infipt cand a deschis okii si acolo si-a baut laptele...acu ziceti voi sunt eu zdravana?...io zic ca nu
revin

bulinuta mamica de bulinel dragutel

www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

Doniro:misto...se prelungeste pt. ca tu mai ai putin si nasti..dar in cazul in care ai fi ramas acum gravida..ar fi trebuit sa te duci la servici pt. ca ai fi depasit 2 ani...nu?!Oricum mersi de inf.pupici.
Sanatate multa la toata lumea!
Miruna:o.k. cu lista!
Babee:si noi am facut la fel cu dintii...doar ca Cipi nu a vomat!si sunt alti parinti care habar nu au cand le ies dintii la copii..doar se trezesc ca-i vad in gurita!!!Aveti grija de voi!
Ne auzim mai tarziu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

Buli:tocmai ce spuneam...!Bravo voua!Super tare cu masinuta!!!Si noi vrem una!!Si stiu ca ne asteapta acelasi lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Buna fetelor,

Ne alatura si noi livezii de piersicute...

Alexia are 4 masele ( cate una pe fiecare parte) si 8 dintisori(patru sus, patru jos)..Alearga toata ziua, nu mai vrea sa doarma la pranz, in schimb am revenit la papat noaptea lapte....Nu vrea sub nici o forma sa stea pe olita desi avem vreo 3 modele ( care din care mai haioase)...e toata ENERGIE...
Aproape luna de luna racim din cauza gatului...si dai cu nurofen.. da-i cu " batista bebelusului ".. si tot asa...
Acum a fost asistenta pe la noi si zicea ceva de un vaccin combinat care sa-l facem fetelor (oreion si alte boli ....).Voi ati facut asa ceva... e obligatoriu?Ca eu sunt atre debusolata...

pupicei,
Lili si mandrele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Adreea, esti mortala. Cum mai sa ma supar?
Paai, cu somnul noi am traversat mai multe perioade, in incercarea de a obisnui copilul sa doarma si el singurel in camera lui. N-a fost kip din pacate. In fine, acum doarme cu buni in camera lui, acolo exista o canapea extensibila mare in care au loc amandoi. Pana acum ceva timp a dormit bona acolo. In wd ramane cu noi si il mai fentam, adica stau cu el pana adoarme, apoi mai stam la tv, sau tzak-pak si apoi luat cu noi in pat cand se trezeste si gata. Chiar nu mai stiu ce si cum sa incerc, e clar ca nu e pregatit sa doarma singur si am mai spus-o, decat sa ne kinuim toti inutil mai bine dormim asa si gata...in plus, ma topesc toata cand se cuibareste in mine si ma ia in brate...cand o creste nu ma mai intalnesc cu asta
Miruna, nu te mai necaji, nu-ti mai cauta pb ca esti obo destul, nu-ti mai fabrica acum griji suplimentare. Alexei sta foarte mult cu tine si e normal sa fie f legat de tine. In plus si pe Luca il mai apuca asa cand e lume pe la noi, nu trage neaparat de mine, ci si de tacsu daca de ex il vede ca vrea sa se duca sa fumeze pe geamul de la bucatarie...las' ca or creste si le explicam noi ce si cum,
Buli, da' chiar ca te-a mancat
Babee, pupici Rebeccai si lu' mami sa ii treaca arsurile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

martta si eu am vrut sa incerc un teatru cu piticu si cu finuta mea de 6 ani care e moarta dupa teatru dar am renuntat ca se trezise domnu cu fundu in susu si sigur nu stateam decat 5 minute acolo
andreea mercic de intrebare...mama nu e tocmai ok din pacate...se pare ca nu ii face bine tratamentul ala...nu stiu ce o sa facem
genie pupa Antonia bolnavioara
babee cum mai e piticuta?
crissa el a avut simptome de ceva: nu manca nimic..si cand nimic chiar asa e fr-o 2 saptamani a facut urat , marait etc...dar io am zis ca nu ma panichez...si cat timp e ok alearga nu are febra il las asa...si el saracu ii dadeau maselele
lili ma bucur mult sa mai aud vesti despre voi ...am fost la dr vineri...
cristina-ioana ti-am zis...lucru manual se cheama
muuh total de accord cu modificarile ...si piticania daca suntem noi acasa tre sa stai numa langa el indiferent daca e cineva sau nu la noi...
va pup fetele ca ma apuc de treaba

bulinuta mamica de bulinel dragutel

www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Pup fetele!
Lili, bine ai venit sau mai bine zis revenit! Eu nu te stiu dar ma bucur de fiecare data cand mai apare o piersicuta la orizont!
Buli
Fetelor am si eu o intrebare ce fel de biscuiti le dati voi piciticlor? Eu am trecut pe petit beure pentru ca biscuiti de bebe nu mai papa sub nici o forma dar vad ca sunt plini de afanatori si tot felul de minuni... Oricum nu se da in vand dupa ei, mananca foarte rar, dar asa din curiozitate intreb si eu.
Si am vazut ca im sugerati sa incerc cu iaurt...Nici iaurt nu vrea, se stramba si scoate din gurita. Ca sa nu mai zic ce scandal face cand ma vede cu lingurita de septilin...
Cred ca apar caninii pentru ca aseara ne-a oferit un show de zile mari, abia la 1 am reusit sa o linistesc cu putin nurofen. La 8 dimineata era in picioare. La 11 s-a culcat si vreau sa doarma cat mai mult ca mataita nu ma inteleg cu ea deloc.
Azi papa peste file cu spanac si cartofi piure. Sper sa-i placa. Cred ca pana la urma ii scot masa de dimineata si o las cu laptele si ii dau pranzul mai devreme, in jur de 12.30-13.00. In utlimile zile asa am facut pentru ca oricum nu manca nimic dimineata.


Mergi la inceput