Lovit la cap

Lovit la cap | Autor: manu0202ro

Link direct la acest mesaj

Dragelor, am si eu o problema. Miruna (6lunisi o saptamana)abia invata sa stea in fundulet si vrea mereu sa stea asa. La un moment dat si-a pierdut echilibrul si nu am fost pe faza sa o prind si s-a lovit de covor, cazand pe spate, deci sunt aprox20-30 cm, distanta sau inaltimea de la care i-a venit capusorul in contact cu solul. Intrebarea mea este: o sa aiba probleme mai tarziu, in sensul ca am auzit ca inca e creierul mic si capul mare si se pot produce desprinderi, nu stiu ce sa zic, credeti ca poate sa aiba mai tarziu probleme cu memoria sau cu invatatul? Ma simt asa de vinovata ca nu am fost pe faza sa o prind si nu vreau sa mai repet faza, vreau sa stiu daca sa ma ingrijorez sau nu, nu vreau sa aiba de suferit din cauza asta. Sa ma duc la doctor? Ce zice populatia?Ajutor, sunt cu moralul la pamant!Pupici pe burtici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

draga manu,
atata timp cat bebitza ta nu se comporta anormal dupa lovitura (nu si-a pierdut cunostinta, e la fel de "alerta" ca inainte de incident, culoarea pielii e la fel ca inainte, nu a plans de frica si durere mai mult de 10 min, s-a intors apoi la joaca, nu are varsaturi, nu e letargica si nu doarme mai mult decat de obicei - n-o poti trezi daca-ti propui sa faci asta - dupa lovituri puternice, se recomanda sa incerci s-o trezesti in prima noapte dupa incident ca sa vezi daca se trezeste, nu e apatica, nu e ametita, nu e iritata, nu se uita crucis, nu are "slabiciuni" in maini si picioare etc.) eu zic sa nu-ti faci probleme.

totusi, teoria spune ca, chiar dupa lovituri minore, copilul trebuie tinut sub observatie (adica sa-i urmaresti tu comportamentul) 24-48 de ore ca sa vezi daca apar semnele (unele mentionate mai sus) unei lovituri mai serioase. daca apare vreunul din simptomele descrise mai sus, suna imediat pediatrul sau du-te direct cu ea la spital.

daca Mirunica ta e vesela, eu zic sa te linistesti. oricum, incepand de la varsta asta, cand bebeii capata mai multa "libertate de miscare", loviturile ocazionale sunt aproape inevitabile. si, in majoritatea cazurilor, nelinistea parintilor e muuuuuuuult mai grava decat durerea si lovitura in sine.

pupici si moralul sus!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manu0202ro spune:

Multumesc dragelor, chiar m-am linistit citind cate se intampla si la altii, am crezut ca numai eu am patit-o. Nu are nici unul din simptomele enumerate asa ca sunt linistita si Miruna e la fel de vesela si mancacioasa ca si pana acum.Pupici pe burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Fi pregatita si pentru alte boroboatze !


Petruta & bb Mihai


http://community.webshots.com/user/gabrielmil


Mergi la inceput