menstruatie scurta ?!...

menstruatie scurta ?!... | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

Fetelor

luna aceasta menstruatia mea a durat ... jumate de zi, adica vineri de la 9:00 la 13:00 !!!. Apoi in urmatoarele zile, au mai "iesit" doua cheaguri si ATAT!!! S-a mai lovit cineva de asa ceva? Am facut stimulare 2 luni si la ultima ecografie aveam 2 chisturi...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia, ti-am raspuns si dincolo....tinand cont ca la eco...ti-a zis ca endometru nu mai era....sau se retragea..nu stiu exact termenul....se cam exclude o sarcina.

Mie mi-a venit in cap..ca idee.....eu poate spun o mare prostie.....o sarcina extrauterina....nu lua litera de lege.

Dar eu zic ca , URGENT sa faci o vizita la dr!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

stiu ca nu e sarcina... la extrauterina nu m-am gandit. chestia e ca luna asta n-ma avut nici un simptom despre venirea rusilor. de obicei ma doare putin burta inainte, iar in prima zi ma cam chinuie.. luna asta.. PAUZA !!!

nu stiu ce sa mai cred!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Tia,eu am cicluri foarte scurte si reduse cantitativ(cca o zi jumatate,dar doar asa,niste chiaguri cand merg la W.C.)Mi s-a spus ca aceste simptome sunt din cauza prolactinei ridicate,care poate sa duca chiar si la suprimarea totala a menstruatiei.Eu ma confrunt cu problema asta de ani de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Meme,

mie mi-a iesit buna prolactina.. si acum e prima oara cand mi se intampla asa ceva. se poate deregla brusc prolactina? ce alte simptome mai sunt la prolactina ridicata??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Tia,unele persoane au galactoree(secretie lapte din sani).Din nefericire si eu fac parte din aceasta categorie.E adevarat ca am cate o picatura mica atunci cand imi strang sanul (asa m-a verificat medicul endocrinolog).Galactoreea nu este insa obligatorie.Se spune ca prolactina ridicata perturba ovulatia.Acesta este hormonul secretat de hipofiza in exces doar in timpul sarcinii.In cazul unei dereglari,ovarele capata o informatie gresita,interpreteaza cum ca datorita prolactinei ridicate s-a instaurat sarcina si atunci inceteaza sa mai ovuleze.Asta este cazul meu .La tine poate sa fie vorba de o dereglare hormonala de dupa stimulare.Vreau sa-ti spun ca dupa stimulare si inseminare si eu mi-am dereglat menstruatia de tot.Am avut o scurgere maronie din ziua 13 pana in ziua 26 ,dupa care a venit ciclul propriu zis,redus cum vine el de obicei.Dar cele aproape doua saptamani de scurgere maronie care l-au precedat ce sa fi fost?Pesemne tot o dereglare.Vad ca toate fetele care urmam stimulari mai rau ne dereglam decat sa ne atingem scopul.Aproape ca incep sa ma indoiesc de eficienta lor.Au existat si reusite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Se pare ca da,au existat si reusite.Intrebarea mea e alta : facem stimulare cateva luni,deci luam hormoni.Daca nu reusim sa ramanem ,ce se va intampla peste cele 4-5 luni,cand nu vom mai lua hormonii astia?Organismul se va fi obisnuit deja cu "suplimentul" artificial si....?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

da, au existat si reusite, dar eu n-am luat legatura personal cu nici unul din cazuri.. doar am auzit. cred ca trebuie sa intrebam pe alte subiecte, la fetele care au reusit sa faca bb.

eu sunt deprimata de ceva vreme... m-am chinuit lunile astea 2, dr. mea era ferm convinsa ca o sa prinda bb, iata ca timpul a trecut si ma gandesc cum sa repar ce s-a stricat... asta e culmea! aveam FSH-ul putin marit si atat! am ajuns sa ma gandesc ca stimularea mi-a afectat prolactina.... imi vine sa-nnebunesc! 2 dr. mi-au vazut rezultatele si amandoi au spus ca ce am eu e minor si ca se rezolva simplu si repede....sigur! acum merg la alti dr...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Eu mi-am propus o pauza de vreo doua luni.Cred ca abia in august voi mai incerca cate ceva.As vrea sa-mi las organismul sa se mai odihneasca.As incerca sa-mi pun si "mentalul"putin in repaus.In ritmul asta simt ca inebunesc.S-ar putea ca pana la sfarsitul anului sa las totul balta si sa ma gandesc serios la adoptie.Decat un copil "dopat " cu hormoni,care poate sau nu sa apara...Cand ma gandesc cate sufletele nevinovate au nevoie de parinti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Si eu vreau sa fac o pauza... peste cateva luni o sa-mi refac toate analizele, mai ales cele hormonale... sper sa fie bine!
Despre adoptie ce sa-ti spun, cred ca e o decizie pe care fiecare cuplu o ia, daca poate! ... mie mi-e greu sa ma gandesc la asta ca alternativa! Cred ca mai am inca putere sa lupt, chiar daca uneori simt ca obosesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Si eu m-am hotarat sa nu fac inseminarea luna asta...ma duc in vacanta.

Nu stiu inca ce sa fac..sa i-au iar hormoni(maine ar fi a 5-a zi) sau sa stau cuminte luna asta...? ma gandesc...ar fi a 2-a luna doar..
Si am fost norocoasa..nu am avut repercusiuni de la tratament prima luna...a fost ok....dar nu vreau sa ma imbat cu apa rece....se pot intampla multe.
Habar n-am ce sa fac!



AniS

Mergi la inceput