ornamente la masa festiva

ornamente la masa festiva | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

Imi plac foarte mult ornamentele din fructe, legume , verdeturi...pe care le intalnesc in diferite restaurante.M-ar interesa si pe mine sa invat sa confectionez asa ceva.Stiti?
Sau chiar meniuri ornamentale...fac deliciul unei mese festive...

Madalina 16+
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )
Darius la 11 luni
VIENA


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am adunat cateva reteta pe care le cam repet(le imbunatatesc si mai adaug retete noi) atunci cand am invitati
salata poienita cu ciuperci
niste ciupercute cu ou fiert si rosie(pe post de palariuta)
rulada din carne umpluta cu diverse umpluturi
salate din legume cu ton sau piept de pui si crutoane
tartine cu icre
mezeluri si branzeturi taiate in diverse forme
oua umplute
rosii sau ardei umplute cu pasta de branza
rosii umplute cu salata de vinete
cateva felii de vinete prajite asezate pe un platou in forma de floare
salata de boeuf
chiftelute din legume si/sau carne
pe toate poti sa le vezi in albumul Asta

si mai sunt muuulte retete pe culinar dar tot timpul sunt pe lista mea de asteptare

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

monica: multumesc mult de idei

eu ma interesam mai mult de "accesorii" pe care sa le adaugam felurilor de mancare, cum ar fi trandafirii din morcov sau florile din sfecla rosie...

Madalina 16+
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )
Darius la 11 luni
VIENA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

monica gogosi tai sunt goi inauntru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Pentru a reusi sa faci accesoriile despre care vorbesti cel mai bine este sa le vezi cum se fac pe viu cum se zice.
Florile din sfecla rosie se sculpteaza de-a dreptul in sfecla, incepand de la baza se taie fasiute sibtiri in forma petalelor de la floare, dupa care se trece la randul urmator cand in acceasi maniera numai ca micsorand treptat marimea petalelor. Nu este mare filozofie si eu am invatat cum se fac numai dupa ce am vazut pe cineva cum le facea.
Ce-a mai usoara floricica de facut este din rosii, mai bine zis cureti coaja unei rosii asa cum ureti marul pe rotund, incepand de la partea opusa de unde se prinde codita.Cureti neintrerupr pana la capat si apoi "snurul"obtinut il rulezi tot cu partea de unde ai inceput la mijoc. Adica cu partea lucioase a cojii de rosie in afara.
Iti iese sigur.
Succes! Poate cunosti un bucatar experiemntat sa-ti arate cum se fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

angelina, acum am vazut ca m-ai intrebat ceva...
nu stiu exact la ce te referi...daca se formeaza o gaura in mijlocul gogoshilor? NU...nu sunt goale
dar de umplut cu crema(vanilie, ciocolata, caramel) sau dulceatza... DA se pot umple cu o seringa speciala
numai bine


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Uite, poti spre exemplu sa faci nuferi din rosie...iei o rosie intreaga si la jumatatea ei, de jur - imprejur, incepi sa crestezi cu un cutit ascutit dar ingust, un gardulet in forma de zig-zag...atunci cand infigi cutitul, o faci doar pana la jumatate...intr-un final, rosia se va rupe pe din doua, dar sub forma de nufar...rosiile pot fi folosite ca atare sau decorate cu branza sau cascaval ras, pudrate cu piper, umplute cu salata (de vinete, de icre, de branza dulce)...

mami_papatot 30+ cu Honey mica

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput