MENIU PENTRU SARBATORILE DE IARNA !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Buna seara.

Roxana spune-mi te rog as putea sa tavalesc biscuitii inainte de ai baga in cuptor cu niste migdale pisate amestecate cu zahar brun??? As vrea sa-i incerc si eu pt Craciun. Merci.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe

Monica si Cosmina (13 septembrie 2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

As face si eu multe,dar sotul mananca numai fripturi.numai citewsc multe pe aici pentru ca mi se face foame si e cam tarziu pentru o masa

Lore, mamicutza de print David
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Dupa mai multe incercari de retete biscuiti&fursecuri din revista practica aparuta de curand m-am intors la retetele mele dintotdeauna insa...am furat ideile de decorare
Bradutii pot fi pictati cu cioco alba topita si tavaliti prin nuca de cocos verde...stelutele glazurate cu cioco cu cacao si presarate cu bilute argintii(se gasesc in majoritatea supermarketurilor) iar clopoteii cu o bucatica de rahat, pictati pe margine cu cioco si tavaliti prin bombonele minuscule decorative, de toate culorile... sunt ideale pentru Craciun si Revelion.

Un meniu vizat de mine:
- salata de boeuf sau salata de andive cu maioneza;
- salata de fructe de mare si midii pane cu sos scordolea;
- piftia traditionala de porcusor si sarmalutele
- Ciorba de perisoare acrita cu zeama de varza, ideala pentru a doua zi dupa noaptea de Revelion,mai ales daca ai baut nitel
- fagure cu crema de budinca&cocos
- piscotele decorative(adica biscuitii mentionati mai sus)
- tort bradut sau tort de migdale


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

adriana, bine punctat si eu ma intrebam da' am zis ca o sa zic fata ca-s dus daca mai intreb si asta
acum am prins curaj...si astept raspunsul
pe toate

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Lyly809, nu scrii, te rog, reteta de "salata de fructe de mare si midii pane cu sos scordolea"?

Merci anticipat!

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by danyce

Lyly809, nu scrii, te rog, reteta de "salata de fructe de mare si midii pane cu sos scordolea"?

Merci anticipat!

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei



Desigur!
Salata fructe mare
250 gr. fructe mare congelate, 100 g batoane crab, 2 ardei grasi frumos colorati, 2cepe, 200 ml vin, 2 linguri ketchup, piper, sare
Fructele de mare se decongeleaza sub jet de apa rece, se fierb 10 minute in vinul diluat cu apa, astfel incat sa le acopere
Spalat si curatat ceapa si ardeii julien, se adauga legumele in vasul cu fructe si se maifierb 5minute.
Separat se oparesc batoanele de crab, se taie in bucati de 4 cm, se amesteca apoi cu ingredientele fierte, se sareaza, pipereaza si se adauga ketchup

Revin cu midiile mai tarziu


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

glazura este facuta la rece. fara absolut nimic in afara de ce am zis. eu o stiu din cartea Sandei Marin.
daca nu aveti incredere incercati inainte de a face biscuitii. puneti 4-5 linguri de zahar praf intr-un vas mic, apoi picurati deasupra suc de lamaie si frecati bine de tot. o sa vedeti ce obtineti

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Monique nu m-am gandit la tavalit in ceva nuci/migdale si nici nu am incercat vreodata - dar asta nu inseamna ca nu ies buni de tot .
biscuiteii astia sunt tari la inceput, se inmoaie pe masura ce stau. de aia sunt usor de facut pentru ca ii coci cu 4-5 zile inainte de craciun, ii pui in cutii de inox si in Ajun sunt mai buni decat ai crede.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

roxana multumim
vorba ta...ia sa fac eu maine o negresa sau ceva o praji si sa-i pun glazura alba

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

quote:
Originally posted by lulu_boches

Masa de Craciun:supa de pui cu taitei, sarmale,friptura-porc si pui-, carnati de casa, fierti in moare de varza, hrean cu smantana.La "capitolul prajituri" sunt un dezastru.


Bucuria vine din lucruri marunte...
Lena
http://community.webshots.com/user/lua_lanna/profile


vreau retetele...
altfel vin la tine la masa de Craciun!

Doamne'ajuta!

POZE

Mergi la inceput