MENIU PENTRU SARBATORILE DE IARNA !

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Craciun Fericit! tuturor
pana la urma meniul nostru cam asa arata:
Gustare
Frigarui reci infipte in ananas
Rulada de cascaval umplutua cu sunca si branza philadelphia
Oua umplute
Salata boeuf
Piftie de pui

Supa de pui cu fidea

Ceafa de porc cu sos de mere la cuptor
File arabesc si carnati

garnitura Legume la cuptor
gogonele de casa

Sarmalute din pulpe de pui dezosate +afumatura

Cozonac cu umplutura de nuca si stafide
Fursecuri cu stelute si inimioare
Sarutari dulci cu caramle scortisoara si miere
Bulgarasi
Saratele cu susan




monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

CRACIUN FERICIT!

Pana la urma mi-a iesit maioneza. s-a taiat de 2 ori dar am readus la normal imediat.

Sa fiti fericiti!!






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bravo Danangie, ma bucur

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erer spune:

Eu am ramas cu 4 albusuri si nu stiu ce sa fac cu ele. Bezele nu vreau, ca nu au succes. Mai aveti vreo idee?

Craciun Fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Erer, poti face o prajitura cu blat doar din albusuri si cu crema de cafea. Adica pui 4 albusuri batute spuma, 4 linguri de nuca, 4 lg de faina, un praf de copt stins cu lamaie, 2 pliculete zahar vanilat.
Din 400ml frisca faci crema; bati frisca, adaugi zahar 4-5 lg, cafea ness cateva lingurite (dupa gust), 2 plicuri de zahar vanilat, intaritor de frisca si 10g gelatina placute, inmuiate in apa, apoi taiate cu foarfeca (cand sunt deja moi) si topite in apa in care le-ai lasat la inmuiat si cu esenta de rom, cafea, amaretto, suc de lamaie (la alegere). Iese un fel de sirop de gelatina, care se lasa la racit putin (nu trebuie sa friga, e insa caldut inca ca altfel se leaga gelatina prea tare si nu mai e utilizabila). Blatul de albus cu nuca se insiropeaza cu un sirop de zahar si cafea.
Mai poti folosi albusurile la umplutura de ardei grasi sau sarmale, la chiftele si alte produse asemanatoare. Mai poti face spuma de fructe: de capsuni, fructe de padure, etc. Idei sunt destule...totul depinde de chef, ingrediente disponibile si de sezon.

Sa revenim la meniu. Anul acesta am facut de Craciun aproape totul intr-o zi,si anume duminica:

salata de fructe de mare
cosulete de foietaj cu salata de ciuperci
terina de somon
mini rulouri cu crema de telemea +smantana+arpagic si alte verdeturi

friptura de carne de porc impanata cu smochine, usturoi intreg, ciuperci, marinata cu vin rosu, rozmarin si cimbru (reteta lui "peruzele" de pe culinar) - superba

rulada de vitel Wellington (rulada din muschi de vitel pe un pat de ciuperci si spanac, totul invartit intr-o foaie de aluat de foietaj, unsa cu ou pe deasupra)

sparanghel verde cu vinegreta, spanac cu ciuperci (ramas de la rulada Wellington), salata de boeuf in forma de bradulet, cartofi aurii in forma de stelutele - pe post de garnituri la fripturi

desert: tort diplomat cu sos de afine

alte deserturi (astea pe langa cafea): cozonac cu nuca si stafide, islere in diverse forme (stelute, inimioare, braduti), fursecuri cu cafea si salam de biscuiti. Fursecurile+islerele le-am facut acum o saptamana si le-am congelat ca am preconizat lipsa acuta de timp

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erer spune:

Multumesc, danyce! Mi-ai dat cateva idei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Meniul nostru final:

toba, lebar, caltabos
ciorba de perisoare acrita cu zeama varza
sarmale fierte in vin
sarmale dietetice pentru copil
carnaciori

stelute cu migdale si bezea
sarutari cu caramel si scortisoara
fursecuri cu nuci, diverse forme si decoratiuni
tortul lui Mos Craciun( cu nuci si cioco amaruie)


Pentru Revelion am ales:

ciorba de burta
rulada de vitel cu fasole si morcovi
salata de fructe de mare
salata de boeuf
tort "stelute pe zapada"


Va dorim Sarbatori Fericite!

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu inca nu m-am hotarat ce vom papa de anul nou
ma mai inspir de la voi...
uite ideea cu ciorba de burta e bestiala(multumesc lyly)
la desert vreau sa fac un tortulet cu crema de branza, lapte condensat si fructe(are un blat f subtire ca de tarta) si o prajiturica arabeasca super buna Um Ali
as vrea sa incerc un Curcan(daca mai gasesc sa cumpar si imi trebuie si o tava speciala sa-l pot gati)
si poate o salata de cruditati cu fructe de mare...dar mai vad...acum clar nu pot gandi...dupa atata imbuibare

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by danyce

Lyly809, nu scrii, te rog, reteta de "salata de fructe de mare si midii pane cu sos scordolea"?

Merci anticipat!

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei



Scuze, nuam mai scris reteta de midii, am avut copil bolnav rau. Nu a iesit din casa de 10 zile...

Uite, o scriu acum. Atentie, caci este o mancare destul de "grea", inclusiv sosul, care-i cu usturoi...

Deci: 24 de midii sau stridii; 2-3 oua, 100g pesmet alb, 100 ml ulei, 100g unt, sare, piper, suc de lamaie

Midiile (stridiile) se spala bine, li se rade carapacea de scoici si vegetatie, se spala si se oparesc in apa clocotita, sa li se deschida valvele.
Se scoate carnea, se prepara cu sare si piper, se trec prin oua batute apoi se prajesc in ulei incins. Se scot pe platou si se stropesc cu unt topit si lamaie
Daca nu vrei prajite, atunci carnea scoasa din cochilii o stropesti cu unt topit, asezi intr-o tava unsacu ulei si dai la cuptor sa se rumeneasca

Sos scordolea: 100 g mieznuca, macinat; o capatana de usturoi, 150 ml ulei, 4 felii de paine alba, 100 ml lapte, suc de lamaie, sare, piper

Se prepara un mujdei din usturoiul pisat, putin ulei, sare, putina apa
Se adauga miezul de nuca macinat, feliile de paine fara coaja,muiate in lapte si stoarse, amestecandu-se pana se obtine o compozitie ca un aluat care se dilueaza cu suc de lamaie si putin lapte
Apoi se amesteca ca maioneza, picurand putin cate putin ulei, pana la incorporarea intregii cantitati de ulei, se sareaza si pipereaza dupa gust

In loc de acest sos se poate face un mujdei simplu de usturoi sau o maioneza. Sosul scordolea poate fi folosit la multe preparate din peste, eu l-am facut si a iesit grozav de bun.

Inca o data, "Sarbatori Fericite"!

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput