Cozonac

Cozonac | Autor: Gabrielama

Link direct la acest mesaj

Dargi doamne foarte pricepute in prajituri,

anul acesta am hotarat sa fac, pentru prima data, cozonac pentru Craciun (adica sa-l fac eu, nu mama).

Va rog asadar sa ma ajutati cu o reteta testata de voi si "sigura".

Multumiri anticipate!

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Gabrielama, succes in noua ta actiune curajoasa! Din pacate, eu nu-ti pot oferi decat retete de cozonaci cu care sa-ti spargi termopanele! Asa ca, stau cuminte si eu si astept sugestiile de la pricepute!


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos



Tzuni - oLo - Mercedes


...am gasit un ingeras: Sara Maria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Eu eram "mare" experta in a face cozonaci...de aruncat, pana acum 2 ani, cand am gasit pe culinar o reteta pe care cand o fac nu-mi vine sa cred ca e facuta de mine...deci, se cheama: COZONAC PUFOS:

Pentru 1 kg faina:
1/2 litru lapte, 5 galbenusuri + 1 ou intreg (albusurile se folosesc la umputura: batute spuma cu zahar, amestecate cu cacao si nuci macinate si stafide inmuiate in rom), 50 g drojdie, 300 g zahar, 1 lingurita sare, 200 ml ulei sau unt topit caldutz, arome (coaja de lamaie+portocala, rom)

Maiaua: laptele se fierbe. Se adauga dupa clocot 2 linguri faina in ploaie, amestecand repede cu telul si se opreste, se da la rece. Dupa ce s-a racit se pune drojdia frecata cu 1 lingura de zahar, 2 linguri ulei si oul intreg.
Se freaca bine si se lasa la cald.
Separat se freaca galbenusurile cu zaharul (de preferat sa il transformi in pudra), sarea si aromele. Cand s-a umflat maiaua, se amesteca bine cu galbenusurile si apoi cu faina toata (eu o cern de vreo 3 ori inainte cu cateva zile inainte - sa fie aerata).
Se framanta si se pune treptat uleiul; se loveste de lighean (cam de 50 ori ) si se lasa la dospit 1 ora + 1 ora in tavi.
Cozonacii(ies 2+ unul mic pentru Ioana mea, intr-o craticioara) se umplu cu amestecul de albusuri, nuca si cacao cate 2 sau 3 rulouri si se rasucesc/impletesc. inainte de a-i baga la cuptor (eu ii coc la foc mic) ii ung cu galbenus de ou si ii presar cu zahar tos; ies aurii.
Spor la treaba...garantat iese!



Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

aici subiectul despre cozonaci si retete "pufoase" : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=88241
mut si aceste mesaje tot acolo. multumesc pentru intelegere.

Roxana

Mergi la inceput