Torturi si prajituri (3)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by LYLY809

quote:
Originally posted by Hildegard

Criss, spor la dieta!
Si eu tin dieta dar fac pentru altii!!!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)



Cum reusesti sa faci asa bunatati si sa tii dieta?
De azi si eu tin superdieta, varianta scurta

Lacri si Alec 30 mai 2006




Pai dupa atatea bunatati... e imperios necesara dieta. Si eu tin tot superdieta, varianta de 6 saptamani.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Lyly,pai uite asa reusesc. Spor la dieta!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)




Veronica, tot am tras cu ochiul pe aici (doar atat), super tortul tau cu piersici.


Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Hildegard, tortul a iesit fantastic de frumos si de apetisant! Cred ca o sa-l fac si eu vineri pentru ca eziua de nastere a fratelui meu si sambata ma duc la el, la Buzau.
Te rog, spune-mi cum faci jeleul...ai un link?

Ieri am ajuns intamplator in zona unde e Kaufland-bucuria mea! Am luat tot felul de "kestii": serbet de vanilie si de capsuni, cocos razuit albastru, galben si verde, colorant alimentar galben si albastru(nu am gasit rosu, insa galben si albastru sunt culori complementare, piersicile sunt si ele orange, iese o combinatie interesanta) si multe alte maruntisuri necesare pentru prepararea prajiturelelor.

Criss, la mine a fost prima zi de superdieta si mi s-a acrit deja de legume fierte Am inteles de la persoana care a lansat superdieta ca cea postata aici peDC nu mai este originala, insa nu mi-a trimis-o inca pe aceea, caci nu am avut timp sa-i amintesc. Oricum, am rugat-o sa o verifice si sa ne atentioneze daca sunt diferente majore

Spor la prajiturit si mai impartaseste-ne din experienta ta, Hildegard


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, sa folosesti sanatoasa ce ti-ai cumparat. Ai luat destule!
La jeleu...eu am folosit pliculete dr. oetker din acelea pentru tarte(Tort Jelee)...am folosit transparenta(2 plicuri, unuo pentru rosu, al doilea pentru galben. Deci, am amestecat un pliculet cu 2 linguri de zahar apoi cu 250 ml apa...am pus pe foc si lasi sa se incalzeasca bine, nu sa fiarba!!!!!Am adaugat colorant rosu si apoi esenta de capsuni(am eu esente aduse din Croatia) dar poti face fara aroma, se poate si asa. Am luat o tavita,am pus in ea folie transparenta si am turnat jeleu fierbinte apoi am dat la frigider. Cand s-a intarit cam 1 h,l-am taiat fasii si apoi patratele cu cutitul si am pus pe crema(asa cum am aratat in imagini). Se gaseste de cumparat si jeleu care e intr-adevar jeleu...dar eu n-am gasit aici la noi! La fel am procedat si cu cel galben:am pus colorant galben si aroma de portocala.
Tu poti face din cate pliculete vrei, si cu alte culori.
Plicul asa cum am scris il dizolvi cu 2 linguri de zahar si 250 ml apa(asa scrie pe plic)

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Multumesc mult, Hildegard, ce m-as face fara tine? Abia astept sa-i fac surpriza fratelui meu, caci lui ii plac dulciurile, insa sotia si soacra nu prea ii fac

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Aaaa, si am uitat sa-ti spun ca am gasit prima data esenta de fistic. De capsuni nu exista la noi, intr-adevar. Ei, o sa fac fara aroma jeleul, unul galben si unul albastru

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Lyly, sa folosesti sanatoasa ce ti-ai cumparat. Ai luat destule!
La jeleu...eu am folosit pliculete dr. oetker din acelea pentru tarte(Tort Jelee)...am folosit transparenta(2 plicuri, unuo pentru rosu, al doilea pentru galben. Deci, am amestecat un pliculet cu 2 linguri de zahar apoi cu 250 ml apa...am pus pe foc si lasi sa se incalzeasca bine, nu sa fiarba!!!!!Am adaugat colorant rosu si apoi esenta de capsuni(am eu esente aduse din Croatia) dar poti face fara aroma, se poate si asa. Am luat o tavita,am pus in ea folie transparenta si am turnat jeleu fierbinte apoi am dat la frigider. Cand s-a intarit cam 1 h,l-am taiat fasii si apoi patratele cu cutitul si am pus pe crema(asa cum am aratat in imagini). Se gaseste de cumparat si jeleu care e intr-adevar jeleu...dar eu n-am gasit aici la noi! La fel am procedat si cu cel galben:am pus colorant galben si aroma de portocala.
Tu poti face din cate pliculete vrei, si cu alte culori.
Plicul asa cum am scris il dizolvi cu 2 linguri de zahar si 250 ml apa(asa scrie pe plic)

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)



Acum am citit cu atentie mai mare reteta de jeleu. Am gasit si zahar portocaliu si zahar verde, deci am de unde alege, ma refer la culori
Am vazut in blogul tau reteta de biscuiti vitralii; tortul "vitraliu" l-ai facut? Si ala era parca cu jeleuri. Daca nu l-ai facut, sunt convisna ca o sa-l faci


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, n-am facut inca tortul vitraliu...mi se pare asa sec, fara nici un fruct...asa gandesc acum...dar poate ma incumet si-l voi face pentru cineva!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

schimb capitolul!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

continuare:

AICI



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput