Torturi si prajituri (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

merci lili...ma feream de asta ca nu stiam cum e cu zaharul caramelizat...faceam cand eram copil si mereu iesea o chestie f tare

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by fannna2003

merci lili...ma feream de asta ca nu stiam cum e cu zaharul caramelizat...faceam cand eram copil si mereu iesea o chestie f tare

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele




cu placere!

Am tinut sa precizez deoarece mi-am amintit ca o data era sa-mi sparg o masea intr-o prajitura cu foi Lica facuta de altcineva care nu topise zaharul uniform si ramasesera cocoloase de zahar tari in crema.I-a fost teama pesemne sa nu arda zaharul prea tare si l-a lasat asa. Nu se putea manca...

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, sa pui retetele ca altfel

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Fanna,ti-am trimis PM

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Noapte buna!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Lyly, sa pui retetele ca altfel

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)




Din pacate nu am poze. Am observat ca pe mine ma atrage mai mult sa fac o praji sau un tort daca vad si pozele!

Delicioasa

Un pachet unt sau margarina 200gr.
400 gr. zahar pudra
50 gr. cacao
200 gr. nuca
200 gr. faina
1 praf de copt
6-7 oua(depinde de marime, 6 mari sau 7 de marime medie)
arome
Se bat spuma 6-7 albusuri, separat se freaca untul cu 200 gr. zahar pudra, cacaoa, nuca si faina cu praful de copt. Se adauga spuma de albusuri, amestecandu-se "afanat". Se coace la foc moderat.
Intre timp se freaca galbenusurile cu restul de zahar si arome(coaja rasa lamaie, portocala si esenta de lamaie si portocala dupa gustul fiecaruia) pana se albesc galbenusurile.
Cand compozitia din cuptor s-a umflat si este aproape coapta(se incearca cu scobitoarea, trebuie sa se prinda faramite de ea) se scoate din cuptor, se intind galbenusurile deasupra si se mai da 5-10 minute la cuptor, pana se usuca galbenusul.
Se taie cu cutitul inmuiat in apa rece dup ce s-a racit.

Se poate lasa asa prajitura SAU, dupa ce s-a racit, inainte de taiere, se mai poate adauga un strat de crema de unt(100 gr. unt frecat cu 100 gr. zahar pudra si arome). Se orneaza dupa imaginatia fiecaruia.


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Hildegard, astazi fac checul fantezie. Iar maine vreau sa fac o praji cu crema mascarpone, insa nu tiramisu. Poate ai o sugestie...
Multumesc


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

gata...am executat azi prajitura cu foi Lica cu crema caramel...a iesit super buna Lily...multumesc de reteta
PS cu albusurile ce au ramas am executat chec cu lamaie si glazura de cacao,am sa pun reteta
CHEc DE LAMAIE CU GLAZURA DE CACAO.

Cantitati :
Aluat: 7 albusuri, 150 gr.unt sau margarina, 150 faina. 300gr.zahar,1 lamaie mare,coaje rasa si zeama.
Glazura :2 lg.cacao buna , 2 linguri cu varf zahar tos,2 lg.si jumatate apa ,o bucatica de unt cat o nuca.

Preparere: Se freaca untul cu zaharul.coaja de lamaie faina,zeama de lamaie,coaja rasa fin de lamaie si la sfarsit se adauga usor albusele spuma teapana(daca rasturnam vasul sa nu cada din el)
Se pune intr-o tava de chec unsa gros cu unt sau margarina si tapetata cu faina si se pune in cuptorul incins in prealabil. Se coace la foc potrivit ,nu prea mare(ca toate aluaturile cu albus batut)
Se coace pana ce se desprinde de tava.
Dupa ce s-a racorit se toarna peste el glazura.
Glazura: zahar+cacao+apa se leaga pe foc ca un sirop gros Se ia de pe foc si i se-ncorporeaza o bucatica de unt cat o nuca. Se toarna calda peste chec.


beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Cu placere, fannna
Suna foarte bine reteta ta de chec cu glazura
Eu am facut checul fantezie. Iata-l www.flickr.com/photos/14372952@N04/2188473784/" target="_blank"> Aici
Si www.flickr.com/photos/14372952@N04/2187688025/in/photostream/" target="_blank"> Sectiunea...fanteziei!


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Hildegard, checul fantezie este intr-adevar foarte bun si aromat! In loc de coaja de citrice ( n-am gasit) am pus rondele de ananas confiate iar ca decor am folosit si cirese confiate.

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput