oua de prepelita la bebei

oua de prepelita la bebei | Autor: bebita06

Link direct la acest mesaj

Am ceva probleme cu modul in care mananca fata mea de 1 an si jumatate si am tot cautat diverse retete sa o fac sa manance mai bine. A incercat cineva aceasta reteta pe un copil asa mic? Sau are informatii despre aceasta? Ma intereseaza in special daca e vreo problema ca ii dai zilnic un ou, daca e bine sa il dai crud (risc de salmonella) etc. Am cautat subiecte pe forum dar nu se vorbeste decat de cura la adulti, nu si la copii, desi producatorii o recomanda si pe aceasta.

Geo si
Bibi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

salutare,
eu ii dau Biei oua de prepelita de pe la 1 an jumate; NU i le-am dat niciodata crude ci fierte, cam 3 minute..Ii plac tare mult, cred ca din cauza ca sunt mici si dragute

oua crude nu i-as da la varsta asta..de fapt, nici eu n-as manca

numai bine



Ce mai citim noi
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

eu am mai scris pe forum ca eu i-am dat baietelului meu oua de prepelita crude de la 7 luni.sunt foarte bune.

o seara placuta

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Si eu cred ca sunt bune si crude. Prin fierbere se distruge cam tot; ca si in cazul legumelor, fructelor, laptelui. Eu am un bebi de 8 luni si ii dau lapte integral de vaca - crud, nu fiert. Am citit multe articole pe tema asta. Udati de ex. si o floare cu apa de ploaie si observati cum ii merge si apoi udati-o cu apa de la robinet, adica tratata...impotriva bacteriilor, microbilor etc. etc. De altfel a fost si pe Discovery un reportaj ca sa vedem si noi ce face pasteurizarea din lapte. Dar adevarul e ca am o sursa sigura, normal, nu iau laptele din piata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

ii dai copilului lapte de la vaca nefiert?adica cineva mulge vaca ,iti da tie laptele si tu il dai la copil de 8 luni nefiert?
scuze ,dar e prima oara cand aud asa ceva!

edit! Noe,cate ousoare ii dai Biei la o masa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Da, noi am avut probleme mari cu fetita noastra din cauza unei alergii puternice la ouale si la carnea de gaina, pe care le-am inlocuit cu succes cu oua si carne de prepelita. Ii dadeam ouale fierte, totul era ok.
Am avut insa si o alta problema. Timp de 6 luni, Tea a fost foarte anemica, fierul scazut sub limita normala, cearcane si tot tacamul. Tratamentuyl cu Fier Haussmann (doza marita din ce in ce mai mult) nu a dat roade, ci, din contra, sideremia scadea. Asa ca am hotarat sa tinem cura cu oua CRUDE de prepelita, cate doua pe zi (pe stomacul gol), timp de 30 de zile. Copilul s-a pus pe picioare dupa cele 30 de zile, i-a revenit pofta de mancare, amalizele toate i-au iesit foarte bine.
Recomand cu mare caldura oricui curele cu oua de prepelita, insa va spun sigur ca nu au efectul scontat daca le fierbeti (sigur, sunt foarte bune si fierte, proteine multe, lipsa colesterolului, minerale etc.). Tea le lua dimineata amestecate cu o lingurita mica, mica de miere, ca pe medicament. Nu se amesteca decat cu miere sau, in cazul in care copilul este alergic la miere, cu putin iaurt, atat. Prima masa se ia abia dupa o jumatate de ora.
Sa nu uit, Tea a facut cura la un an si patru luni.
Pericolul ca pasarile sa fie bolnave este redus practic spre zero, avand in vedere conditiile in care sunt crescute.
Trebuie sa mentionez ca eu cumpar ouale si prepelitele direct de la producator, nu m-as incumeta sa cumpar din magazin oua pentru copil, deoarece nu corespund datele scrise pe cutie (am gasit oua stricate intre cele cumparate din magazin).
Acum ii gatesc lui Tea normal, cu oua de prepelita (galustele din supa, budincile etc.), insa luna viitoare voi relua cura cu oua crude.
Am uitat sa va spun ca i-a crescut foarte mult imunitatea, astfel incat nu a avut nici un episod de raceala toata iarna (pana acum), cu exceptia unor mucisori pe care i-am tratat naturist, desi a intrat in contact cu copii bolnaviori (virus).

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (31+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

am fost la Selgros si i-am cumparat oua de prepelita.eu o sa le fierb pt ca mi-e f frica sa i le dau crude.numai ca habar am cam cate sa-i dau la o masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

buna,
si eu cautam...si ma tot gandeam sa deschid un subiect pe tema asta...
adevarul e ca si mie imi e cam greu sa-i dau Mirunei ouale crude, dar, daca numai asa au efectul cel mai bun, voi incerca si varianta asta...ramane de vazut cum gasesc eu o sursa "sigura" de unde sa le cumpar, pana atunci ii mai dau fierte (a, eu ii dau 3-4 oute dimineata, le fierb 3-4 minute, ii plac f mult, cred ca mai mult din cauza ca sunt asa mici)
cum e totusi cura asta cu oua crude? cate pe zi? sa zicem, pentru 2,5 ani, pana ma hotarasc s-o incep
(varianta pentru adulti stiam ca e cu mai multe oua, crescand treptat cantitatea...)

http://www.pagina-mirunei.piczo.com
Am implinit 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayla spune:

Medeea76 imi poti spune si mie care e sursa ta sigura de oua de prepelita? Eventual pe pm. Te rog mult. Multumesc.
Si daca ai idee la 2 ani si jumatate cate oua se dau pe zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Vreau si eu sursa de oua de prepelita. Si eu ma gandesc de ceva timp la cura asta pentru fetita mea. Mii de multumiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Diadaniela, vreau sa-ti zic ca mie daca imi zicea cineva ca la bebi de 8 luni ii da lapte nefiert, i-as fi zis direct ca e cel putin iresponsabil, tu ai fost chiar ff eleganta.
Eu m.am temut f tare de diaree, dar nu a fost cazul, dupa ce am vazut si pe Discovery ce calitati are laptele nefiert si ce apa chioara lipsita de orice beneficii este laptele pasteurizat, nu mai am dubii.
Uite dovada si cu ouale de prepelita crude, chiar am sa incerc si eu.

Mergi la inceput