Ce se face cand ii cade buricul?

Ce se face cand ii cade buricul? | Autor: Cornelia

Link direct la acest mesaj

Se pare ca Mariutei o sa ii cada buricul in curand. Ii sangereaza putin si pare un pic desprins. Medicul de fam. mi-a zis sa il anunt si sa il aduc acasa in ziua in care ii cade buricul, dar ce sa ii fac daca o sa ii cada in week-end-ul asta? trebuie sa o dau cu ceva?

Multumesc.
Cornelia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

O cureti cu o compresa sterila inmuiata in alcool (spirt) sau betadina din interior spre exterior. E posibil sa mai sangereze un pic, cureti sangele uscat, nu insisti foarte mult. Ii poti pune un pic de pudra, eu am folosit Baneocin la Vladut, iar baita nu ii faci 2 zile. Lui Vladut i-a cazut din spital buricul dar s-a inchis mai greu. Daca ti se pare ceva in neregula mai bine suni medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

noi am folosit betigase de urechi, inmuiate in spirt, si inainte sa-i cada si 2-3 zile dupa ce i-a cazut. dupa ce i-a cazut, noi i-am facut baita, dar am fiert apa inainte. si ai grija sa nu se irite cu pampers-ul, mai bine prinde-i-l sub buricel.

pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Asa cum ma asteptam, i-a cazut buricul. Deocamdata nu i-am facut nimic, dar o sa o curat cu spirt, asa cum m-ati sfatuit.
Multumesc
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Eu nu cred ca desprinderea buricului necesita controlul doctorului! Nu-l chema decat daca nu se inchide rana. Spirtul usuca si dezinfecteaza foarte bine. Nu folosi plasture sau altceva, lasa buricul liber si se va usca mai repede.

Felicitari pentru fetitza! sa fie sanatoasa si sa va aduca doar bucurii!

Florina & bb Tudor ( 1 an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Si eu le-am pus la bebeii mei Baneocin pana s-a cicatrizat rana de la buricut.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Baneocinul pudra este foarte bun pentru ca pe langa proprietatea lui antiseptica si usuca foarte bine tinand cont de umezeala in zona respectiva.
Si eu l-am folosit la Codrin.
Multa sanatate si distractie placuta la baita!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2002 spune:

Buna!
Noua ne-a cazut buricul la 10 zile si am chemat pe o asistenta de la spital care a fost f draguta cu noi si l-a nitrat cu nitrat de argint.
Nu am avut nimic de atunci la buricut.
Despre alcool: trebuie dat numai cu alcool alb de 70 grade!

Iuliana si Clauditu 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Am vorbit astazi la cabinet si in seara asta o sa vina asistenta. Mi-a zis si mie ca o sa o dea cu nitrat de argint.Inca o data, multumim pt. raspunsuri.

Cornelia si bb Mariuta

Mergi la inceput