De unde smantana proaspata-nu UHT-pentru frisca?

De unde smantana proaspata-nu UHT-pentru frisca? | Autor: dianad

Link direct la acest mesaj

Pana acum 2-3 ani foloseam frisca vegetala, dupa ce a venit bebe am trecut pe smantana UHT gen dorna pentru frisca. Din pacate ultima, pe langa smantana, mai contine si caragenan pe care nu-l mai vreau in alimentatie. De cea vegetala nu mai vorbesc ca e o lista de E-uri.Asa ca intreb pe unde ati vazut in Bucuresti smantana pentru frisca proaspata? Citind un alt subiect din aceasta sectiune, am aflat de la Androix ca a gasit in Carrefour de la Lacta. Eu cand am fost duminica nu era.DianaD & Alexandru

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Milli mai face smantana de frisca (dar nu stiu daca are cara-cezicituacolo in ea!), iar produsele Lacta se gasesc, dar nu intotdeauna. Trebuie sa fii pe faza.

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Parerea mea: frisca din smantana este foarte grasa si este prea gra pentru organism. Se poate manca normal,nu este asta interzis.
Frisc avegetala este mai sanatoasa,fiind vegetala...si colesterolul organismului n-are de suferit.
nu trebuie sa fiti de acord cu mine
este doar o parere...

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Chiar m-am uitat pe o cutie de frisca Milli acum, ca aveam in frigider, are si asta carragenan. De Lacta stiu si eu ca e proaspata, DAR! cumparindu-o odata vara, chiar daca era in termen, am avut surpriza sa constat ca era inacrita, deci a mers direct la gunoi. Despre frisca vegetala pot sa spun doar ca m-am crucit cind am vazut cite e-uri are in ea, si m-am uitat la diverse firme, nu doar la una. Dupa mine, mai bine natural si gras, dar mai rar, decit asa-zis vegetal (de fapt artificial) si des. Evident, nu trebuie sa fiti de acord cu mine, este doar o parere...

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Hildegard
Frisc avegetala este mai sanatoasa,fiind vegetala...si colesterolul organismului n-are de suferit.



Veronica,dar lista de E-uri de pe cutia de frisca vegetala ai studiat-o? Cum poate sa fie mai..."sanatoasa fiind vegetala"? Doar n-o fi facuta din...laptuci...

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

si atunci ce facem... reducem consumul de frisca
Unde sant vremurile alea cand se vindea frisca la pahar la cofetarie

Eu una folosesc praf de frisca pe care il prepar cu lapte. Banuiesc ca si asta e plin de E-uri...

Ingrid si Cristi 4 ani si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Eu am cumparat de la cofetaria de pe Bld. Decebal nr. 7 frisca la pahar.
Poate mai sint si alte cofetarii care vind. Dar aia de care frisca o fi? Cu sau fara chimicale?



Mergi la inceput