Suc si pasta de rosii "ALL NATURAL" (SUA)?

Suc si pasta de rosii "ALL NATURAL" (SUA)? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Imi puteti recomanda ceva? Adica sa nu aiba conservant, colorant si alte minuni, nu in conserva si sa se gaseasca "pe toate drumurile"?

Sotul face cumparaturile (eu nu conduc) si vreau sa-i spun exact ce sa-mi ia.
Multumesc.

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

cred ca e cam greu de gasit asa ceva...poate ceva "organic"...sau poate la farmers market (daca aveti prin zona) ceva homemade...dar asta nu se incadreaza in cerinta sa se gaseasca pe toate drumurile :)

daca gasesti, te rog sa anunti pe forum, sunt sigura ca multa lume e interesata

uta_ciun


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Acum mai toate brandurile mari au si produse naturale sau organice. Del Monte, Hunt's etc. Unele au Calcium Chloride, nu stiu daca face rau sau ce o fi cu el...
Eu cumpar de la Tom Thumb pasta Safeway (se vinde si la alte magazine, nu stiu ce ai tu in zona - Safeway, Vons, Dominicks - cauta Safeway si gasesti detalii) e 100% natural, rosiile sint singurul ingredient. De la Del Monte am sos de rosii organic: organic tomato puree, sea salt, organic sugar, organic red pepper, naturally derived citric acid. Astea sint ingredientele.
Mai sint alte firme care vind numai variante organice: Muir Glen, Amy's... cam astea imi vin in minte acum.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Acum am vazut ca zici de suc de rosii. Aici nu te pot ajuta, ai mei vor numai Campbell's. Nu contine ceva rau, dar e din concentrat.
Eu zic sa mergi la magazin cu sotul tau, studiezi etichetele si iei notite - apoi ii faci lista...
Cind locuiam la NY comandam online de la www.freshdirect.com
Daca vrei sa te orientezi e foarte bun site-ul, arata inclusiv ingredientele la fiecare produs. Poate ca unele se gasesc si in magazinele voastre.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Eu suc de rosii de asta am luat si noua ne-a placut, fata il bea asa ca pe orice suc
http://www.buythecase.net/product/6893/campbells_organic_tomato_juice/?engine=googlebase
Indicatii pentru sot sa fie cu capac verde si il gasesti la orice grocery store.
Pasta de tomate am gasit tot organica la D&W store dar nu mai tin minte denumirea si am terminat-o acum , am fost atre incintata anyway. Miine am drum acolo si am sa iau si revin .




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Foarte bune conserve cu suc de rosii au firma Muir Glen. Sint organice, fara conservanti si au un pret bun.





Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Revin dupa cum am promis :0)
E cea de care spune Anamaria "Muir Glen" (6 oz - $1.35) si e tare buna intradevar . Si mi-a mai placut cea de la Full Circle care e tot organica ( 6 oz - $ 0.99) iar ca si ingrediente sunt identice.





Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Cu intarziere, multumiri pt. recomandari.

Abia azi sotul s-a dus la cumparaturi si a gasit Del Monte (organic, conserva) si Campbell's, dar nu organic si cu nu mai stiu ce prin el. Hmmm, nu tocmai ce visam , dar sunt gustoase (am facut azi ciorba de linte si a iesit tare buna.

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Spune te rog reteta. Am cumparat si eu niste linte si ma uit la ea...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Uite: (pt. 10 cups de ciorba)

3 morcovi de marime mijlocie, taiati cubulete
3 cozi telina taiate
1 ceapa mare, taiata solzisori
3 catei de usturoi taiati marunt
2 oz prosciutto sau pancetta sau 4 feliute de bacon taiata (eu nu am pus carne)

Se calesc in 3 Tbsp ulei 5/7 min.
Se adauga:
8 cups apa
2 cups linte spalata si aleasa (uscata)
1 conserva de 14 1/2 oz. rosii taiate, scursa
1 tsp cimbru uscat
Se da intr-un clocot, se reduce temp. si se fierbe incet pana cand lintea e gata (30-45min.)
Se adauga un pic de otet balsamic, sare si piper

Reteta e din Joy of cooking (am gasit pe net si cu spanac, pastranac si altele).
Eu am adaptat-o si am pus mai putina telina, am omis otetul si in locul rosiilor conservate am pus suc de rosii, pasta si un cub de Knorr vegetal (si ala cu MSG...). Lintea a fiert parca mai repede decat spun ei, dar verifica.
Noua ne-a placut (chiar si copiii au mancat), dar poate s-a intamplat asa pt. ca eu nu gatesc cu prajeli, si iese o mancare mai fada.

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Saru-mina, suna bine. Noi sintem carnivori, deci cred ca includ si partea aia...
Nici noi nu folosim prajeli, eu am eliminat si MSG. In schimb pun organic broth citeodata. Are si el un dezavantaj - cam mult sodiu. Imi place cel de la Pacific, are si varianta low sodium - la anumite magazine, e de lucru pina gasesti...
Ma intreb daca n-am si eu Joy of Cooking. Nu mai stiu, am tare multe carti de bucate, dar pina la urma cele mai multe retete le iau de pe internet.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput