FOLOSITI ULEI DE PALMIER LA PRAJIT ?

FOLOSITI ULEI DE PALMIER LA PRAJIT ? | Autor: elyda

Link direct la acest mesaj

A m gasit dupa lupte seculare care au durat... cateva luni vestitul si muuuult laudatul ulei de palmier care se spune (de catre cunoscatori) ca suporta f bine temperaturile inalte din timpul prajitului si deci este mai sanatos.l-am folosit si sunt multumita ,nu are vre-un miros caracteristic ma asteptam sa fie ca un ulei ,dar este de consistenta unturii intarite.l-a mai folosit altcineva?

dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Da , l-am folosit toata vara trecuta(2006)dar, in iarna ,cand am vazut ca devine ca untura ,am renuntat si am trecut la ulei de masline-TOTAL

alina71
a fi om e lucru mare...
Aici e povestea Crisei:
http://www.crisa.z1.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

quote:
Originally posted by alina71

Da , l-am folosit toata vara trecuta(2006)dar, in iarna ,cand am vazut ca devine ca untura ,am renuntat si am trecut la ulei de masline-TOTAL

alina71
a fi om e lucru mare...
Aici e povestea Crisei:
http://www.crisa.z1.ro/


pai mi-a spus un medic nutritionist ca este normal ,uleiul de palmier se intareste.si eu am fost mirata cand am vazut ca nu mai curge din sticla.dar am inteles ca este singurul ulei care suporta temperaturi inalte si nu este cancerigen.pe cel de masline il folosesc la salate.


dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Mie nu imi place cum ramane pe snitele,carne prajita...dupa ce se racesc parca sunt sleite...La salate nu merge,la prajit nu imi place,o fi sanatos,dar eu am renuntat dupa prima sticla.




La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

este f bun pentru prajit, normal ca pe salate nu prea merge...acolo noi folosim ulei de masline extravirgin
iar pentru prajit mai folosim canola si pe cel de porumb(de fapt le cam alternez) si le arunc f repede

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ei stiu ca uleiul asta nu e sanatos, contine grasimi saturate.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Se gaseste la noi ulei de palmier ?? Eu nu am vazut pe nicaieri .. Vreo sugestie de magazin aveti ?

"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

stiu ca se gasea la Metro in bidoane mai mari 3-5 l

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Si eu am luat de la metro, la 3 l. am dat cam 14 lei pe bidon. scrie clar pe el ca e nehidrogenat.Sper ca nu ne mint.
A fost chiar si la noi la Dej, la Artima supermarket.Acum nu am mai vazut,s-a vandut f. repede.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Si eu am folosit ulei de palmier, de la Metro luat si am aceeasi nemultumire: zici ca-i untura nene. Asa ca am renuntat. La prajit folosesc uzualul ulei de floarea soarelui iar pt salate si specialitati ulei de masline.

Roxana 26 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Si eu am folosit ulei de palmier, de la Metro luat si am aceeasi nemultumire: zici ca-i untura nene. Asa ca am renuntat. La prajit folosesc uzualul ulei de floarea soarelui iar pt salate si specialitati ulei de masline.

Roxana 26 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)


uleiul de palmier este singurul ulei existent pe piata care suporta parajirea fara sa sufere modificari adica sa devina cancerigen asa cum se intampla cu celelalte.are consistenta unturii ,am inteles ca este normal sa fie as ,si un medic nutritionist mi-a spus sa-l folosesc cu incredere.eu dupa ce scot produsele prajite din tigaie si le pun pe un servetel absorbant si e O.K. nu se foloseste la salate.am citit si prin diferite reviste despre el si era laudat .eu nu-l folosesc de prea mult timp ,dar deocamdata sunt multumita de el.

dana

Mergi la inceput