Sunt speriata! Va rog sa ma ajutati!

Sunt speriata! Va rog sa ma ajutati! | Autor: nastasika

Link direct la acest mesaj

Acum o luna, datorita faptului ca ma simteam foarte rau: ameteli, stari de oboseala la efort minim, tahicardie,dureri amdominale in partea dreapta, am decis sa fac niste analize. Rezultatele m-au speriat destul de tare: leucocite 20 700, neutrofile segmentate 81,5, hematocrit 35,8, restul au iesit in valori normale.In aceeasi perioada am avut si 2 episoade de raceala destul de urata aparute din senin(cu tuse puternica,productiva, amigdale inflamate, dar fara febra). Am fost la medic si mi s-a spus sa fac un exudat faringian. Rezultatul la exudat a iesit negativ. Am repetat analizele si rezultatele sunt acestea:leucocite 13900, numar eritrocite 4,0, hematocrit 34,6.

Acum am fost indrumata sa repet hemoleucograma la Institutul de Hematologie, dupa care sa consult un medic hematolog. Sunt foarte speriata, medicul la care am fost mi-a dat de inteles ca ar putea fi vorba despre leucemie sau o infectie puternica in organism. Ma gandesc ca nu are cum sa fie infectie cu ASLO 71. Sau ma insel?

Starea mea generala este proasta: ametesc, ma simt tot timpul obosita, sunt palida, incercanata, ma inteapa ficatul si splina

Va rog din suflet, daca stiti ceva ... ce anume ar putea indica aceste analize..va rog sa ma ajutati. Urmeaza sa repet analizele si sa consult un hematolog, dar nu mai rezist...trebuie sa aflu care-i problema. Daca aveti cunostinta de un medic hematolog bun in Bucuresti, m-ar ajuta foarte mult.
Va multumesc si-mi cer scuze ca m-am intins atat de mult.


Mamica fericita a doua minuni: Anastasia (29.11.2003) si Stefan (21.04.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Din pacate nu te pot ajuta cu o interpretare a rezultatelor si simptomelor.

Pot sa iti dau insa 2 sfaturi: mergi de urgenta la medic (pentru linistea ta sufleteasca) si gandeste pozitiv! Si nu vorbesc pe alaturi referitor la al doilea sfat...testat pe pielea mea, gandirea pozitiva poate face minuni! Deci pana nu ajungi la medic si pana nu ai un raspuns clar in ceea ce priveste diagnosticul nu te mai gandi la ce e mai rau!

Multa sanatate!

P.S. Uite si aici o interpretare, poate te poate ajuta pana una alta:
www.sanatateata.com/de-retinut/analize-medicale.htm" target="_blank">http://www.sanatateata.com/de-retinut/analize-medicale.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

LEUCEMIE!!!!! Ce medic ti-a zis asa ceva???? Leucocitele cresc in infectii ale organismului, indiferent ca sunt faringiene, genitale , abdominale, pulmonare. O ecografie abdominala ai facut??? Sa nu ai cumva pietre la bila ( colecistita litiazica ) . Greturi, varsaturi, intoleranta la anumite alimente ai ??? Fa si o radiografie pulmonara, poate fi si ceva pulmonar, la baza plamanului, daca zici ca ai fost racita.

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Leucemie mai sa fie.
Valorile mari a leucocitelor pot fi determinate si din alte cauze.
Starea ta generala proasta poate indica asa ceva , dar pentru asta trebuia sa ai valori mult mai mari la leucocite.

Mergi neaparat la control. Cat despre leucemie , hahaha.
Stai calma si mergi increzatoare.

si multa sanatate si asteptam vesti de la tine



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Va multumesc din suflet pentru sprijin!
Problema leucemie s-a pus in momentul in care valoarea leucocitelor depasea 20000. La al doilea set de analize mi-au mai scazut, dar totusi am fost indrumata spre Institutul de Hematologie.
Radiografie pulmonara nu am facut, desi cred ca ar trebui, am ramas cu o tuse suparatoare de la ultima raceala si harait in piept. Nu am facut nici ecografie abdominala. Nu am greturi sau varsaturi, ci ameteli foarte puternice, stari de lesin, fatigabilitate.
Joi ma duc sa fac analizele, din nou. Doamne ajuta!!!

Mamica fericita a doua minuni: Anastasia (29.11.2003) si Stefan (21.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Iti tinem pumnii si te asteptam cu vesti bune.

Maine poate mergi sa faci un film la plamani ... si la particulari merge : un telefon , o programare si in jumatate de ora ai un rezultat





Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

care sunt restul de analize pe care le-ai facut?

ai facute si VSH, fibrinogen sau proteina C reactiva?

teste hepatice? AgHBs,IgM-antiHAV?




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Restul analizelor:
VSH la 1h 3mm
Colesterol total 188
Glicemie 73
Bilirubina totala 0,4
TGO 73
TGP 17
Magneziemie 1,9

Proteine totale 6,8
Sumar urina...toate valorile in limite normale

ASLO 71

Mamica fericita a doua minuni: Anastasia (29.11.2003) si Stefan (21.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Poate este vorba de o oboseala foarte foarte pronuntata. Vad ca ai 2 copii mici...nu-i usor. Poate fi pe fond psihic, insa spre linistea ta, mergi la toate analizele. Chiar si racelile /gripele apar in conditii de surmenaj si dureaza mult mai mult (asa pateste sora mea). luecocitele intr-adevar pot fi crescute din cauza infectiei in organism.
Ameteli si oboseala pot fi pe fond nervos. Eu am avut acum multi ani asa ceva, abia mergeam pe strada, cand asteptam tramvaiul stateam pe langa un pom sau zid ca mi-era teama ca ma prabusesc. Dupa umblat pe la nnn medici am ajuns la unul care mi-a spus din start ca e psihica treaba si m-a trecut pe antidepresive. Rezultatul a fost spectaculos... am urmat tratament vreo 3 luni, pentru consolidare, si de atunci nu am mai avut probleme cu ameteli (decat foarte rar, si nu asa de puternice)

Ingrid si Cristi 4 ani si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Nastasika cum mai esti?
speram ca totul e OK, tinem pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Maine voi lua rezultatele...sper sa fie bine. Va tin la curent. Va multumesc mult pentru sustinere si sper din tot sufletul sa fie vorba pana la urma de o problema minora, am doi copii minunati de crescut. Doamne ajuta!!

Mamica fericita a doua minuni: Anastasia (29.11.2003) si Stefan (21.04.2005)

Mergi la inceput