Ce am mai facut prin bucatarie?

Ce am mai facut prin bucatarie? | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Din ciclul tot patitu-i priceput:
1.Am pus la fiert legumele si carne pentru o salata boeuf.Intre timp am mincat,m-am uitat la un film integral si am plecat intr-o vizita.Dupa vreo ora de cind eram in vizita mi-am aminitit de oala. Sotul meu care ramasese acasa a ignorat initial mirosul, deoarece anterior fripsesem niste cirnati si mai era fum si abia cind a devenit intepator a stins oala care, fiind intr-o chicineta cu acces din bucatarie ,ardea mocnit. Mirosul generat vineri mai persista si astazi ,desi am aerisit simbata dimineata 4 ore intreaga casa.
2.Am vrut sa fac un pandispan ,fiindca mi-am luat de aproape un an tavi,adica de la paste si am considerat ca le-a venit timpul.N-a fost nici un incident major pina nu mi-am amintit ,cind era deja in cuptor ca ar fi mai bun daca as pune niste stafide ,asa ca am deschis cuptorul, am tras tava,am apucat sa arunc stafidele dar m-am fript atit de rau la degete incit am scapat-o,s-a scurs in cuptor jumate de compozitie si din cuptor s-a prelins pe jos.Pentru ca mai aveam si o budinca nu puteam intrerupe ,asa ca s-a copt budinca,ce mai ramaseses in tava de pandispan ,iar ce era prin cuptor s-a ars bine de tot,cu mirosul aferent.
3.Acum trei ani am pus la foc mic pulpe de pui ,intr-o tigaie de teflon cu capac,seara.Pe la 5 dimineata ma foiam si ma gindeam ca ar trebui dimineata sa pun pulpele in frigider, sa nu se strice pina vin de la birou....si deodata am avut marea revelatie, deja le pusesem la fript:capacul de la tigaie se sudase cu tigaia , atita temperatura acumulase.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Vaaaiii Dulcetica parca ma vad pe mine acum de Sf. Dumitru.
Am pus intr-o craticioara la fiert 2 buc cremvursti pt fetita mea si am venit in camera sa o supraveghez in timp ce isi bea cerealele pt ca imi era teama sa nu se inece in somn.Facuse laringita si eram tare precauta cu ea.Deci m-am pus langa ea in pat si am stat asa......vreme de vreo ora,o ora jumate
La un moment dat am simtit miros de ars asa...si credeam ca e iar de la vecina care arde mereu mancarea.....iiiiiiiiiii si mi-am adus aminte de cremvurstii mei.
Cand am dat sa ies pe hol nu-mi vedeam mana care era in fata ochilor,atata fumaraie era deja in casa.Am inchis usa la sufragerie si fugi de deschide usa la intrare in apartament sa iasa fumul gros si fooooaaaarte inecacios.Am batut disperata la vecinu' de langa mine,a venit urgent si mi-a deschis geamul la bucatarie,a stins aragazul si a luat oala de pe foc cu mancarea carbonizata.
Nu inteleg cum am putut uita asa ceva....adica eu am mancare pe foc si ma pun linistita in pat
Asta e boacana cea mai mare pe care am putut-o face vreodata.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Am pus odata la fiert 2 oua si am uitat de ele.Vreau sa zic ca mi-am amintit de ele cand deja explodasera in tavan!!!In schimb omul meu de cate ori fierbe macaroane si le strecoara,varsa jumate in ghiuveta.

Mergi la inceput