retete arabesti/ramadan (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Doamne ce prostie am putut sa zic! Da, este vorba de scortisoara. Ortansa

Si n-am baut nimic, dar eram la vorba cu sotul si... am facut din scortisoara-vanilie . Scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor,
ah ce matinale sunteti
eu azi am profitat ca mi-au plecat musafirii dis de dim si am lenevit in pat cu ruxi pana la 10,30
noroc ca am de mancare pentru astia mici...ca eu si sotul oricum dupa cateva zile de mancare ca la nunta nu prea ne mai vine sa mancam decat verdetzuri
Luna, multumesc pentru reteta de Fatteh
Ortansa asteptam cu interes retetete(chiar si pe cea de fate cu carnita fiindca nu strica niciodata sa avem mai multe si de unde sa alegem)
hannen, unde-ti umbla masinuta?
norocuta, laura, dodo, principe, kossir, rhoneea va pe toate sa aveti o saptamana minunata

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

O saptamana f. buna si tie Monica.
Am facut reteta www.videojug.com/film/how-to-make-chicken-tikka-masala" target="_blank">asta.
Nu am gasit anumite condimente si in loc de baton de scortisoara am folosit de vanilie cu toate ca nu seamana deloc intre ele.De aceea am intrebat de cinnamon. Mie mi-a placut ce a iesit. Data viitoare fac cu scortisoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mmmm cred ca este delicioasa...

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Fetele imi cer scuze ca iar am chiulit.
Monica,"chestia" aia usor de preparat e un fel de "noodles" care se gasesc gata facute si au si "gust" cu ele dar eu nu-l folosesc pt. ca are porc .Arunc pachetelele de "praf" si folosesc numai "matzele" alea.Se prajesc legume asortate (varza,morcov,ciuperci...)in putin ulei apoi se adauga noodle-urile ,putina apa si se inabuse.Eu le pun putin sos de soia si un sos cumparat separat(verificat si care nu contine "ciudatenii")
Daca sunt magazine cu produse japoneze pe acolo s-ar putea sa gasesti(intreaba de "yakisoba"),poate si la alea chinezesti(aici nu ma bag la denumire).
Aseara le-am facut supa-crema de spanac si pui (am folosit un pui intreg,pe care l-am taiat) cu macaroane dupa o reteta greceasca postata de o DC-ista pe alt forum.
Azi le-am facut miso soup,orez si piept pane .Mai departe m-am blocat!Poate vine seara cu vreo idee.
Acum ca o paranteza,sa vedeti ce face grija bucatarelii din om.
Ieri pe la 16:00 stateam cu o prietena la un pahar de vorba,tocmai ne gindeam ce sa facem de mincare.Eu spalam niste vase,ea la hota tragea cu sete dint^o "pipa".
Eu vorbeam cu ea de zor,ea cu ochii tinta in zare.Zic ce ai soro?Ea imi raspunde "ah,scuze,am intrat cu ochii in frigider si nu pot sa-i mai scot!"
Dupa o vreme zice "aaa,am uitat ca am tocanita de cartofi pt. baiat!".Dar nu ai zis ca esti cu ochii in frigider?Ea;"a,eram in congelator!"



Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

hannen sunteti mortale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

monica o saptamana buna si tie! Cum stai cu raceala?

dumitrulaura in afara de mi-am notat site-ul ...suna bine

Fetelor Vineri am avut la masa, la soacra, peste pane...insa nu stiu ce condimente avea ca era bestial. Ea la comandat la restaurant... era si un pic picant si un pic aromat, nu mi-am putut da seama deloc cum au reusit sa-l faca asa de bun.

Eu ieri am facut mazare, orez si vita file, spanac (pentru cei mici) cu pui, iar azi am in plan ficatei de pasare cu orez si/ori ceva cu cartofi (nu m-am hotarat).
Am luat ieri cartofi noi din piata si azi le vin de hac ). Poate fac puree in loc de orez ca le place la toti.
La mine oricum e ca la nebuni ca avem preferinte , iar Nour e inca la "de-ale bebeilor" nu ii pot da chiar orice.

Doamne nu se fac ei mari doar sa le arat frigiderul si...sa stau si eu pe .

Voi ce planuiti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
hannen , stiu nuddle-sii in thailanda mancam pad thai care seamana mult de tot cu ce zici tu...parca mi-ai facut pofta...cand merg azi la magazin imi iau si eu sa fac...
eu aseara am luat niste creveti si asta am in plan astazi...ii pun pe frigarui si la gratar cu ei
norocuta , multumesc, sunt bine mi-a trecut de tot raceala
aaa...si fac batata bi kezbera ca am gasit din nou ieri coriandru proaspat

da' restul fetelor pe unde sunteti?
va pup pe toate


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

hannen, te rog frumos cum se face miso soup? ca mereu pomenesti de ea.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

salutare din nou,
azi am facut Batata bi kezbera si i-am facut pozica fiindca data trecuta cand am facut ma simteam tare rau si numai de poza nu-mi ardea
si fiindca tot aveam coriandru proaspat am facut o mancarica pe care o stiu de la prietena mea...numai ca nu stiu cum se numeste
se face asa:
1 piept de pui se condimenteaza si se pune pe gratar
apoi se taie cubuletze mici
a conserva mica de ciuperci intregi
200 gr smantana
1-2 castraveti murati taiati cubulete mici
1/2 leg coriandru
1/2 leg patrunjel se taie amandoua marunt
2-3 catei usturoi pisati se pun toate intr-o tigaie si se inclazesc putin se mai potriveste de sare daca este nevoie, iese o mancarica f buna...numai ca nu am mai apucat sa-i fac poza ca alex a zis ca-i ciulama si a furat-o pe toata si s-a apucat sa manance
data viitoare promit sa fac poza si poate aflu si numele

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput