retete arabesti/ramadan (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Foarte frumos scriei cuscra!Eu in fuga calului am ametit citeva cuvinte
Abia astept sa dai raportul la tort!
Eu nu stiu ce fac azi,si cind am zile de astea jupinul ma salveaza cu cite ceva,de obicei pizza.Si noi am descoperit un loc unde ne fac o pizza exact dupa cerinte(tipa a cautat si sosul chili pe care-l folosesc si a aflat ca are porc asa ca ne face totul safe)
Azi nu ma simt prea grozav,cred ca o intind spre dormitor sa ma intind olecutza.
Ne mai uram mai incolo spre Anul Nou!!!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor,
multumim de urari
eu de anul nou(adica dupa anul nou ca in noaptea dintre ani mergem la petrecere la rest) am sa fac un tortulet cu crema de branza,lapte condensat si fructe si...si...Um Ali
dodo, sa ne pui poze cu diplomatul si cand ai tu timp da-ne o trimitere la reteta
hannen, si noi aveam acasa o firma de la care aveam incredere mare si comandam pizza acasa...ce bine era aici trebuie sa o fac eu...
va

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Mey, fetelor, durere! Diplomatu' n-apuca sa fie tras in poza ca navalira mosafiri si pina sa-mi aduc aminte de poze, era deja disecat, ramine sa va pui miine reteta si poza ramine pe data viitoare..Insa fu bestial, ori unde eu il fac numai de ziua mea, adik o data/an e asa de yum..Si pizza fu de nu se poate, e mai scumpa decit la shopul de unde luam inainte insa e mult mai gustoasa, din 3 pizze n-a ramas decit o felie, si furam 4 adulti si 3 copii, deci am infulecat cum se cuvine. Miine e iar cald, nu stiu ce sa gatesc, poate fac Makhlouta, sa ne mai degresam..pina la Anul Nou, cind mai vine o tura. Voi ce planuiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bravo dodo...nici nu putea sa fie altfel...eram sigura ca-i bestial de bun
eu 2 zile nu mai fac nimik...papam sarmalute, fripturici, piftii, salatele si alte nebunele
si zilele care mai raman pana la anul nou..degresare(vorba ta)

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Scriu pe fuga reteta de tort Diplomat, adaptata de mine functie de necesitati.
Compozitie:
-5 oua
-250 ml lapte
-250g zahar
-30g gelatina
-300g frisca batuta
-1plic vanilie
-piscoturi
-coaja de lamiie/portocala cine vrea(eu nu pun)
intr-un vas se pune la foc zaharul cu laptele si ouale, amestecind usor pina se infierbinta.Se adauga gelatina inmuiata in prealabil in apa rece si se mai lasa pe foc pina se dizolva complet. Se da de-o parte si cind se racoreste un pic, se adauga vanilia si frisca, amestecid lejer. Intr-o cratita se pune folie de plastic sa inveleasca fundul si peretii pe dinauntru, se aseaza pe laterala piscoturile si pe fundul cratitei fructe proaspete/confiate, se pune o cantitate de compozitie, apoi alte piscoturi, fructe si tot asa. Se da la rece sa se lege bine(eu il pun de pe o zi pe alta la frigi), apoi se rastoarna pe platou si se decoreaza ca frisca, alte fructe, etc.Daca piscoturile sint babane, trebuiesc stropite un pic cu sirop, daca sint mai subtirele, nu e nevoie, isi iau umiditatea de la compozitie. Pofta maxima!
Miine sau duminica vreau sa incerc tort Dobos, inshallah, e prima oara cind il fac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am luat migdalele, stafide negre si foile pentru Um Ali
abia astept.
dodo, multumim de reteta

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor sper ca nu va inoportunez!
Recent am primit niste condimente din Tunisia.dupa ce am buchisit pe goooo sa caut ce inseamna am inceput sa improvizez in carnati si alte mancaruri;
eu stiu de la o prietena ca in familiile arabe amestecurile de condimente sunt tabu si se transmit din generatie in generatie;eu nu vreau sa va dezvaluiti secretele dar niste sfaturi despre cum pot fi combinate aceste minuni aromate nu ar strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mmm...si ce condimente ai primit? sa stiu si eu dupa ce ma uit prin magazine
abia astept sa zica fetele noi retete pe-aici


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

pe cutie in dreptul pliculetelor am gasit astea:carvi(chimen),cumin(asta chiar ca nu m-am lamurit ce este),curcuma(?),ma rog, restul le-am ghicit:coriandru,scortisoara,fenicul(anason ?),piper rosu,negru si inca unul care-mi scapa acum si nu il am langa mine:hannessa(?).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

b.nica
din cate imi aduc eu aminte am folosit asa:
coriandru verde la Batata bi kezbera(cartofi prajiti cu usutori si coriandru)
coriandru uscat+chimen la falafel
tot coriandru si cumin(+altele) la marinata de pui
scortisoara+chimen pentru Kafta
piper la mai toate preparatele(in afara de dulciuri)
chimen pisat+coriandru verde la Bame cu carne

toete retetele de care am zis le gasesti pe prima pagina a subiectului, ok? si multe altele
oricum maine apar fetele si-ti povestesc mai in amanunt cum sa folosesti "mirodeniile"




monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput