Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaiosif spune:

sunt absolut convinsa ca nu ai ramas! 6-8 saptamani suntem protejate chiar daca nu alaptam full, d'apoi ca tine! nu te ingrijora degeaba!

te pup

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Sabina, Andreea, multumesc mult! Sunt cam nauca, nu ma asteptam sa ma gasesc intr-o situatie de genul asta. Am citit un pic la aspirante in legatura cu ovulatia si mi se pare ca nu ar avea cum sa fie, ele vorbeau acolo despre foliculi si endometru de dimensiuni mult mai mari. Nu le-am putut intreba insa nimic despre problema mea fiindca mi-a fost jena, ele se chinuie sa aiba un copilas si eu, cu doi, ma tem sa nu cumva sa fiu insarcinata iar....ar fi fost super aiurea din partea mea.
Sabina, multumesc si pt. parerea legata de sterilet, am mai auzit chestia asta sa stii, cum ca n-ar fi ok din punct de vedere religios si intr-un fel e logic, fiindca el impiedica de fapt implantarea unui ovul deja fecundat. Oricum intentionam sa vb. si cu duhovnicul meu despre asta inainte sa-l pun.

mama lui Tudor (9 ian. 2005) si a Mariei (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Tomasa, iubita, eu zic sa stai linistita,ca n-ai cum la 6 saptamani sa ramai insarcinata. Esti la limita lauziei si nu cred ca e posibil sa ramai insarcinata. Eu iau exluton acum, de la 7 saptamani si totul e ok. Sterilet n-o sa folosesc, anticonceptionale clasice n-am prea suportast pana acum, poate or scoate astia vreo versiune mai "friendly" pentru mine, asa ca la noi o sa ramana prezervativul. Eu zic sa stai linistita, ca nu ai de ce sa iti fac griji.

Am fugit sa imbrac copiii ca indata plecam spre biserica.

Va pup. Tineti-mi pumnii, ca am emotii.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

tomasa, draga mea, eu zic ca nu sunt sanse sa ramai insarcinata. Eu am facut monitorizare si ma uit acum pe biletelele alea pe care am valorile de atunci. Observ diferente foarte mari la endometru, tu aveai 2 mm, iar la mine cea mai mica este de 7 mm in ziua 10 a CM (cea mai mare este 15,5 mm in ziua 15). La fel, foliculii sub 15 mmm nici nu erau luati in considerare de doctorul meu, tu zici ca aveai unul de 8 si altii mai mici.
Linisteste-te, nu se va intampla nimic.

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze avem in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by tomasa

Fetelor am si eu mare nevoie de ajutorul vostru, ma vad intr-o situatie fara iesire, pe care nu mi-as fi imaginat-o acum cateva zile. Pe scurt, aseara, ca tot am trecut de cele 6 sapt., am avut contact sexual (proasta idee!) protejat cu preze, care insa s-a spart . Sincer, n-as fi crezut ca e posibil asa ceva, am mai auzit dar niciodata nu mi s-a intamplat si credeam ca sunt povesti. Ideea este ca nu am ce face, a fost sotul imediat la farmacie dar Postinorul are mari contraindicatii in cazul meu, cica pot face hemoragie daca il iau asa repede dupa nastere, in plus e contraindicat in alaptare fiind pe baza de hormoni sintetici, ar trebui sa ablactez, asta clar, plus altele care mi s-ar putea intampla. Farmacista i-a spus ca ea nu-l recomanda.
Teoretic nu e probabila o sarcina fiindca alaptez exclusiv, dar asta nu e totusi o garantie, stiu ca se poate ramane si cat alaptezi, bunica mea a ramas asa, pe vremea cand se credea ca alaptarea protejeaza 100% impotriva unei noi sarcini. Data trecuta menstra mi-a venit dupa diversificare, cand Tudor avea 7 luni. Dar nici asta nu e o garantie, organismul poate reactiona altfel acum . Ma tem mai ales pt. ca eu cu ambii copii am ramas gravi extrem de usor, din prima incercare, la T a fost chiar numai un singur contact neprotejat si a fost de ajuns....
Eu sunt in mod categoric impotriva impotriva intreruperii de sarcina, asa ca daca ar fi ceva as face copilul cu orice risc de ruptura uterina. Dar nici nu vreau sa ma gandesc la o asemenea posibilitate, as fi distrusa daca s-ar intampla sa mai fac un bb dupa o luna jumate de la cezariana asta, nu ma simt pregatita nici fizic nici psihic. In fine, astea sunt lamentari, n-am altceva de facut decat sa numar zilele si sa ma rog sa nu se fi intamplat nimic rau pana peste 2 sapt. cand voi face un test de sarcina.
Ajutorul vostru intervine aici: vineri am facut o eco ca sa se vada starea uterului si ovarelor dupa ceza. Toate erau excelente, cicatricea abia vizibila, endometru subtire (2 mm), un folicul cavitar de 8 mm pe ovarul drept si altii mai mici in periferie, cativa foliculi periferici de 7 mm pe ovarul stang. Cu asemenea date e posibila o sarcina? Cam ce sanse sunt de ovulatie in urmatoarele zile dupa asemenea valori?
Ma gandesc ca unele care ati facut stimulari si monitorizari de ovulatie (poate Betty, poate Sim sau Teodora, sau oricare stiti ceva) puteti sa ma linistiti. Mie imi sunt absolut straine, nu mi-am monitorizat ecografic ovulatia niciodata.
Nici pe gineco nu-l pot suna fiindca am fost f. superioara la controlul de 6 sapt. si i-am refuzat injectia cu hormoni, i-am spus ca n-am nevoie si ca imi pun direct sterilet, iar pana atunci stiu eu mai bine cum sa ma protejez. Na, mi s-a intamplat probabil ca sa ma invat minte si sa nu mai fiu alta data asa de ingamfata!

mama lui Tudor (9 ian. 2005) si a Mariei (25 sept. 2007)




stai linistita ca folicilii sunt prea mici si nu au cum sa se dezvolte in 3-4 zile sa ajunga la dimensiunea de ovulatie...in principiu un folicul este matur la 20-22mm, iar la tine nu era cazul...pe de alata parte conteaza cat o sa traiasca "gigeii", adica daca mai traiesc inca 48 de ore ar veni de miercuri pana luni, adica cam 5 zile de dezvoltare pentru foliculi...dar nu prea cred...asta est ghinion curat....
oricum daca te duci la test poti sa faci test de sange la 11-12 zile de la contactul sexual...e cel mai elocvent...eu am facut test de urina de curiozitate la 1 saptamana dupa ce imi iesise cel de sange pozitiv si a fost negativ...

Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Fetelor vreau sa va multumesc pentru ieri pentru consolari!!! Ati fost foarte dragute. E bine sa sti ca ai pe umarul cui sa plangi si ca intotdeauna e cineva care sa te ajute si sa te imbarbateze. Azi ma simt mai bine, mai ales dupa ce m-am dus sa imi fac manichiura. De' arat si eu a femeie, nu a tata Frosa...

O sa incerc sfatul vostru in legarura cu cumparaturile...o sa il las pe bebe cu sotul si o sa ma duc cu o prietena la cumparaturi....

Chiar nu merge nimeni la plimbare in Cismigiu?

Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Tomasa sper ca o sa fie bine, eu la asta nu ma pricep prea bine, asa ca nu pot sa-mi dau nici cu parerea

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Anaeu am crezut ca ieri ai avut botezul ,
pai daca e azi petrecere frumoasa

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by georgi_ana25

Sim cred ca ne numaram printre putinele norocoase care se pot lauda ca alapteaza doar la san si pe deasupra isi culca puii la 11 si se trezesc abia dimineata...si a mea imi da trezirea dupa 5 dimineata...niciodata mai devreme asa ca noaptea doar o supraveghez sa fie totul ok mai ales ca am patutul ei langa patul nostru...

georgiana si Andreea Cristina



Georgiana te contrazic, al meu se culca in jur de 11-12 noaptea si se trezeste dupa ora 8...cateodata il trezesc eu. In principiu doarme 9 ore legate, apoi se scoala papa si mai doarme 4 ore



Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by prisi

quote:
Originally posted by georgi_ana25

Bikmaria cum se face ca nu ai avut decat 3 zile laptic? ce s-a intamplat de ti s-a oprit lactatia?
fetelor vad ca voi dati calciu la bebici...mie dr nu mi-a zis nimik despre acest lucru...se administreaza ca vigantolul la toti bebeii sau doar in anumite cazuri?

georgiana si Andreea Cristina



nu se administreaza la toti bebeii, noua ne-a dat dr din cauza ca a crescut mult in lungime in ultima luna , mi-a mai dat in prima luna, in a 2a nu si acum iar...

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)



eu nu inteleg de ce voua va dat calciu, ca eu am intrebat si mi-a spus ca nu este cazul in conditiile in care Mario a crescut in 2 luni jumate 10 cm....ceea ce cred ca este f mult



Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput