Cum se face frisca?

Cum se face frisca? | Autor: Androix

Link direct la acest mesaj

Ca o mare cunoscatoare ce ma aflu am cumparat smantana pentru frisca da nu stiu s-o fac. Mi se pare prea apoasa desi aia o dau ca avand 32%grasime. M-a pus ala cu coarne, mai bine faceam d-aia la plic ca stiam cum se face si stiam ca iese, asa am dat si o caruta de bani... In fine sa nu-mi mai plang de mila: scoteti-ma din necaz ca ma asteapta ingrediente pentru un tort diplomat si imi lipseste frisca pentru ca nu stiu cum s-o fac.

Multumesc si promit la schimb o poza delicioasa

Andreea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu o pun intr-un bol maaare, incep sa o bat cu mixerul la viteza 1, apoi la viteza 3, apoi cand e tzapana de sta in bol cand il inorc cu fundu`n sus (bolul) mai adaug intaritor (DrOetker) - cand am in casa, cand n-am nu pun nimic. Sa gusti sa vezi daca e dulce. Daca nu e indeajuns de duuulce, io pun zahar pudra cu gust de vanilie tot de la docOetker :-)

Io astept pozili cu diplomatu` :-) Spor la trebi si pofta mare !


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asa lichida incep s-o bat cu mixerul? Nu-mi vine sa cred ca e asa de simplu. Ma duc sa ma pun pe treaba.
Multumesc mult de tot Neaparat pun si poza ca tre sa ma laud si eu cu ceva

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

E lichida ca laptele :-)
O sa trec sa vad rezultatu` ... pot saliva ? :-)))
Spor la ornat ! :-)

E vreo ocazie speciala ???


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Uite ca mi-a luat-o inainte mamagiuliei !Asa o prepar si eu!Spor la lucru!
Fetelor, invatati-ma si pe mine sa pun poza p~aci.De la butonul hiperkink?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Androix, baga poza aia Ce smantana e aia?

"Mami, unde sunt papucii cu Nemo?"
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Io zic ca poza o pupam maine, k tre` sa stea la frigi diplomatu` asta :-)
Asa k io mai trec maine pe aici :-)))


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asa cum am promis, poze Da', daca vreti sa si gustati luati va rog cate o lingurita si adunati-va direct in jurul platoului Ca m-am gandit sa aduc o imbunatatire majora retetei, ca data trecuta mi-a iesit cam plastifiat tortul, cam asa (tot fatzos dar aproape c-am avut nevoie de bomfaier ca sa-l tai), asa ca de data asta m-am gandit eu ca in loc de gelatina sa folosesc tort gelee de la renumitul doctor mai sus mentionat. Asa ca evident tortul meu sta asa la poza frumos dar nu se paote taia si pune in farfurie, poate doar sa incerc cu polonicul

Cloreta, smantana de frisca am luat din carrefour. E de doua feluri: una in cutie de carton cum este laptele si mai exista si frisca vegetala tot asa in cutii, le gasesti pe la raionul de lapte uht. Dar eu am luat smantana proaspata pentru firsca de la raionuld e iaurt si smantana, e in niste sticlute mici de plastic de 0.25, de la lacta, si scrie pe ele ca smantana pentru frisca si are termen de valabilitate cateva zile numai. A iesit foarte buna, intr-adevar nu se compara cu cea de la plic, si i-am pus si zahar ca nu are deloc.

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

:-))) si io am muscat-o o data cu tortjele :-) ca vroiam sa iasa mai roz :-)))
Oricum sa va fie de bine, io manc tort oricum, bun sa fie ! Arata bine, io`st fan ananas :-)


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ca sa iasa o frisca reusita cu care sa puteti orna frumos faceti asa:1 l de frisca ,1 intaritor frisca,1 lingura de smantana cu grasime se poate cu 15%, si cu 20% grasime.
Se pune frisca intr-un bol care sa nu fie lat si de preferabil adanc,rupem pliculetul de intaritor si punem in frisca inainte de a o bate cu mixerul si incepem sa mixam. Eu fac cu o singura viteza, adica 1. Mixam pana se face frisca bocna, si se face, va garantez.Frisca pufoasa nu este buna la ornat, trebuie sa iasa foarte groasa, sa ne iasa modelul prin modelul de varf de sprit si sa nu curga.
edit: am uitat sa zic c-am scris de frisca vegetala.La frisca Dorna de ex. care e frisca, adica smantana din care se face frisca, pe aia o batem bine cu mixeruul si trebe sa ne iasa, nu exista. E scumpa ca are grasime in ea.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Secretul reusitei la frisca:se pune frisca si castronul in care o bateti in frigider ,trebuie sa fie amindoua reci!!!
Spor la frisca!

Mergi la inceput