Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (256)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinel2005 spune:

Toanca, e adorabil pustiul tau. Si vad ca si el "imbratiseaza" pisica. Asa o "iubece" si Ilinca pe Bijou a lui buni. Dar ea sta foooaaarte cuminte la smotocit
Cata, eu i-am luat Ilincai de la un magazin din Cluj, niste mocasini cu care sta prin casa. Sunt un fel de talpici (ca forma) din piele (pe margine) si piele intoarsa (la talpa, antiderapanta), cu soseta cu tot. Nu stiu daca-i stiti. Au fost 25 de lei.


Irinel, mamica de spiridus fermecat Ilinca Ioana (9 ianuarie 2006)


ingerasul lui mamica- poze

www.dropshots.com/ipadureanca " target="_blank">filmulete

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3830fbfcbf3484c97bd14f&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">pentru tati, cu drag

_

de umblat umblu ca fiecare:
când vinovat pe coperisele iadului,
când fara pacat pe muntele cu crini (Lucian Blaga, „Biografie”)

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Musai sa caut si eu, cred ca vineri, ca o cam string ciorapii, ca nu am gasit ciorapi antiderapanti decit marimea 14...mai trebuie sa-i iau si o caciula groasa de iarna!

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

La Z au niste caciulite cu fular si manusi mortale....de fetite biensure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Irinel dintr-aia are si Marco de stat in casa.
cata eu "talpicii" astia i-am luat din Metro. cred ca gasesti in toate marketurile astea mari.
Anasol ce faci tu?
Irino s-a cumintit mario? nimic nou?

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

M-ati facut sa rad de una singurastiti ce-am facut eu in dimineatza asta? Ciocolata de casa. Din unica cutie de lapte praf cumparat pt Alex si, bineinteles, neconsumata. Era musai sa fac ceva cu m'neaei ca expira in decembrie si cum azi e miercuri....Reteta de baza e, in principiu, aia pusa de Moni, trecand peste marcile produselor si in plus puteti aduga, daca avreti voi, nuci, stafide, alune, fructe confiate mai moi, esenta, etc
Exista cateva secreta ca sa va iasa ciocolata buna:
- sa folositi numai lapte ce nu contine zahar. Daca are, va tr sa umblati la cantitate. Ori sa puneti ceva mai mult lapte, ori sa reduceti cativa ml din cantitatea de apa.
- untul trebuie sa fie de buna calitate si, de preferinta, nesarat. Daca e f sarat, inseamna ca are si multa apa in compozitie si iar apare pericolul sa iasa moale ciocolata.
-apa...pana si al asat tr sa fiti atente sa nu o fierbeti prea mult cu zaharul, dar nici sa o luati de pe foc cum a dat in clocot....vreo cateva minute la foc mediu, dupa ce a dat in clocot, cat sa dea iluzia unui siropel.

Oricum, daca ea pa mai multa si pare prea moale, se regleaza simplu cu 1-2 linguri de lapte praf in plus.

Acum stiti totul, asa ca nu aveti cum sa nu reusiti si va dau si-un bonus:

Ciocolata de casa

- 500 grame zahar
- 500 grame lapte praf
- 50 grame cacao
- 100 grame unt
- 1 pahar cu apa
- esentza, nuci, stafide dupa gust

Apa se fierbe cu zaharul pana se face un sirop.In el se incorporeaza untul, apoi se toarna peste celelalte (laptele praf cu cacaua).Se pun nucile taiate marunt si stafidele(se poate si fara), se amesteca bine, apoi se toarna intr-o tava peste o folie de celofan. Cand s-a intarit putin se taie bucatele, dar se lasa in continuare in tava sa se intareasca.


Ciocolata alba

Ingrediente:
50 ml. apa, 500 g zahar, 1 pachet margarina sau unt, 500 g lapte praf, zeama de la o lamiie mai mica, sau jumatate de la una mai mare, zahar vanilat sau esenta de rom

Mod de preparare
Se pune pe foc zaharul cu apa si untul, se amesteca tot timpul, pina se topeste zaharul. Se da putin la o parte, apoi se pune laptele praf si zeama de lamiie, si se amesteca pe foc mic pina se inglobeaza totul. Se pune intr-o tava un celofan uns cu unt sau margarina, se toarna compozitia calda si se da la rece. O data racita, se taie in diferite forme.

V-as da si ciocolata ca e tentanta rau si abai astept sa scap de ispita din casa.

In alte discutii nu ma bag ca, recunosc, n-am apucat sa citesc decat ultimele 2 pagini de la capitolul preceden

Alex are acum rinofaringita amestecata cu otita care-i spre final si, bineinteels, probleme cu burtica din cauza antibioticelor. Tusea asa rau din cauaza secretiilor. Ne-am mai procopsit su spray-uri de pus in aparat,puff-uri de nas, solutii de burta ( pe acre nu le vrea) si iar a tr sa contramandez toate vizitele de azide asta m-am apucat de cioco....in rest, cred ac totusi mereg spre bine

ana si alexandre (17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:



si la noi e o vreme ploioasa si frig. azi nu a iesit sebi pe afara. am mancat si noi ciorbita si piure de cartofi cu ficaciori. ma mir. azi a mancat fara nici un artificiu, fara jucarii, fara "ebibi"=incredibil. a manvcat singurel.pe scaun normal, nu pe scaunelul lui.

i-am facut un suc din 2 morcovi, 1 portocala si un mar, i l-am pus in bibe si i-l dau la culcare.

acum l-am pus pe olita, presteaza, uitandu-se la desene pe minimax la HORSELAND.ii plac f mult desenele astea.

acina pai o sa-ti dau nr de telefon pe PM si daca vine cineva in cv sa ma suni cu 2-3 zile inainte. iti multumesc mult de tot pt idee

cata eu i-am luat lui sebi din metro niste botosei rosii din plus si cu talpa din cauciuc moale de la nik-nik. sunt f incantata de ei. 15 lei am dat.

toanca l-am vazut si eu pe DOMNUL MATEI. imi place f mult in poza din dormitor in halat. e foarte domnos. iar poza din baie cu clabuc in baie e f dulce. ce spumant folosesti? muuulta sanate. hai ca nu-i asa de grav ca-i dai antibioticul asta daca e slabut. bine ca-si face treaba si a scazut febra.

alina tu de ce nu mai pui poze/filme cu ayan? sau sunt pe undeva puse . da' nu le vad eu.

moni pe mine m-a imprsionat dia in filmuletul in care se joaca cu literele cum il stie ea pe "o". e fantastica piticuta!!!

am de vazut filmuletul cu "shakira" de roumanie si revin.

www.dropshots.com/bumbita" target="_blank">are mama doi baieti

bumbita mami de 2 eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Giova in afara de alea mici genlins scrumiera, ieri varsta o punga de pufuleti pe canapeaua mea noua dupa care a varsat apa si a sarit pe ele pana am venit eu...era terci ...adica de astea ...de iti vine sa te plesnesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Irina ia zi, diseara mai face Mario o baie imbracat?...super tare!
Fetele, mercic de raspunsurile cu botoseii...luam si noi in curind!
Daca sunteti cuminti poate pun diseara o poza cu parul grena sa va socati si voi!Cind m-am facut Bia se uita la mine ca la felul 16..toata cada si baia pline de vopsea, de ziceai ca este singe peste tot..am socat bietul copil!

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Bumbita, o sa merg la ikea sa vad exact ce cul si ce preturi au si te sun.Dca vrei sa-ti iau sau nu. E ok asa?Drumuri spre Craiova au sigur baietii lui Dan dar sa aflu exact cand.
Cata baga poza.Uite ce cumnti suntem.

Anca 10 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ACINA acum mi-am amintit: unditza din aia si pesti,am luat de la mare de pe tarabe.
Nu am timp sa va scriu,ca am de lucruuuu ...
Revin.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> NOUTATI

Mergi la inceput