Broccoli si spanacul!

Broccoli si spanacul! | Autor: analessya13

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va intreb daca stiti vreo reteta rapida folosind impreuna spanacul si cu broccoli.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

In cele din urma am improvizat eu o retea simpla, simpla.
Am fiert separat spanacul, iar in aburi am fiert broccoli.
Am prajit o ceapa, un catel de usturoi si le-am amestecat. Am pus un pic din zeama de la spanac si am lasat totul la foc mic.
Rezultatul: nu faceti ca mine. Nu a iesit cine stie ce. Nu stiu de unde mi-a venit sa le gatesc impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

quote:
Originally posted by analessya13

In cele din urma am improvizat eu o retea simpla, simpla.
Am fiert separat spanacul, iar in aburi am fiert broccoli.
Am prajit o ceapa, un catel de usturoi si le-am amestecat. Am pus un pic din zeama de la spanac si am lasat totul la foc mic.
Rezultatul: nu faceti ca mine. Nu a iesit cine stie ce. Nu stiu de unde mi-a venit sa le gatesc impreuna.


Esti simpatica!
Eu broccoli n-am facut niciodata.Am mincat insa cu alte legume fierte linga fripturica.Cred ca erau fierte la abur?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Brocoli sunt foarte buni, le fac de obicei cu ceapa prajita si cu un catel de usturoi, de obicei la un fel cu peste.
Dar data asta aveam si spanac mult si brocoli multe si m-am gandit sa ii gatesc impreuna. Un dezastru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


dulcetica,poti incerca broccoli fiert la abur peste care pui cascaval mozarella si il pui la cuptorul cu microunde o jum.de minut
in Ro.sunt scumpi? aici costa foarte mult cel proaspat
am incercat si varianta inghetata- dar nu mi-a placut gustul deloc



Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

poti sa incerci un sufleu din cele 2
fierbi separat brocoli scurgi de apa si tai marunt
fierbi spanacul, scurgi de apa si tai marunt
razi o bucata de cascaval(aproximativ 200 gr)
smantana 200 ml
2-3 oua
1 lingura de gris
se amesteca toate intr-un castron se sareaza daca mai este nevoie , se pipereaza(dupa gust) se pune intr-un vas uns cu ulei si tapetat cu pesmet, se pune in cuptor pentru 45-60 min la foc potrivit.

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Brocoli pane(ca si conopida) si crema de spanac! Mai simplu imposibil. Adaogi si un crenvusti si yummy yummmy...

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Fetitei mele ii place foarte mult broccoli si vrea sa manace neaparat.Manca initial broccoli in combinatie cu legume asortate, fie fierte, fie la tigaie( sunt unele amestecuri anume pentru asta). Mai nou am avut...succes cu ceva ce s-a dorit initial a fi sufle, ulterior am variat reteta. Am fiert broccoli, apoi le-am pasat( s-au pasat foarte usor) si am pus smantana si telemea proaspata zdrobita marunt. A fost delicios. Tot fetita mi-a zis ca acum semana gustul cu cel al spanacului preparat pentru placinta. De unde am tras concluzia ca as putea sa le amestec fara probleme, in aceeasi combinatie. Ca aspect final semanau cu icrele...!

Mergi la inceput