Pesimism ...

Pesimism ... | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Nici in strainatate nu e totul perfect. Nici vorba. In Franta disciplina rutiera e sleampata, infinit mai rea decit in Germania; portofelul iti poate fi furat oriunde pe glob; smecheri si obraznici se gasesc pretutindeni; surpriza restaurantului scump si prost e mereu posibila; unele locuri sint murdare; blocuri dizgratioase s-au construit, mai ales in anii '60, peste tot; companiile aeriene occidentale ofera servicii mediocre, provoaca intirzieri, nu te scutesc, la o adica, de pierderea bagajelor. Pe scurt, oriunde te-ai afla, poti intilni numeroase prilejuri de indispozitie.

La noi e altfel. Neregulile, inconfortul, arbitrarul, lipsa de educatie, nesimtirea, ilegalitatea, aproximatia, ma rog, toata ornamentica " milenara" a tarisoarei ilustreaza o traditie durabila. Nu e vorba de accidente, de "din cind in cind"-uri tolerabile, inerente, compensate de un fundal general agreabil. Fundalul a ocupat avanscena. Si e esentialmente dezagreabil. E muschiulos, vital, indestructibil. Turcii vin si pleaca, fanariotii vin si pleaca, rusii vin si pleaca, comunistii vin si pleaca. Noi rezistam falos, fudul, chefliu si dirz. Dam vina pe ei, pe toti, si ne vedem de treaba. NATO incearca sa ne organizeze, UE incearca sa ne domesticeasca. Degeaba. Apa trece, pietrele ramin, avem sapte vieti in pieptul de arama, romanul nu piere. Nu moare si nu se transforma. Se adapteaza. Se descurca. Tine cu dintii de specificul lui national. Si tocmai de aceea, sint pesimist. Cred ca nu ne vom schimba niciodata.

Vom continua sa stam in calea tuturor binefacerilor si noroacelor, fara sa luam decit caimacul de prima instanta. In rest, vom dospi, somnolenti, in dulcele bors autohton, cu mici accese de enervare tandra. Strazile vor ramine mereu betege, pline de gropi si asfaltate cu gumilastic, autostrazile, daca vor exista, vor fi niste santiere perpetue, soferii " profesionisti sau amatori " vor conduce bezmetic, isteric, mitocaneste. Isi vor parca masinile in poarta ta, in curtea ta, in sufletul tau si, daca protestezi, te vor injura exterminator sau vor zimbi suveran, de la inaltimea limuzinei proprii. Justitia va fi mereu o loterie, ziarele vor evita orice urma de decenta si de noblete. Limba se va strica zi de zi, televiziunile vor atinge culmi de manipulare si trivialitate. Laura Andresan e doar inceputul. Oricine va putea striga in piata publica orice despre oricine. "Relatiile", pilele, bacsisul vor fi la fel de greu de inlaturat ca si ciinii vagabonzi, politicienii vor perora obscen despre patrie si se vor gindi strict la gastile de partid si la conturile personale. Toate scursurile vor ajunge vedete, toti derbedeii vor deveni campioni ai dreptatii. Vom fi sufocati de proasta crestere, de incultura, de muzica proasta si de fast-food. Prostia va avea bani, iar nepriceperea va avea putere. Aerul se va umple de invidie, ura si bascalie. Comunismul va reinvia, roz si cochet, cu sprijinul unor baietei de bani (si idei) gata, semidocti si trendy, netraiti, iresponsabili, grabiti sa gaseasca inainte de a cauta. In schimb, icoanele vor fi evacuate din viata publica, in numele unei libertati de constiinta care nu stie inca nici ce e libertatea, nici ce e constiinta. Manelele se vor multiplica, urbanistica va intra in colaps, vom avansa trudnic printre ragete si scuipaturi. Si vom vota, o data la patru ani, in functie de clubul sportiv care ne place.

Cum vedeti, sint pesimist. Ba pot pentru ca sa spun ca sint apocaliptic. Totul a inceput cind, intors la Bucuresti dupa o vacanta agitata pe alte meleaguri, am constatat doua lucruri: mai intii ca e mai cald decit in restul Europei, mai cald decit la Mediterana si apoi ca singura scara rulanta care urca de la autobuze la ghiseele de control-pasapoarte nu functioneaza. Am urcat gifiind, cu mireasma patriei in nari. Sint prea pesimist? Sa dea Dumnezeu. De-abia astept sa fiu contrazis."

(Pesimism - autor, Andrei Plesu)



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Cata dreptate are domnul Plesu. Cred ca pana la urma fraieri suntem noi, cei care ne incapatanam sa ramanem in tara asta cu gandul ca intr-o zi va fi mai bine.

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

"...si apoi ca singura scara rulanta care urca de la autobuze la ghiseele de control-pasapoarte nu functioneaza."


nici anul asta n-au reparat-o???




I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


dureros de adevarat!

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Nu Ortansa, nu au reparat-o. SI sa vezi ce fain e sa vii cu bagajul de mana intr-o mana si cu Shupeta in alta, singura, si sa vezi ca nu functioneaza scara, liftul..


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

chestia cu scara rulanta este de ani de zile.ma gandesc cc ca s-or fi gandit s-o lase asa nereparata expre',sa nu fie contrastul prea mare dintre aeroport si afara.adeca ccc cum ar veni...ei n-au vopsit gardul

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Ptiu, si io care credeam ca beleaua aia de senila e oprita la ora tarzie din noapte la care am ajuns eu...

Si ca sa-l completez timid pe dl Plesu, dupa ce am coborit din avion, dupa ce am asistat uimita cum lumea se inghesuia la ghiseul de control pasapoarte pe care scria mare "Crew only" ... ies in ploaie, chem un taxi din oras, imi spune taximetristu sa cobor nu stiu unde, iar daca as putea sa ies cu totul din incinta aeroportului, ar fi minunat... asist incremenita cum "neste baeti" au agatat un strain (belgian, dupa destinatia noastra), care cerea sa fie transportat la universitate. Baetii ii cer fara sa clipeasca 100 de euro, ca apoi sa scada la 70.

Imi venea sa urlu la luna. Barbatu ma tine strins de mina si ma sfatuieste ferm sa tac, sa putem pleca intregi de acolo...

Aveau in piept niste ecusoane pe care scria taxi autorizat, iar poza lor de infractori era incadrata cu mindrie intre steagurile UE si RO.

Scirbita? Infuriata? poate nu intr-atit cit umilita, rusinata si neputincioasa... In astfel de cazuri nu cred ca functioneaza dreptatea civila. Mi-a fost rusine de tara mea care permite sa se intimple asa ceva...



Toate lucrurile se intampla cu un scop | www.flickr.com/photos/9380750@N02" target="_blank">Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Iar ca ironia sortii sa fie maxima, autoritatea care emite autorizatiile de taxi in Bruxelles e romanca...

In taxiurile cu care am mers acolo, pe scaunul soferului, la indemina pasagerului din spate, era o copie dupa autorizatia taxiului.
La semnatura era o Mrs. M Popescu. Mi-a crescut sufletul si am zis ca sigur asta nu-i belgianca


Toate lucrurile se intampla cu un scop | www.flickr.com/photos/9380750@N02" target="_blank">Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


tot in spiritul titlului, la insistentele sotului meu (el mai citeste presa romaneasca) tocmai am citit asta, si mi se pare groaznic; oare spre ce ne indreptam noi, romanii^

http://www.expres.ro/article.php?artid=329140


http://www.floriinro.ro/


Loue ŕ bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Eu am avut un soc in parcarea aeroportului in care era un vacarm de nedescris. DEsi existau parcmetre, ele erau evident ne-functionale.

Si functiona un ghiseu - unul singur asezat strategic la iesirea din parcare (eram undeva intr-un subsol). Si romanul nostru, in loc sa mearga la ghiseu, sa plateasca, sa se reintoarca la masina si sa plece, venea cu masina langa ghiseu, o aseza in mijlocul drumului de ii bloca pe cei "neinspirati", care claxonau ca la mort.

Si ce mi-a fst dat sa imi auda urechile cnd o tanti a intrat in fatza.. atunci mi-am zis "cu adevarat am ajuns in Ro"


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Crud...poate "apocaliptic" cum spune Plesu, dar descurajant de real...



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput