Pesimism ...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:


trist, dar adevarat...


_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Pesimistul vede intr-un tunel intunericul;
Optimistul vede lumina de la capatul lui;
Realistul vede luminile trenului care vine;
Mecanicul de locomotiva vede trei idioti pe sine, gata sa-i calce trenul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna dimineata,

Incerc sa-mi spun si eu parerea insa vreau sa precizez de la inceput : nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, vreau doar sa-mi spun si eu parerea despre articolul asta! Daca nu ma insel, articolul asta l-am citit de mai mult timp si am fost tare trista sa constat cat de simplu a reusit sa surprinda autorul realitatea societatii romanesti. Da, sunt trista, infuriata insa nu vreau sa arunc si eu cu pietre in Romania, ar fi prea banal, foarta multa lume o face.

Spuneam ca sunt infuriata, da, insa nu numai pe toate aceste aspecte negative insa si pe pasivitatea oamenilor. Am impresia(poate este doar impresia mea) ca majoritatea ne plangem si aratam cu degetul si nimeni nu face absolut nimic. Veti spune, nu sta in puterea noastra, statul este vina, coruptia etc.

De ce va spun asta? Mi s-a intamplat de prea multe ori sa aud prieteni, cunostinte care au calatorit in tari "civilizate" si in loc sa invete ceva de acolo, au aruncat cu pietre in Romania cu forte inzecite. De fiecare data am intrebat : ok, toate bune si frumoase insa nu am putea si noi sa invatam si sa aplicam ce am vazut la ceilalti?

Dupa cum puteti observa, eu nu locuiesc in Romania si poate sunt un pic subiectiva insa sincer, ma deranjeaza(presupun ca este dreptul meu) sa vad cum foarte multi dintre cei care nu traiesc in Romania arunca nu cu pietre ci cu bolovani.

Sunt absolut sigura ca nu ajuta pe nimeni sa spunem mereu cat de rele sunt toate si cat de bine este in alta parte.

Daca stau sa ma gandesc bine, cand am aterizat eu prima oara la Montreal nici macar nu aveau o scara rulanta! Iar exemplele pot continua.

Haideti mai degraba sa identificam tot ce este negativ si sa vedem daca se poate face ceva. Din cate stiu este sunt foarte multe persoane care citesc forumul asta.

Stiu ca nu spun nimic nou, cum zice si Plesu in prima fraza "nici in strainatate nu e totul perfect"!!!!

Inchei aici cu speranta ca putem discuta pe aceasta tema intr-un mod constructiv!

Va doresc toate cele bune!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

Mai grav imi pare nu cit si ce patimim noi, acum, ci ceea ce i asteapta pe copii nostri, debusolarea lor in aceasta atitudine a lui a nu face nimic…

Aseara vorbeam cu una din fiicele mele, cu teodora (10 ani) si din discutie in discutie, pentru ca incerc sa fiu cit mai corecta si sincera cu copii mei, i am spus ca nu toate sint ceea ce par a fi, ca nu intotdeauna vei fi recompensat pentru felul in care muncesti, pentru corectitudine si mai pe scurt, inca functioneaza acel faimos sistem al pilelor… Iar teodora ma intreaba f serios: atunci de ce voi, parintii ne spuneti ca trebuie sa fim corecti si muncitori? Am ramas muta… intr un final am gasit un raspuns, spun eu satisfacator…. Si ce sa va invatam, sa furati, sa mintiti, sa fiti smecheri? (aveam sentimentul vag ca imi duc fetita cu presul…) Important este sa fi cel mai bun in ceea ce faci, asa, ai sansa de a ti gasi un loc bine platit in afara tarii…. “Nu, nu vreaus a plec din tara… tu nu vezi, mami, ca si in Italia romanii sint alungati?” I am explicat ca nu toti romanii sint aratati cu degetul, ca exista si romani apreciati acolo... “Care sint aia?” Eh, aici m a cam incuiat...

Unde vreau sa ajung? Mi am pus intrebarea... cum este mai bine sa mi cresc copii: in spiritul justelor valori (in conditiile in care noi, adultii de acum nu facem nimic pentru un viitor mai bun) al corectitudinii, muncii cinstite sau sa inteleaga ca traiesc bine doar cei ce fura, mint, inseala (caci acestia sint acum „spuma“ tarii)?


poze multe cu noi/Ana a implinit un an/ 2006/2007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Tora (nu stiu daca este numele tau sau nick-ul), sper sa-mi permiti sa-ti spun asa, mie mi se pare foarte simplu - tocmai ca fetita ta te-a intrebat asta, ai putea sa-ti raspunzi tie si ei, ca sa se uite bine la cei care sunt "spuma tarii" acum si asta artb sa o determine sa nu fie ca ei si ca valorile care ti-au fost tie insuflate cand erai ca ea le poti transmite fara nici o ezitare.

Eu cred ca, tocmai aici este cheia si exemplul dat de tine este foarte pretios : sa ne uitam bine la ce este in jur si prin prisma valorilor noastre sa reusim sa nu fim si noi sau copii nostri asa. Depinde de noi educatia generatiilor viitoare, ei tb sa aiba capacitatea de a discerne intre ce este pozitiv si ce este negativ in societatea in care traiesc.

Sa stii ca sunt foarte multi romani in afara tarii care sunt perfect adaptati si integrati in societatea respectiva si nu in ultimul rand respectati.

Poate ca noua, celor care traiesc in afara, ne revine responsabilitatea de a purta nationalitatea cu mandrie fara a ne fi rusine pentru faptul ca suntem romani. In general, majoritatea strainilor te trateaza in functie de atitudine si nu de ce scrie pe pasaport.

Sunt multe de spus pe tema asta insa sa nu deviem subiectul!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

EU cred ca Plesu exagereaza. IMAginea asta apocaliptica pe care o sugereaza este extrema. De curand am venit din Ro dupa un an de pauza. E adevarat ca am fost la Sibiu si din cate stiu Sibiul face un contrast maricel cu restul tarii. Ei bine, mie mi se pare ca lucrurile inainteaza, oamenii au de lucru iar balanta inclina in orice caz spre o imagine pozitiva. Ce ma deranjeaza pregnant in peisajul romanesc este BASCALIA/MISTOUL. De la ziarul local pana la televiziuni, bascalia este generalizata. Pur si simplu nu se mai vorbeste serios,nici macar despre probleme serioase. Numarul doi pe lista neagra: FITZELE. E jenant sa vezi ce fatzade se afiseaza prin Ro cand suntem pe ultimul loc la consumul de sapun/hartie igienica (si asta nu vine desigur de la o constipatie la nivel national). Cu toate astea pot sa ii dau dreptate lui Plesu cand spune ca este pesimist. daca ar deschide si ochii binevointei, ar vedea si plusurile.

Laura cu
LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)

Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom

Mergi la inceput