Unde pot reclama o agentie de casting?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Ce inseamna a luat castingul?
Eu stiu ca pentru a participa la un casting tu dai bani . Profesionistii de acolo te machiaza , te pun in anumite pozitii sau te filmeaza cu anumite replici. Apoi se constituie o baza de date . Tu pleci acasa frumusel si astepti. Un regizor are nevoie de un tip de o anumita factura. Apeleaza la baza de date de la firmele de casting. Aleg doua trei figuri care se pare ca raspund la cerintele rolului din film sau reclama. Apoi contacteaza potentialul actor personal sau tot prin firma de casting ca sa vii la o proba. Daca iei proba si primesti rolul atunci intra in vigoare contractul cu firma de casting daca in contract scrie ceva despre un anumit procent pe care il primeste firma din incasarile tale sau daca ai platit inainte lor castingul ....lor nu le mai revine nimic .
In concluzie firma de casting este un mijlocitor profesionist intre potentialul actor si regizor . Altfel ar trebui sa umbli pe la firmele care fac reclame cu copilul in brate sa stai pe la usi si sa ii rogi sa se uite la copilul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Sa-ti spun eu cum e din experienta mea.Eu am copiii inscrisi la o agentie de-asta din Bucuresti, de fapt la doua.Nu am platit nici un ban ca sa intre in baza lor de date.La agentie suna regizorul X care vrea sa faca o reclama si spune de ex. ca are nevoie de fetite intre 2 si 4 ani.Cei de la agentie cauta in baza de date si trimit la casting fetitele ce corespund varstei, care pot ajunge...ca una e bolnava,una e plecata din Bucuresti...deci merg 10 fetite sa zicem....le face poze, le filmeaza, le pune eu stiu sa faca ceva, sa zica ceva,ca pt reclama...si pleci acasa....Fetita care castiga castingul este sunata acasa de agentie si anuntata ca a castigat castingul, si sa mearga la agentie sa faca contractul pt filmarea respectiva.In contractul acela tb sa scrie clar data cand se face filmarea,in ce rol, locatia, suma de bani care o va primi si cand.De obicei banii se primesc la 30 de zile dupa filmare.In contract scrie si ca ai obligatia sa fii apt in ziua aia, copilul sa nu se juleasca de ex,ca altfel nu mai pot filma....Si te duci, filmezi, pleci acasa....si astepti sa treaca cele 30 de zile ca sa te sune cei de la agentie sa-ti dea banii....Asa ca citeste cu atentie contractul...si daca ai tu dreptate spune-ne si noua de ce agentie e vb ca sa ne ferim de ea.Mi-e nu mi s-a intamplat sa nu-mi dea banii, poate au intarziat cateva zile, pana la 10 zile, ca le-au fost si lor virati banii mai tarziu, dar mi i-au dat...Si tot sunam , sa intreb cand mi-i da..in acele 10 zile de intarziere...
de bani nu vb si comisioanele lor, iti dau un ex.:cand fi-mea a jucat intr-un film, ma rog, pe 3 zile de filmare tb sa ia o suma.Intamplator am vazut cati bani a luat agentia de la regizor pt fi-mea si rolul ei si suma era de 4 ori si ceva mai mare decat mi-a dat mie.Cand am intrebat, mi s-a spus ca 30% e comisionul lor, 19% e Tva,p-lus ca la banii aia tb platit impozit catre stat care il platesc tot ei...etc..si ca de-aia eu am luat mai putin de un sfert.Asta e, nu m-am dus pt bani, ci doar de dragul copilului care vrea sa se vada la tv...sau in revista...
Iti doresc succes si spune-ne si noua agentia, sa ne ferim de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Atunci tine te de capul lor!!!! Copilul tau si a facut treaba acum e randul lor (al agentiei).

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Thalia - agentiile care iau bani ca sa puna persoane in baza de date sunt cel putin dubioase.orice agentie de casting care se respecta stie ca ea castiga o caruta de bani atunci cand este cineva selectat din baza lor.

Fiul meu tocmai "a prestat" o reclama pt. o banca iar agentia noastra a fost super profi.Am avut de stat 5 ore la filmari, am fost insotiti de agent iar plata afost facuta in cateva zile.Contractul a fost semnat inaintea filmarii si contine exact suma si termenul platii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

ok, incerc sa raspund pe rind, nu mai stiu in ce ordine;
1.Am contract cu agentia de casting dar in contract nu este specificat absolut nimik legat de situatia cind copilul cistiga castingul-aici e partea dubioasa-
2.am dat intr-adevar o suma ca sa o tina in baza lor de date, se pare ca e tzeapa din moment ce eu acum am ajuns in conflict cu ei, e clar ca nu o vor mai chema never ever la vreo filmare!
3.MAREA SI NEMAIPOMENITA FIRMA CARE TRAGE ACEST GEN DE TZEPE SE NUMESTE TALENT WORK KIDS IMPREUNA CU MANAGERUL SAU ANDREEA TANASESCU>

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Melina, imi pare rau ca ai interpretat gresit mesajul meu. Teapa asta cu bagat copilul intr-o baza de date-contra cost!!!- au mai luat-o si altii si s-a mai scris aici pe forum. Altfel, evident ca e treaba ta unde iti inscrii copilul si ce speri pentru el, ce-am comentat eu n-a fost rautacios, a fost doar semnalul ca in 99% din cazuri aceste agentii nu sint ceea ce par! CUm sa iei bani ca sa ai o baza de date plina de copii frumosi sau de fotomodele? Ar trebui sa o faci gratis, convins fiind ca mai tirziu vei avea un comision din asta. Ei fac bani frumosi vinzind iluzii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

Natasa, cine face ceva gratis in tara asta?este o firma care trebuie sa traiasca din ceva deci cu ajutorul meu si al altor parinti, au ce sa manince!!

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Sa stii ca sint agentii care fac asta si gratis, cel putin cele care au in baza de date actori pentru reclame... Dar ai dreptate, toti vor sa se imbogateasca din secunda 1, asa ca pun taxe si acolo unde nu ar trebui sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Melina, agentiile astea iau bani buni atunci cand reusesc sa furnizeze "material" pentru filme sau reclame.Din asta traiesc.Da, e adevarat ei nu castiga nimic o perioada.Cea de inceput cand isi formeaza baza de date dar asta e riscul meseriei...
By the way...daca vrei o agentie serioasa si fara bani da-mi un mess pe privat (asta ca sa nu se considere reclama) si-ti voi da un nr. de telefon.
Ce nu inteleg eu este cand ai semnat tu un contract?
Noi am fost la casting si-am intrat in baza de date.Apoi, am fost solicitati de producator si dupa proba costumelor si acceptul companiei de publicitate a semnat un contract pentru filmarea respectiva.Ce intelegi tu prin "castigat castingul"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

irinuca, am semnat contract in iulie, castigul si evenimentul au fost pe 26 sept;
imediat iti dau pm,

M.

Mergi la inceput