Bursita la un genunchi - sfaturi?

Bursita la un genunchi - sfaturi? | Autor: oanagabriela

Link direct la acest mesaj

Din inconstienta, am fost sa joc tenis cu fetita mea si nu am facut deloc incalzire, si la virsta mea frageda si la lipsa de miscare cronica, m-am ales cu o bursita (inflamarea articulatiei plus dureri) la genunchiul drept.

Am fost la doctor, care mi-a prescris un anti-inflamator si o solutie pe baza de Voltaren. Am urmat tratamentul si m-am simtit mai bine, dar cum am terminat de luat medicamentele, durerea a revenit.
Acum sint "catelusul schiop", ma doare si nici nu s-a desumflat complet.

Aveti ceva sfaturi si pentru mine? Ma voi duce din nou la medic (care a zis ca probabil ma va trimite la o radiografie), dar poate aveti ceva "leacuri" sa nu mai doara asa...
Plus ca sint extrem de deprimata ca nu mai pot face chiar nici un pic de sport...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Cu diagnosticul de bursita , s-a trezit si fratele meu ( insa la un cot). I s-au dat antiinflamatoare si i s-a recomandat operatia. Era un copil la vremea aceea. A avut insa noroc sa aiba in jur mai multe capete si, bine sfatuit, n-a facut-o, si ii este foarte bine. Inflamatia s-a retras , a durat ceva insa. Dar n-a ramas cu sechele sau alte neplaceri.
Eu sunt oricum impotriva operatiilor, cu exceptia celor care salveaza viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

ManuBubu,

Multumesc pentru raspuns. Din fericire, dupa 3 luni inflamatia a trecut complet si nu mai am nici dureri. Cred ca am avut si putin noroc, pentru ca mi-a trecut relativ repede. In orice caz sper ca am invat ceva si data viitoare voi fii mai atenta. Acum ma pregatesc de sezonul de ski si deja sint usurata ca voi putea merge fara sa-mi fie frica de durere.

Mergi la inceput