Suc de rosii fara E-uri???????

Suc de rosii fara E-uri??????? | Autor: madina71

Link direct la acest mesaj

Fetelor, de unde sa cumpar eu suc de rosii sau bulion fara E-uri....?Exista in comert asa ceva? Recunosc ca asta vara cand erau rosiile "in toi" am fost cap sec si nu m-am gandit sa fac niste suc de rosii pt baietelul meu de 9 luni...de fapt nu am facut din cauza ca m-am aprovizionat cu rosii in bulion din alea la cutie si am crezut ca nu au chimicale....pe unele nu scrie decat rosii si sare, ceea ce e greu de crezut, iar pe altele scrie intr-adevar ca au si E330-acid citric-sare de lamaie care este cancerigena....hai ca pt noi folosesc dar pt asta micu' nu as folosi....
Am mai luat la recomandarile unei prietene suc de rosii de la o fabrica din oras pe motiv ca este natural -mi-a comandat ea si mi-a adus acasa borcanele cu suc- si cand m-am uitat ce sa vezi? Surpriza: avea E330!
Asa ca nu mai pot sa fac nimic acum decat ori sa iau rosii si sa ii pun tocate in mancare, dar parca nu mai au nici un gust acum, sau sa caut suc de rosii sau bulion fara e-uri....
Eventual sa ma "milogesc" de cunostinte care au facut asa ceva sa imi dea si mie , contra cost, evident.
Totusi, stie cineva vreo marca de bulion fara e-uri?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Teoretic e ilegal sa nu treci toate ingredientele pe eticheta. Deci daca scrie rosii si sare ar trebui sa contina numai rosii si sare.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Incearca sucurile care sunt pt. baut, sunt bune si la mancare si sunt conservate prin pasteurizare (ca laptele dorna, cu UHT....bla, bla). Si cirio mi se pare natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

E330 nu cauzeaza cancer.

http://en.wikipedia.org/wiki/Citric_acid

"There have been erroneous reports that E330 is a major cause of cancer. It is thought that this has been brought about by misunderstanding and confusion over the word Krebs. In this case, it refers to Sir Hans Adolf Krebs, discoverer of the Krebs cycle, and not the German word for cancer. Citric acid is not known to be harmful to the body when taken alone".

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:


Probabil ca asa este....dar mi-a fost teama fiindca in toate listele cu E-uri periculoase am regasit si E330...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu am gasit la Kaufland un suc de rosii Vitae D'oro,contine doar rosii si sare,cel putin asa scrie pe cutie.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput