Salata de somon afumat pt. o dieta sanatoasa!

Salata de somon afumat pt. o dieta sanatoasa! | Autor: eellyia

Link direct la acest mesaj

Ingrediente:
- 200 gr. somon afumat
- o salata verde
- 2,3 castraveti
- 150 gr. boabe de porumb dulce
- o lamaie
- 2 linguri ulei

Se spala salata si se taie marunt. Se taie somonul cubulete sau fasiute subtiri. Castravetii se taie rondele subtiri. Se adauga porumbul, zeama de la o lamaie si putin ulei. Nu se mai adauga sare, pt. ca somonul afumat este deja sarat. Se amesteca bine si se serveste.

Timp de preparare: 15 min.

Este o salata delicioasa si sanatoasa! Pofta buna!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Un link catre un subiect baban cu si despre salate:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71541



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Eu citisem ca se recomanda limitarea consumului de somon afumat. Asta pt ca in timp ce e afumat se formeaza niste substante cancerigene..
Si asta o stiam si de la prieten care s-a ocupat cu asta pe perioada verii.

Nu zic ca nu-i bun, si asa in salata , dar noi papam mai rar din cauza asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Eu nu prea suport somonul afumat, mai mancam intr-o vreme, dar acum nu mai mananc peste deloc, mi se apleaca de la miros. Singura forma in care il mancam era intr-o reteta pe care o vazusem la emisiunea Jamie Oliver: fasiute subtiri de somon afumat, fasii subtiri, subtiri de castravete din ala mare (taiate cu peelerul de legume) peste care se toarna un sos facut din smanatana dulce UHT (e mai cremoasa si mai omogena), zeama de lamaie, marar tocat, sare, piper, alte condimente dupa gust. E destul de usoara pe baghete de paine prajita, daca stii cand sa te opresti din mancat

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eellyia spune:

Mie imi place foarte mult somonul afumat si pap o salata de genul acesta cam o data pe saptamana.
Nu am stiut ca somonul afumat poate contine substante cancerigene. Chiar e bine de stiut. Bineinteles, somonul afumat poate fi inlocuit cu un alt fel de peste, cum este tonul la conserva. Este buna oricum! Iar consumul de peste este sanatos. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si tonul la conserva contine mercur...se recomanda nu mai multe de 1-2 cutiute mici pe luna.

Cautati somon salbatic, nu cel crescut in ferme. Pestii de ferma contin mai multe substante periculoase decit cei salbatici.

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eellyia spune:

Ok!! Puneti ce peste doriti, care sa nu fie afumat, la conserva sau de crescatorie, ci proaspat si salbatic. Oricum, ideea era ca e o salata buna si usor de preparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Nu somonul afumat e problema, ci orice afumatura. Decat un mezel discutabil, mai bine somon. Intr-adevar nu e o mancare de fiercare zi pentru ca e foarte gras.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eellyia spune:

Eu am furat aceasta reteta dintr-un restaurant cu specific italian si am inceput sa imi prepar singura acasa.

Grasimea de peste are multi acizi grasi nesaturati care le confera valoare nutritiva crescuta si o buna digestibilitate.

Grasimile de peste exercita un efect de protectie a organismului fata de diferiti promotori cancerigeni. Numeroase studii epidemiologice au evidentiat incidenta mica a patologiei cardiovasculare la populatiile consumatoare de peste oceanic. S-a stabilit ca aceasta actiune se datoreaza acizilor grasi polinesaturati din seria n-8, in special acizilor eicosopentaenoic si docosahexaenoic. Administrarea uleiului de peste la bolnavii cu hipertrigliceridemie determina o diminuare a continutului in colesterol, de trigliceride, si a lipoproteinelor cu densitate foarte mica. Acizii grasi polinesaturati au un rol important in imunitate, ei participānd la secretia de anticorpi de catre celulele splenice. Totodata ei au proprietati antiinflamatorii. (http://www.doctor.info.ro/html/alimente_de_protectie.html)

Mergi la inceput