Progesteronul

Progesteronul | Autor: anis

Link direct la acest mesaj

FETELE,

Sa va spun pe scurt.Mie mi s-a recomandat sa i-au initial DUPHASTON-ul (cica e mai bun ca UTROGESTAN..si nu te ingrasi de la el etc) din ziua a 11-a pana in ziua 25 a ciclului.
Ceea ce am si facut. Dar ulterior,constatandu-se ca ovulatia s-a produs intre zilele 17-20 ale ciclului...mi s-a spus sa continuii inca 10 zile cu Duphaston(progesteron)..adica presupunand ca ovulatia a fost in ziua 20....+10 zile..pana in a 30 zi a ciclului.(ca suport pentru faza luteala).

Eu sunt azi in ziua 29 a ciclului..mai urmeaza sa i-au doar maine si gata.

Problema mea e urmatoarea. De 3 zile..azi e a treia zi..am dureri de cap....ma doare burtica ,cand si cand....cateodata am junghiuri ...si de ieri sunt ffffff nervoasa...sa fie de la progesteron, fiindca l-am luat atat??Sau corpul reactioneaza?

Sau e vorba de sindromul premenstrual? Dar cum sa fie vb de asta..daca eu nu am incetat sa i-au progesteronul??Logic simptomele ar trebuii sa fie dupa ce am incheiat de luat medicamentul, nu?

Am o jena in partea dreapta un pic(acolo ar fi vorba de un chist..transformat de la stimulari) ..dar de ce ma sageteaza burta.....si de obicei imi amorteste un picior.Plus ca de cateva zile am si scurgeri de mucus mai abundente..alb galbui..fara miros....sa fie de la stimulari?
Mucusul meu e abundent...dar e cremos....si in acelasi timp..cand il simt pe deget...am senzatia de uscaciune...desi e umed..nu stiu cum sa va explic.

Partea proasta...e ca sunt foarte nervoasa....si habar n-am de ce.

Ce ziceti?

Daca am uitat ceva...mai revin,,si va spun?



AniS

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Iar am pus o intrebare..la care nu poate sa-mi raspunda nimeni????

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Anis, eu cred ca te simti asa datorita apropierii perioadei de menstruatie...chiar daca iei in continuare progesteron...Iti spun asta prin corelatie cu simptomele mele din perioada cand luam pilule conraceptive(tot prog. si estr. contin)Adica..atunci cand mai aveam de luat vreo 2 plule incepeam sa ma dureri de burta..si asa o tinem pana le opram + 2 zile pana imi venea! Nu se considera un lucru chiar obisnuit deoarece pilulele, teoretic, poti sa nu le opresti o luna si totul sa decurga normal..dar fiecare organism reactoneaza in felul lui ..dupa cum este obisnuit! Eu am luat o data o sapt. in plus, pilule deoarece eram la mare si nu vroiam sa imi vina si asa a fost nu mi-a venit dar ma simteam de parca imi venise..Am intrebat atunci la planing si mi s-a spus ca in mod normal nu se intampla asta dar ca eu rectioneaz dupa cum este obisnuit organismul.

Comparatia mi se pare destul de evidenta fiind vorba tot de hormoni si de menstruatie..asa ca eu zic sa stai linistita ca asta este problema... scapi imediat!

Pupici
Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

Nu prea pot sa iti raspund la intrebarile tale. Vroiam doar sa iti zic ca si eu iau Duphaston din ziua 16 pana in ziua 25 si ma simt bine dupa el. E adevarat ca nu iau aceeasi cantitate ca tine, dar inclin sa cred ca te simti asa datorita apropierii menstruatiei
sanatate multa
alinuche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Merci frumos fetelor pentru raspuns.

Alinuche,cantitatea nu e mare. adica 1/zi..perioada a fost mai mare pt ca ovulatia a fost mai tarzie...si mi s-a recomandat sa i-au si inainte de ovulatie, pentru ca Duphastonul,e tratament si pt infertilitate.

Fiind prima luna in care i-au progesteron..nu stiu cum trebuie sa se manifeste organismul, desi pana acum 2 zile..nu aveam nimic.....dar se prea poate sa fie semne de menstruatie.Nu imi ramane decat sa astept, azi i-au ultima pastiluta.



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

Anis, tu pentru ce il iei? Ai facut analize si ai constatat ca progesteronul nu e cat ar trebui sa fie?
Eu am facut analiza pt progesteron si se incadreaza in limite normale, (am facut analiza inainte de a lua Duphaston) dar in schimb am niste dureri de sani groaznice in fiecare luna. Tu ai asa ceva?
Pe mine ma cam sperie durerile astea, mai ales ca in ultimele 2-3 luni am constatat ca un san s-a dezvoltat mai mult decat celalalt
Am fost la 2 endocrinologi pana acum, si vad ca amandoi merg pe acelasi tratament : Duphaston si Mastodynon. Sincera sa fiu, m-am saturat de toate medicamentele... de 2 ani o tin tot asa, cu pauze mici de 3-4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Da, Alinuche..la mine progesteronul a iesit mic , f mic ...aproape 2 (fata de valoare minima de 4 normala) si din cauza asta mi s-a recomandat sa i-au Duphaston.

Eu nu am avut probleme cu sanii.Adica chiar m-a surpins , in mod normal dupa ovulatie sanii ma dureau.acum nimic...Si acum in ziua 30-a (azi i-au ultima pastiluta) tot nimic....poate de maine.

Tu ai cumva prolactina mare? Nu e prea normal , partea cu sanii! Doctorul ce a zis

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

progesteronul, estradiolul si prolactina mi-au iesit bine (adica se incadrau in limitele normale).
Nu stiu de la ce ma dor sanii asa de tare in fiecare luna. Mi-a zis unul din endocrinologi ca o sa ma doara toata viata. Vai ce incurajare !!! Si o tine una si buna ca e de la stres. Nu ma simt deloc stresata, si imi vine sa ii dau cu ceva in cap cand o aud ca e de la stres. Ce o fi vrand, sa stau acasa sa dorm toata ziua ?
Tu cum ti-ai dat seama ca ovulezi intre zilele 17-20 ? cu temperatura sau ai fost la ecograf?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Alinuche....chiar nu ai nici o exceptie....adica chiar in fiecare luna te dor sanii???

La mine..adica luna sta am facut o eco in ziua 16-a si nu se intamplase nimic....si am mai facut o eco in ziua 21-a cand deja era corp galben etc...deci ovulatia..asa ca ovulatia ar fi trebuit sa fie intre 17-20, nu?

Eu zic sa mai ceri o parere a unui dr!Te dor f tare, exagerat de tare sau suportabil..ca aici e cam normal sa fie asa!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

Ce repede raspunzi :)
In fiecare luna ma dor. Si asta de vreo 2 ani incoace. Inainte nu imi amintesc sa ma fi durut vreodata. Nu pot sa zic ca ma urc pe pereti de durere, e suportabila durerea. In special ma dor lateral, si se intaresc (umfla) si nu pot dormi bine noaptea pe o parte si pe alta. De dormit pe burta... nici nu ma gandesc. Se numeste mastodinie ce am eu.

In fine, vreau sa te mai intreb,am fost si eu la eco (cu trimitere de la endocrinolog) si imi ziceau doctorii de acolo ca nu e bine sa faci eco foarte des. Am vazut ca fetele de pe site se duc pt monitorizarea ovulatiei, asa cum zici ca ai fost si tu. Tu te duci cu trimitere de la ginecolog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Alinuche..eu ma duc f des la eco, pentru ca luna asta am facut stimularea ovariana cu Ova-Mit.Eu ma duc la Giulesti, de acolo e si dr meu...nu imi trebuie nici un fel de trimitere, aici trebuie doar sa fii pacienta unui dr din spital.

Eu nu stiu nimic ca eco, ar face rau!

Pupici

AniS

Mergi la inceput