Clatite pufoase!

Clatite pufoase! | Autor: iahim

Link direct la acest mesaj

Bubu05,am vazut poze din albumul tau cu prajituri!!!!Sunt atat de apetisanteeee...Clatitele mele nu ies atat de bine,am observat ca au un aluat mai gros si mai pufos...Rog mamicile care stiu secretul unor clatite reusite sa -l desconspire in favoarea copiilor nostri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Iahim,poate ca, clatitele mele nu ies precum ale lui BuBu,insa pot sa-ti spun ca pentru a iesi mai pufoase,eu folosesc pe langa lapte si apa minerala.Daca le vrei mai groase,fa compozitia mai groasa.

Pofta buna...hai ca ma apuc de clatite:-)

ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

2 oua, 1 cana jumate de faina, 2 jumate de lapte si un picut de sare. bati bine ouale la inceput apoi adaugi restul amestecand f bine sa nu faca cocoloase.

Din cantitatea asta iti ies cam 11 cltite daca le pui mai grosute sau 18 subtirele.

Acum sper ca tu vorbesti de clatitele romanesti nu de cele americane (pancakes).

Spor!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

iahim, clatitele Oanei (bubu) sint facute dupa o reteta postata de mine mai demult. E vorba de clatite americane (pancakes), care ies pufoase. Uite reteta:

quote:
Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes)

O reteta de clatite americane, pufoase si bune.

1 pahar lapte batut / iaurt / sana
1 ou
2 linguri unt topit sau ulei
esenta de vanilie
1 pahar faina
2 linguri zahar
1/4 lingurita sare
1/2 lingurita bicarbonat
1 lingurita praf de copt

Se amesteca intr-un vas laptele batut cu oul, untul/uleiul, vanilia si zaharul.
Intr-un alt vas se cerne faina cu sare, bicarbonat si praf de copt.
Acum urmeaza cel mai important lucru: se toarna amestecul lichid in cel uscat, amestecind lejer de citeva ori, dar nu de tot, adica aluatul trebuie sa arate ca avind cocoloase de faina. Se lasa aluatul sa stea cam 15-20 minute, timp in care cocoloasele vor disparea. Daca nu se respecta acest detaliu, clatitele nu vor iesi pufoase.
Se toarna aluatul cu lingura intr-o tigaie teflonata incinsa, unsa cu putin ulei. Se prajesc pe ambele parti pina se rumenesc.
In aluat se pot pune bucatele de fructe, eu am pus prune uscate.
Se servesc cu dulceata, smintina sau cu diverse creme.


Nota: am facut reteta aceasta de nenumarate ori si in ultima vreme am renuntat de tot la grasimea din aluat, si clatitele ies la fel de bune.


------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Balbina,multumesc foarte mult!Abia astept sa le incerc.Multumesc pentru micul secret al retetei.Am sa incerc sa -ti scriu dupa ce le fac.Pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Iahim, acum am vazut subiectul! Ti-a raspuns Balbina, de la ea o am!
O data pe saptamana tot faceam, ca sunt bune rau! Acum n-am mai facut de multisor, cred ca ar fi cazul!

Oana 14+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by Balbina

iahim, clatitele Oanei (bubu) sint facute dupa o reteta postata de mine mai demult. E vorba de clatite americane (pancakes), care ies pufoase. Uite reteta:

quote:
Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes)

O reteta de clatite americane, pufoase si bune.

1 pahar lapte batut / iaurt / sana
1 ou
2 linguri unt topit sau ulei
esenta de vanilie
1 pahar faina
2 linguri zahar
1/4 lingurita sare
1/2 lingurita bicarbonat
1 lingurita praf de copt

Se amesteca intr-un vas laptele batut cu oul, untul/uleiul, vanilia si zaharul.
Intr-un alt vas se cerne faina cu sare, bicarbonat si praf de copt.
Acum urmeaza cel mai important lucru: se toarna amestecul lichid in cel uscat, amestecind lejer de citeva ori, dar nu de tot, adica aluatul trebuie sa arate ca avind cocoloase de faina. Se lasa aluatul sa stea cam 15-20 minute, timp in care cocoloasele vor disparea. Daca nu se respecta acest detaliu, clatitele nu vor iesi pufoase.
Se toarna aluatul cu lingura intr-o tigaie teflonata incinsa, unsa cu putin ulei. Se prajesc pe ambele parti pina se rumenesc.
In aluat se pot pune bucatele de fructe, eu am pus prune uscate.
Se servesc cu dulceata, smintina sau cu diverse creme.


Nota: am facut reteta aceasta de nenumarate ori si in ultima vreme am renuntat de tot la grasimea din aluat, si clatitele ies la fel de bune.


------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Cam cite ies dintr-o portie?
Si cit de groase sunt dupa coacere?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Depinde cat de mari le faci. Mie imi ies 8-10 clatite, de 10 cm diametru, cam asa, iar grosime...le poti face cat vrei, aluatul il intinzi cu lingura in tigaie.
Natalia stiu ca facea 4 clatite intr-o tigaie si ieseau mai micute si mai groase, dar le faci cum poftesti.

Oana 14+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si apropo de fructe in aluat, noua ne plac f. mult cu mere. In aluat raz 1-2 mere decojite pe razatoarea mare, iar dupa ce coc clatite mai punem decat miere pe ele si sunt delicioase!

Oana 14+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Multumesc mult ptr ajutor! Am sa incerc si eu retzeta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

acum am terminat eu de facut clatitele au iesit f pufoase dar nu stiu de ce se lipeau cu toate ca tigaia a fost din teflon ,si am respectat reteta intocmai, dar oricum sunt gustoase.

Flori mami de Bianca maratonista (29.05.2006)si acum 21sapt

Mergi la inceput