Hai sa improvizam impreuna!

Hai sa improvizam impreuna! | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Astazi mi-a venit ideea sa fac o ciorba de burta fara burta.
Am luat niste pleurotus si m-am gandit sa le gatesc asa:am pus zarzavaturile in chopper si pe urma le-am aruncat in oala la fiert;
am taiat ciupercile fideluta si le-am pus si pe ele.
cand mi s-au parut fierte,am dres cu sare,otet si usturoi.
dupa ce am luat-o de pe foc am dres-o cu ou si smantana.
Nu a iesit rau, voi ce parere aveti?
M-am gandit ca daca va loveste si pe voi vre-o inspiratie ca asta a mea sa o scrieti pe forum si fetele pricepute de aici sa ne critice sau sa vina cu adaugiri ca poate cine stie ne ies retete marca DC.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Initial creeata de b.nica

Astazi mi-a venit ideea sa fac o ciorba de burta fara burta.
Am luat niste pleurotus si m-am gandit sa le gatesc asa:am pus zarzavaturile in chopper si pe urma le-am aruncat in oala la fiert;
am taiat ciupercile fideluta si le-am pus si pe ele.
cand mi s-au parut fierte,am dres cu sare,otet si usturoi.
dupa ce am luat-o de pe foc am dres-o cu ou si smantana.
Nu a iesit rau, voi ce parere aveti?
M-am gandit ca daca va loveste si pe voi vre-o inspiratie ca asta a mea sa o scrieti pe forum si fetele pricepute de aici sa ne critice sau sa vina cu adaugiri ca poate cine stie ne ies retete marca DC.



Ideea nu e rea deloc si merita incercata. Eu nu sunt amatoare de ciorba de burta, de fapt niciodata nu m-a tentat atat de mult incat sa o gust macar, dar asa cu pleurotus as incerca-o.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Chiar ca mi-ai facut pofta!O incerc si eu saptamina viitoare.
Eu facem ciorba de burta si in loc de burta puneam piept de pui taiat felii subtiri. era tare buna............
Multe pentru retzeta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Cand faceam dovlecei umpluti mi s-a intamplat sa raman cu umplutura. Cred ca s-a intamplat si altora ...

Aveam niste vinete in casa. Asa ca le-am luat, taiat in doua, scos semintele de la mijloc, oparit un pic ca sa scot amareala si apoi le-am umplut cu umplutura ramasa. Le-am pus la cuptor si apoi servit cu mujdei deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Eu am incropit acum 2 saptamani asta...
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=107279&whichpage=5
... si mi-a placut mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

danyalo ce-mi facusi!
jur ca nu am citit ce a scris sovietica,mai ales ca ea a calit morcovul(mai bun asa),dar, la dafin m-am gandit si eu.
dar tot raman la ideea ca impreuna putem sa cooperam cu succes.
gudinde,de cate ori nu am ramas si eu cu umplutura de la dovlecei de o puneam la gramada,ce sa fac;excelenta idee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Sau mai poti incerca sa faci ciorba de burta fara burta si cu piept de pui . Si-ti iese renumita ciorba radauteana.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by negaracristina

Sau mai poti incerca sa faci ciorba de burta fara burta si cu piept de pui . Si-ti iese renumita ciorba radauteana.

Cristina & Elise-Stefania

Da, am uiatt ca asa se numea. Noi am mincat acum 4 ani, pe cind eram in voiaj de nunta, la Vatra Dornei!Si am cresut ca e ciorba de burta, abia dupa ce ma mincat am aflat secretul!:))

Mergi la inceput