Drob de legume?

Drob de legume? | Autor: Criss75

Link direct la acest mesaj

Am mancat undeva asa ceva, nu stiu cum se numea dar arata ca un drob dar era facut numai din legume.

Criss si Alex

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Cris, eu am retete pentru: terina de ardei (un soi de aspic...), tot felul de placinte si strudele cu legume... Drobul asta era invelit in aluat? Si ce anume avea inauntru? Ca s-ar putea sa ma pricep sa-ti dau "indicati pretioase", daca-mi dai mai multe amanunte...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

Cum e terina de ardei?

FlorentinaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Pentru ca sotul meu este vegetarian, incerc de multe ori sa fac si pentru el ce fac in mod normal cu carne.
Deci, drobul vegetarian , eu, il prepar asa: o punga de legume congelate (care contine morcovi, mazare, fasole si porumb), il bag in apa clocotita cu putina sare, nu cat sa fiarba, doar sa se dezghete, dupa preferinte mai adaug telina rasa, dovlecei, ardei, ceapa, etc. Amestec compozitia (lasata la scurs intr-o sita sa nu fie plina de zeama) cu 3-4 -5 oua batute (in functie de cate legume am pus), si cu o cana de orez fiet deja. Mai adaug la sfarsit sare, piper si multa, multa verdeata (marar, patrumjel) tocata. Amestec bine pana vad eu ca se omogenizeaza totul, bag compozitia intr-o tava sau forma de chec, si o dau la cuptor cam la 200 de grade. Nu stiu cat timp, depinde de cuptor.
Incearca asa. Poti pune si faina in compozitie, dar mie nu imi place asa.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Akella, ai putea scrie aici ce retete ai tu (dar mai de post) ptr. drobul de legume sau terina de ardei sau ce mai ziceai tu mai sus. Ideea e cum pot lega legumele daca vreau sa fac drobul complet de post, adica fara oua!!!
Multumesc!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mama mea facea drob de post, tot felul de legume(cartofi, morcovi, telina, dovlecei, ceapa uscata sau verde,ardei gras, chiar si vinete scurse bine, pastarnac,mazare) taiate marunt sau date pe razatoarea mare, punea orez fiert, ciuperci proaspete, multa verdeatza stiu ca punea in compozitie gris/pesmet sau faina ca sa le lege si pe deasupra facea ca o crusta de paine(un aluat f subtire din faina, sare, drojdie, apa) imbraca tava de chec cu el punea legumele in tava si le "invelea" cu aluatul asta...apoi pus la cuptor la foc mic...cam o ora (imi pare rau ca nu stiu cantitati exacte dar cred ca nici mama nu stie...le face mai mult din ochi si cu ce are prin frigider in momentul ala)
altfel...nu prea vad ce ar putea salege legmele in post...chiar am sa-l incerc si eu sa vedem daca-mi iese

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Initial creeata de Criss75

Am mancat undeva asa ceva, nu stiu cum se numea dar arata ca un drob dar era facut numai din legume.

Criss si Alex



eu nu am auzit de asa ceva!
poate se chema rulada
eu stiu doar de drobul de miel...

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

rulada, drob...ce-o fii...eu l-am facut in seara asta si este f bun
Iata-l
acum sa va zic exact ce am pus in asta de l-am facut azi...nu din aminitiri de la mama

Drob de legume
1 cartof ras, 1/2 ardei gras taiat marunt,1 dovlecel ras o ceapa,catava ciuperci, cateva boabe de porumb, praf de orez 2 linguri, 2 linguri gris, o rosie decojita rasa, sare, piper, 1 leg patrunjel, 1/2 pahar de linte, se amesteca bine si se pun intr-o folie de aluminiu(apoi in tava de chec) la copt in cuptor pentru 45-60 de min, intre timp se face o coca de paine(1/2 cana de apa, drojdie, faina cat cuprinde si putina sare) se lasa la dospit si cand drobul este aproape gata se scoate din folia de aluminiu se imbraca in aluat si se mai da la cuptor pana se rumeneste aluatul, apoi se acopera cu un servet de hartie.


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Monica
Ingredientele se pun crude?? Nu le fierb putin inainte?? Lintea o lasam macar la inmuiat?? Sau asa cum este??
Arata super bine drobuletul tau de legume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc
lintea am pus-o la fiert, i-am aruncat prima apa si cat timp am pregatit celelalte legume pe ea am lasat-o sa fiarba acolo vreo 10-15 min
ceapa, morcovul, dovlecelul, cartoful le-am pus rand, pe masura ce le curatam mai adaugam in tigaie la calit...
ciupercile mele erau din conserva deci erau fierte, porumbul la fel... apoi le-am amestecat cu praful de orez(ca m-am gandit eu ca o sa le lege mai bine dar cred ca merge ff bine cu orez fiert) si am mai pus 2 linguri de gris...acum depinde si de cat de mari sunt legumele...eu am vrut sa fac doar putin.


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Monica, arata foarte bine drobul, cu siguranta merita incercat! Multumesc ptr. idee!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput