Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (93)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

DONIA....respect pt tine si sanatate lui cristinel!am ramas socata prin ce-ai trecut si ce putere ai avut.zic si eu ca fetele,bine ca traiesti intr-o tara civilizata si au fost toate la timp,unde mai pui si un pompier din filme.

LAURA....si eu cred ca va ve-ti descurca bine noaptea pe drum...ma refer la somnul lui daniel.eu nu incerc sa te conving sa plecati neaparat noaptea,tu stii cum se simte el in scaunel...asa de obicei,iar noaptea cred ca va dormi si nici nu va simti prea tare drumul.poate ca ve-ti mai face pauze,se va mai trezi,dar la mers cred ca va adormi la loc.cat e de pascal sandokan tigrul malayeziei si tot doarme in scaunel....ATENTIE!..chiar si ziua il fura somnul.cum simti tu.pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Donia, ce moduri diferite de abordare a problemelor avem noi doua...te felicit pentru optimismul tau, pt. starea de spirit, pentru putere
Doamne, fioros ce povestesti tu acolo despre micutzul tau cristinel, Doamne, ce-o fi fost in sufletul tau. ma rog sa va fie bine, sa va insanatositi cat mai curand!
Dar Roxana ce reactie a avut la cele intamplate?

Mai , fetelor, despre infectia asta urinara nu stiu ce sa zic...sunt tare derutata, am mai consultat intre timp si un alt dr. si ne-a zis ceva de genul:
1. de regula urocultura ar trebui sa bata cu examenul de urina, la noi urina super bine, urocultura cu E-coli, Cica ar trebui sa existe leucocite in urina in caz de infectie.
2. nu e relevanta recoltarea in pungi sterile, trebuia in recipient direct, de la mijlocul jetului, cica inceputul jetului e contaminat, mai ales in caz de fimoza rezultatele o pot lua razna de tot
3. una din simptomele specifice infectiilor urinare ar fi febra mare, care, din fericire, lipseste la noi, desi noi avem antecedente urate cu febra asta, deci fara doar si poate David ar reactiona prin febra la o asemenea boala.Sigur si lipsa poftei de mancare e un semn, dar ar mai trebui corelata cu usturime la urinare, febra, varsaturi, stare generala proasta, agitatie, etc.
Zicea dr asta sa cumpar antibioticul asa sa-l am in casa la nevoie, daca face febra bag repede medicamentul, daca nu, sa astept pana luni, sa iau corect o noua proba de urina si sa vedem daca iese la fel.Atunci siguranta ar fi mai mare si am fi siguri ca nu dam aiurea antibioticul.
Nu stiu ce sa fac...Primul dr. zicea ca e f grav, concentratia de E-coli e de peste 1.000.000 UFC , cica enorm si nu a pus in discutie ipoteza unor rezultate eronate, nu exista sanse de contaminare, sau altceva, e 100% infectie si trebuie intervenit energic si prompt.
Ce sa fac??
Adevarul e ca David e bolnavior, ceva are de nu papa nimic, azi de la 6 dimineata la 9 seara a baut 100 ml iaurt si 100 ml lapte. Si nu exagerez, pentru ca nu e nici motiv de lauda, nici o mare fericre sa nu-ti manance puiul nimic. Dar toata ziua se joaca, umbla, se catzara, e vesel, dar refuza mancarea. Atat.

Poate v-am plictisit cu toate explicatiile astea detaliate, dar daca v-ati confruntat si voi cu pacatoasele astea de infectii, poate ma ajutati
Va pup pe toate si doresc tuturor fulguletilor bolnaviori multa, multa sanatate!



ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

laura noi in vara cand am plecat la tg mures, sau cand am plecat in bulgaria, am plecat pe la 4 dimineata, ca zmeul sa doarma.
daca am fi plecat ziua nu ar fi rezistat la drum si nici nervii nostri.
am ales sa plecam asa de dimineata ca sotului meu nu prea ii place sa conduca noaptea, iar la ora asta eram chiar singuri pe drum.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

donia ma bucur ca sunteti mai bine. sanatate multa lui cristinel.

mamaana condoleante.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

quote:
Originally posted by roxanica2006

Donia, ce moduri diferite de abordare a problemelor avem noi doua...te felicit pentru optimismul tau, pt. starea de spirit, pentru putere
Doamne, fioros ce povestesti tu acolo despre micutzul tau cristinel, Doamne, ce-o fi fost in sufletul tau. ma rog sa va fie bine, sa va insanatositi cat mai curand!
Dar Roxana ce reactie a avut la cele intamplate?

Mai , fetelor, despre infectia asta urinara nu stiu ce sa zic...sunt tare derutata, am mai consultat intre timp si un alt dr. si ne-a zis ceva de genul:
1. de regula urocultura ar trebui sa bata cu examenul de urina, la noi urina super bine, urocultura cu E-coli, Cica ar trebui sa existe leucocite in urina in caz de infectie.
f. corecta partea cu leucocitele in analiza de urina. e primul semn, care da semne de infectie si dupa asta cer in general doctorii urocultura

2. nu e relevanta recoltarea in pungi sterile, trebuia in recipient direct, de la mijlocul jetului, cica inceputul jetului e contaminat, mai ales in caz de fimoza rezultatele o pot lua razna de tot
eu stiu in cazul nostru, al femeilor cum e: toaleta fff bine, in mijlocul jetului obligatoriu, direct in recipient, fara a atinge recipientul. deci pare plauzibil

3. una din simptomele specifice infectiilor urinare ar fi febra mare, care, din fericire, lipseste la noi, desi noi avem antecedente urate cu febra asta, deci fara doar si poate David ar reactiona prin febra la o asemenea boala.Sigur si lipsa poftei de mancare e un semn, dar ar mai trebui corelata cu usturime la urinare, febra, varsaturi, stare generala proasta, agitatie, etc.
exista persoane care nu fac febra in caz de infectie. e f periculos, pt ca febra e felul organismului de a lupta cu infectia si in plus e primul semn ca ceva nu e in regula. dar, numai putine persoane reactioneaza asa. daca david a mai avut infectii si a facut febra.... zic ca si asta e fff posibil. in plus ma gandesc, ca daca r fi infectie urinara ar plange la pisu, stiu ca pe mine ma ustura f tare.

Zicea dr asta sa cumpar antibioticul asa sa-l am in casa la nevoie, daca face febra bag repede medicamentul, daca nu, sa astept pana luni, sa iau corect o noua proba de urina si sa vedem daca iese la fel.Atunci siguranta ar fi mai mare si am fi siguri ca nu dam aiurea antibioticul.
Nu stiu ce sa fac...Primul dr. zicea ca e f grav, concentratia de E-coli e de peste 1.000.000 UFC , cica enorm si nu a pus in discutie ipoteza unor rezultate eronate, nu exista sanse de contaminare, sau altceva, e 100% infectie si trebuie intervenit energic si prompt.
Ce sa fac??
Adevarul e ca David e bolnavior, ceva are de nu papa nimic, azi de la 6 dimineata la 9 seara a baut 100 ml iaurt si 100 ml lapte. Si nu exagerez, pentru ca nu e nici motiv de lauda, nici o mare fericre sa nu-ti manance puiul nimic. Dar toata ziua se joaca, umbla, se catzara, e vesel, dar refuza mancarea. Atat.

Poate v-am plictisit cu toate explicatiile astea detaliate, dar daca v-ati confruntat si voi cu pacatoasele astea de infectii, poate ma ajutati
Va pup pe toate si doresc tuturor fulguletilor bolnaviori multa, multa sanatate!



ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu





in concluzie parerea mea......nu strica sa refaci analiza. dar nu stiu ce se intampla daca chiar are infectie si nu incepi tratamentul imediat. cat despre refuzul de mancare, te cred! o fi de la dinti??? se poate? de cat timp dureaza refuzul asta TOTAL? ai incercat sa ii dai piureul de legume cu bibe cum facea desiree? tinem pumnii sa fie totul bine! si incearca sa te mai inseninezi. chiar daca e infectie va trece. mai usor, mai greu, dar e o boala care se va vindeca

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Roxanico, din cate stiu eu nu e musai febra mare. La un moment dat lui Matei i-a iesit pozitiva urocultura.. si apoi pediatra ne-a pus sa i-o repetam din luna in luna, de cateva ori, sa vedem daca n-a revenit (sau cam asa ceva.. c-a trecut ceva vreme si nu-mi mai amintesc exact). Nu c-ar fi avut febra sau alte simptome (nici macar inapetenta).

ce-am gasit http://www.sfatulXXmedicului.ro/articole/Pediatrie/Infectiile_urinare_la_copii_-_inalte_si_joase_319.htm/Cauze (scoate xx)


Simptome

Simptomele difera in functie de varsta copilului si de localizarea infectiei. Infectiile pot fi joase (localizate la nivelul tractului urinar jos) sau inalte (localizate la nivelul tractului urinar superior).

Infectiile urinare joase
Infectiile urinare joase mai sunt denumite si infectiile vezicii urinare sau cistite. Printre semne si simptome se numara:
- copiii mici si sugarii pot fi agitati, pot avea varsaturi si diaree
- sugarii sunt inapetenti (lipsa poftei de mancare) sau nu cresc in greutate corespunzator varstei
- disurie (usturimi la urinat) sau poliurie (un numar crescut fata de normal de mictiuni)
- senzatia frecventa de mictiune, dar eliminarea unui volum urinar foarte mic.
- incontinenta urinara, rar
- pot aparea dureri lombare joase, dureri periombilicale sau febra pe o perioada indelungata de timp
- urina poate fi urat mirositoare, tulbure sau cu o culoare neobisnuita sau poate contine sange.

Infectiile urinare inalte
Infectiile urinare inalte mai sunt denumite si infectii ale rinichilor sau pielonefrite.
Cele mai multe dintre simptome sunt identice cu cele ale infectiilor urinare joase:
- copiii pot avea febra si frisoane
- pot determina dureri dorsale, putin mai jos de coaste
- prezinta, de asemenea, varsaturi, oboseala si apatie.



si eu as zice sa repeti analiza. Chiar daca e sa fie, n-o fi mare bai daca mai intarzii 2-3 zile antibioticul. Da eu sper sa nu fie cazul.



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biabaus spune:

acs cand povestesti tu pare fff frumos si ff greu sa ai 2 copii (d-apai 3 :) . Sunt convinsa ca inteleg o gramada piticii, chiar daca sunt asa micutzi, eu cred ca si acum intleg ff multe, mai multe decat ne-nchipuim. Si cred ca prind f multe lucruri (deocamdata la bagajul lor de vocabular evident, cel pasiv, ca la activ nu-l avem decat pe ta-ta si ma-ma) si atunci cand nu li te adresezi. Siguur inteleg cand ii lauzi catre altii. Sper sa-l cooptez si pe Matei la fel cum spuneai si tu, ba cu o soseta, ba cu pisicutza de la pampers... Eu de-acum l-am invatat pe Matei care sunt sertarele lui, nu ca sa-l cresc vreun ordonat de pe-acum, doar pt diversificare in zilele ploioase. Insa se vede pe fetisoara lui ce incantat e cand il laud ca stie sa duca sosetele (favorite dealtfel pt ca se folosi si pe post de mingiutze si sunt delicioase - ca si gust:) pana la sertarul lui. Ducem amandoi pampersul cu cacutza la gunoi... numa sa nu se plictiseasca de ele pana atunci .

Chestia cu luatul in brate ma sperie cel mai tare... cum sa-i explic eu, defapt cum sa-nteleaga el, ca cel mic e mic si sta mereu in brate, pe cand el, nu prea mai are loc??

Donia imi pare tare rau pt suferinta puiului tau, dar cred ca e tare mandru de tine si te iubeste enorm, are o mamica curajoasa. Multa sanatate si nopti usoare

roxanica si eu cred ca trebuie refacute analizele, nu am atat de multe argumente, doar ca lui Matei i-am luat de vreo 3- sau 4 ori urina cu saculetzul (de 2 ori eu, acasa, de 2 ori asistentele la clinica) si tot a iesit contaminat. Multa sanatate puiului si curaj mamicii


Bianca 5+ si bebe Matei 16 nov 2006
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

am si eu o intrebare: cand mergeti cu copiii in parc, ce anume faceti? mai exact...adica ii dati pe topogan..ii puneti in leagan..? va jucati cu ei in nisip? azi la locsorul ala de joaca/parculet din fata bloclui, era o tanti cu un bb de o seama cu d. eu stateam cu el, ne jucam cu frunze/cerngi/nisip, cucoana a venit, a luat copilul din carutz, l a pus in picioare pe banca langa ea sa vb un pic cu prietena ei care statea la 20cm si fuma... apoi l a pus in nicip, la vreo 50cm de ele, efectv l a lasat acolo, singur, fara nici o jucarie, si s a dus si ea sa fumeze...pe banca. eu va intreb sincer: sunt eu anormala? mi se pare doar mie o tampenie? dupa ce s a relaxat un pic l a dus la leagan (pt ca eram noi acolo si sa intram in vorba..), apoi l a pus iar jos. si pt ca el s a intors cu spatele si..evident..a bagat ceva in gura...l a pus in carut si l a lasat acolo maraind pana s a saturat ea de stat la aer si au plecat...

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

acum 3 ani in palermo, am inchis usa cu cheia in casa. si am chemat pompirii. vigilii del fuoco . doua masini. toti erau ..'din aia'.. toti. ma asteptam sa aud un 'you can leave your hat on' dintr un mom in altul

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

www.bebeplanet.ro/magazin/trusoul-bebelusului/carucioare-2.html?limit=5&limitstart=0&orderby=product_name" target="_blank">pentru clatit ochii,mie-mi curg deja balele la citeva...
sa aveti abdare...,27 de pagini...,merita...





Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput