***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

fetelor, ieri la tv au spus ca s-au retras de pe piata americana anumite medicamente ptr bebei, nu am reusit sa vad totul la stiri, dar m-am ingrozit, sint medicamentele cele mai comune ce se dadeau aici!cica au murit bebei si de aia sint obligati sa le retraga de pe piata!si eu i-am dat lui dominic, dar numai dupa 2 ani jumate!!!cica problema se pune la bebei sub 2 ani care au primit aceste medicamente, este vorba despre medicamente antigripale, de firme ff mari si cunoscute,si antitusive!Doamne va zic fetelor ca sint atit de fericita ca pina la 2 ani nu i-am dat nimic altceva decit paracetamol!si poate 1 data antibiotic pe prescriptie.mi-e pielea de gaina!uitati linkul, PRODUSE RETRASE
Les produits contre la toux et le rhume - les produits de santé naturels inclus - ne devraient pas être administrés aux enfants de moins de deux ans à moins qu'un soignant ait préalablement consulté un professionnel de la santé pour s'assurer que son usage est approprié et sans danger, recommande l'organisme. zice ca si produsele naturale si produsele contra tusei si racelii nu ar trebui administrate copiilor sub 2 ani.AVETI GRIJA deci ce dati la copilasi! ca astia ne vind orice numa sa faca bani, si sint firme mari si cunoscutemi-e frica acuma si cu ala ptr dinti de la boiron

andrada, de fapt Antonio, la multe lunisoare frumosule! am ris la videoclipul ala cind ii ziceai sa doarma in scaunul de masa, se uita la tine si zicea pai mai mami da tu nu vezi ca vrei sa dorm in scaunul de masa?vad ca avem aceleasi pareri cu diversificarea! pina la urma! ma gindesc cind eu voi incepe diversificarea altii vor fi la gratar.....da recuperam noi!da, asa e cu dominic, mai stii tu ca am zis noi vai de noi cind vom fi soacre, si eu am doi baieti , asa ca tre sa ma obisnuiesc de pe acuma.....si asa e, dominic nu e deloc gelos pe david, asta e partea minunata, se scoala pupindu=l pe david si asa se si culca, de cite ori nu l-am lasat pe el cu ochii in soare ca sa fug la david, niciodata nu mi-a zis nimic!la ce pagina e antonio ca vreau sa=l votez si pe el!

duda, imi pare rau ca nu s-a adaptat inca Eric la gradi. din punctul asta de vedere sint tare fericita, ca merge cu atita placere!la prima gradinita nici dupa 1 an jumate nu mergea cu atita placere, e extraordinara educatoarea lui! el, nu e deloc gelos, din contra, chiar ma mira cita maturitate are in el, si cum intelege totul!pacat ca nu mai pot petrece atita timp ca inainte cu el, cind eram numai noi doi acasa!

eu stiam ca brinza si lactatele nu se dau inainte de 9 luni,sint grele ptr organismul lor, si nu avem enzimele necesare digerarii laptelui de vaca,am citit recent ca vitelul creste 1 kg pe zi in concecinta laptele de vaca e facut ptr vitelul ei, care tre sa creasca si ca e prea greu ptr tubul digestiv al bebeului. si io care am baut direct la nastere lapte vaca diluat!

mica, am votat si eu pe micuta! nu te superi pe mine da e cam cald la 25-26C si ai grija chiar daca nu esti in canada, e iarna si acolo si copii tinuti la t prea ridicate au sensibilitate mai mare, raceli etc nu te superi da?

doxinu, multumim de ce ai scris, la noi e invers dominic chiar vrea sa mearga la gradi

petit_ange, asa imi place sa cred ca doar pe ziua aia a crezut asa, mi-e frica sa-l mai intreb!si asa e, era tare stresata cind stiam ca plinge la gradi

piticagogosica, mersi de incurajare, asa o fi, noroc ca s-au mutat linga noi niste prieteni buni si au un baietel mai mare ca dominic cu 1 luna si o fetita mai mare ca david cu 3 saptamini.....mai are parteneri de joaca!ma bucur ca si la voi e mai bine!si sotul meu are un interviu saptamina asta ce vine, speram sa fie bine!numa bine in continuare si la voi sa fie

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Ne-am intors si noi de la doctor, la 5 luni fara 3 zile avem 7.300 kg si 66 cm.
Ne-a dat trimitere la Gr. Alexandrescu pt o ecografie de sold si la Budimex pt strabism, dar ne-a recomandat sa mergem la particular pt control la ochi, la un dr specializat in oftalmologie pt copii.
La analize a iesit o usoara infectie urinara, nu ne-a dat nimic pentru ea, in schimb ne-a trimis sa ne facem analizele la sange, ca e cam palid juniorul

La multi ani Antonio de Andrada! Sa cresti mare si sanatos!



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)



Poze cu juniorul meu



www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

pepsi nu ma supar. S-ar putea sa ai dreptate. Vad ce fac cu caloriferul asta.

kid mergi la medlife la dr stamate pentru eco de sold, acolo am fost si eu cu Maya. Dr este specializat in eco pt copii, este f curat, nu stai la coada, iti faci programare etc. Si nu mergi cu copilul in spital. Costa 50 ron eco.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze

Poze intalnire

www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet

Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

v-am citit, dar am uitat tot .
am retinut sa-i spun lui MOKO : Sonia a zburat de 2 ori, Munchen dus-intors ! unu cu avion medical, deci altitudine mai redusa, unu normal, cu tarom. si ea e si defecta, si mai ales la cardiaci se impune o strictete mare cand e vb de altitudine !


tuturor fetelor, multumim ca ne primiti inapoi ! si, da, Soso e mult mai bine, iar eu incep sa ma relaxez ! azi are 3890 gr !!!

mica, sunt in curs de votare Maya. Andrada, da si tu pagina ! oricum pana la Maya o sa-i iau pe rand si poate dau de Antonio !


mai citesc si revin !

oana de Sosonica 6.06.2007 asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




50.000 euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com

mai trebuie 20.000 euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Buna fetele!

Revenim si noi dupa o lunga absenta. Raportam pe scurt: David are 5 luni si o saptamana, 7.3 kg si 70 cm. Am inceput diversificarea pe la 4 si 1/2 luni, si zau ca parca imi pare rau, ca s-a lenevit la lapte, nu mai mananca portiile alea mari de pe vremuri, decat daca ii amestec lapticul cu cereale (papam "burtica sanatoasa" de la nestle). Mananca supica de legume doar daca i-o fac mai groasa (cu legume pasate: morcov, albitura, dovlecel, cartof)) si cu putine cereale, pt consistenta. A inceput sa refuze sucul de fructe, nu il mai bea decat daca e f dulce, ceea ce e destul de greu, mai ales ca vreau sa il fac sa bea suc de portocala. Nu ii place si pace, se stramba de zici ca ii dau r...t, ma scuzati

Am vazut ca piticii vostri sunt tare papaciosi, David mananca din 2 in 2 ore (m-a cam capiat cu programul asta) portii mici, adica 100-120 ml lapte, iar intr-o zi nu mananca mai mult de 700-800 ml (maxim) de laptic. Pe langa lapte, mai papa cereale, supa si piureuri de fructe. Oare din cauza asta nu mai mananca prea mult laptic?

A fost racit in ultima saptamana, fara febra, dar cu muci multi iar pediatra zice ca a vazut si ceva rosu in gat. Asa ca am tratat cu Panadol sirop, fara antibiotice ca nu sunt adepta, mai ales ca nu avea febra, am aspirat cu multa constiinciozitate mucii (batista sa traiasca, impreuna cu cine a inventat-o), am pus din cand in cand colargol picaturi in nasuc si am scapat de raceala.

Stiu ca am lipsit ceva vreme si am pierdut evenimente importante, asa ca va zic la multi ani pt piticii care au implinit deja 4 sau 5 lunisoare (inclusiv Antonio).

Am si o intrebare pt mamicile experte: cam cand este momentul (recomandabil) pt introducerea bananei, a branzicii de vaci si a carnitei? Eu inca nu m-am grabit sa-i dau altceva decat ce am povestit mai sus, dar ma gandeam ca poate ar fi momentul... Reamintesc ca nu a mai papat la san de la 3 luni, am ramas exclusiv pe Nan 1.

pupici multi la mamici si pitici!

mami de www.flickr.com/photos/14340351@N03/show/" target="_blank">David Christian

www.onetruemedia.com/my_shared?z=1b8b33d8f086559a341c24&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea noastra: David Christian




"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Kay, ma bucur ca Sosonica e bine, sa stii ca ieri i-am dat sotului nr de cont si va pune niste bani la Reiffeisen, ca acolo are drum cel mai des. Imi pare rau ca nu am facut-o pana acum, desi imi propusesem de mult. Mea culpa. Ma gandesc mereu la voi si stiu ca va fi bine, sunteti doua luptatoare, iar tu esti un model de curaj.

mami de www.flickr.com/photos/14340351@N03/show/" target="_blank">David Christian

www.onetruemedia.com/my_shared?z=1b8b33d8f086559a341c24&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea noastra: David Christian




"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Andrada, sa-ti traiasca Antonio! Am urmarit filmuletele cu Teodora si ea ii raspundea flacaului tau cu cate un zambet, un tipat ....

La concursul Duracell Teodora e pe pagina 38 astazi .... poate ne mai voteaza si pe noi cineva .... Nume: Teodora Elena la 4 luni , titlu : stefa.



Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

http://www.reclama mascata//avertizare//scoala-mamicilor/despre-alimentatie/nou-meniuri-pe-luni-pentru-primul-an-de-viata.html


despre diversificare

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

w w w ma mi . ro

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Liviana, scuze! In mintea mea mai erau cateva zile pana atunci..

Vreau sa stiu si eu cum se face branzica din lapte praf.
Si va rog, cine poate sa-mi recomande un dermatolog pt Calin?

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput