Albinutze si bondari de martie-aprilie '07 (40)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

am venit si noi azi de la pediatru..
La 7luni , stam cam asa:
-cm, n-am vazut, dar acum o luna avea 68...acu' o fi mai lungana...
-7.700kg.A luat putin luna asta, vreo 200gr, dar tinand cont de sapt de greva foamei pe motiv de crestere de dintisori, si sapt mucioasa, cand a mancat...de m-am spart in pregatiri si aruncari si spalari de vase...Pe coridor am pus-o si la mers...s-a luat dupa Deliuta...
Luam in cont. vigantol, cu vigantolettu' stia ca e probl, da' nu stia care, luam calciu, fier.
Asta fu revizia de 7luni, mari si late.Si cand am plecat de la policlinica, cu cine ne intalnim??u Tzuna, si Maria, veneau la revizie si ele...Stiti ce freza avea de ceva vreme Maria, nu?E, cat i-a crescut pericelu'....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaanamaria spune:

salut stup
am si eu o intrebare mama mea nu ar putea sa stea acasa si sa ia indemnizatia pentru printesa , adica sa nu se mai duca la munca si sa-i dea ei in loc de salar banii aia?


Ana de MIRIAM RIANA(19 martie 2007 18 : 05)
POZE PRINTESA
VARSTA PRINTESEI
www.totsites.com/tot/miriamriana/journal/" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Stiti ce am observat ca de cand ii dau fier Catalina e constipata, deci ar fi si asta o cauza de constipatie la bebe. Eu tin minte din timplul sarcinii ca asa pateam si eu.

Raisa sa ma anunti si pe mine daca faci comanda ca sunt si eu interesata.

Ardeii se coc se curata de coaja si seminte si la congelator cu ei.

Ieri am pus ghebe ,iam -iam as manca numai ghebe daca mi-ai da.

Meniu Catalinei a arat azi asa:
5=240ml lapte
10= cam jumatate de iart cu fructe(mar) ca cealata jumatate a dat-o pe masuta ca a ramas sotu din dotare sa dea mancare la copil
14=150g {legume[morcov,telina ,pastarnac,fasole verde] +branza +un sfert de galbenus} si bineinteles le bolmojesc cu nitel iaur ca e inebunita dupa el
Pt 18 i-am facut gris cu lapte sper sa manace daca nu rabdari prajite poate ii tin alea de foame
Si la culcare lapte.

Varsta Catalinei Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Anamaria raspunsul e DAAAAAAA ca o pritena buna de-a mea a facut asa, dar sunt multe declaratii de dat, dar pan la coada se poate.

Varsta Catalinei Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Frumoase sunt povestile despre vestea venirii pe lume a bebeilor.In unele povestiri am simtit inca vie emotia.

Pentru fetele unipare, va recomand cu drag un al doilea bebe.E superb.
Sa va spun ce mi-a zis mie medicul meu:

eu i-am spus medicului meu ca as fi preferat sa imi leg trompele dupa a doua nastere, avand in vedere ca eram la a doua cezariana, am o problema de sanatate care m-a obigat sa am sarcini cu injectii multe si analize la fel de multe (dar am copii sanatosi multumesc lui Dumnezeu).Ghici care a fost raspunsului lui?
Nici vorba doamna inca nu v-ati facut datoria de parinte. Adica cum ?zic eu. Pai abia al treilea bebe este contributia dvs. pentru societate. Am mai analizat eu putin si mare dreptate a avut omul.Un copil ma inlocuieste pe mine, al doilea pe sotul mei si abia al treilea este al societatii.

Din pacate sunt vremuri grele si nu e tocmai usor sa cresti trei copii. Vremurile bunicilor noastre erau mai grele, e drept, dar nici nu era concurenta care este acum intre copii.

Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna!

Daca BEBE a venit cand trebuia.

Maria a venit exact cand trebuia si cand am vrut noi. Nu eram pregatiti deloc dar riscam sa ramanem fara copii asa ca am facut tot ce s-a putut sa avem macar unul. Eu am fost foarte incantata cand s-a nascut ea, sotul foarte speriat. Dupa un timp, dupa atatea probleme incepusem si eu sa regret ca am facut-o. Acum nu mai este cazul. Si sotul e multumit, eu nu ma spun... As prefera sa-mi fie mai usor (in sensul ca as vrea sa manance mai bine, sa ia si ea in grutate) dar noroc cu Paxela, Elyanne care ma mai linistesc cu povestile despre primii lor copilasi.

Bebe 2 - nu stim daca va veni si cand. Uneori nici nu vreau sa aud de asa ceva dar apoi imi trece. Timp ar mai fi, sanse nu stiu...tot la adoptie ne gandim din mai multe motive.

Azi Maria afacut iar greva foamei pana la ora 13. A mancat azi noapte la ora 2 (lapte) apoi la 9 50g branza cu piersica (pe care a varsat-o toata la 1/2 de ora dupa si a mai mancat tocami la 13.30 150 ml de supa de legume cu carne de vita. Poate nu eram asa suparata (ca doar nu-i prima data cand mananca prost) dar azi am fost cu ea la medic pentru controlul de 7 luni cica (dar ea are 7.5 luni)si a inceput aia sa-mi spuna ca e f micuta pentru varsta ei (6.850kg si 67 cm) ca nu-i normal sa nu aiba un program d emasa, ca trebuie sa-i fac si piure de cartofi, si pilaf si sa-i dau... sa-i dau si ficat de pui, sa nu-i dau galbenus pana la 8 luni (eu ii dau deja de vreo 3 saptamani)etc. Si mi-a dat trimitere la o dr de la IOMC (dr.ALEXA) sa o vada si eventual sa-i faca o analiza digestiva cica. Nu stiu ce sa fac daca sa o duc sau nu, m-am saturat de medici, m-am saturat de toate problemele care mi le face Maria. Nu inteleg cum poate avea zile si saptamani cand mananca aproape orice, cand nu vomita deloc si apoi are zile f proaste cand zici ca-i cel mai bolnav copil. Nu s eincadreaza in nici un tipar, nu i se da nici un tratament care sa-i fie potrivit...
Sunt cu nervii prastie rau de tot. Vreau si eu concediu dar nu pot visa nici macar la o dupa-amiaza libera. Imi place enorm d emult sa stau cu Maria dar sa aiba si e ao zi buna. Sa nu vomite peste tot, sa fac mancare si s-o mananc eu sau pisicile de-afara.... Cand am cate o zi ca asta imi vine sa-mi iau campii. Mi-e frica sa nu ma schimb prea mult. Uneori nici nu ma recunosc. Sunt f trista si dezamagita de multe lucruri. Si cu starile astea ale mele nu fac decat sa inrautatesc situatia. Am impresia ca sotul nu ma intelege cand de fapt el nu face decat sa ma incurajeze. Nu mai suport sa-mi spuna nimeni sa am rabdare.. Azi am tipat rau la Maria. Asta nu sunt eu. Acum imi pare f rau dar eprea tarziu. S-a si speriat saraca si a plans.
Dar este doar o zi proasta. Nu e niic prima si cu siguranta nici ultima. Trebuie sa ma regasesc (cand, cum mai vad eu) si voi fi bine. Imi vine sa sterg tot mesajul dar poate mai sunt mamici care simt asa si voi vedea si eu ca nu sunt singura si nu sunt asa deplasata cum mi se pare acum.
Gata, primul pas spre mai bine este sa ma gandesc macar la altceva.

Astazi la policlinica m-am intalnit cu Teuta si Carmenefr. Teuta e o dulcica de fata. A crescut asa d emult de la ultima intalnire... Mi-ar fi placut ca stau mai mult de vorba cu ele dar eram presata sa ajung la dr Mariei care ne-a facut si neplacuta surpriza de a ne primi abia dupa 45 minute (deci mai puteam sta mult si bine cu Teuta si Carmen).

acum caut urgent un alt medic de familie pentru Maria. As prefera sa fie tot la policlinica Titan sau prin apropiere ca sa ajung usor la vaccinari etc. M-ar interesa medicul lui Elyanne ca mi s epare destul de ok din ce povesteste ea... Am mai auzit de dr Negrea de la pol Titan. Mi-a recomandat-o un alt medic. E cineva la ea? Teuta la ce medic este? Cum vi se pare? Mai astept recomandari. Trebuia sa o schimb de mult.

Gata, votez pustii si ma duc sa fac un dus in speranta ca ma voi relaxa.

O zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Cele care votati sper ca ne dati 10 stelute??? ca m-am ofticat ca ne-a scazut nota

Varsta Catalinei Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Eu dau numai 10 dar tot nu inteleg cum de au copiii atatea voturi dar note asa de mici.

Ar trebui ca voturile cu mai putin de 7 stelute sa nu se ia in calcul. Cum sa votezi f prost un copil? Nu vota deloc. Toti sunt frumusei... Ai nostri sunt cei mai draguti dar tot nu putem vota prost pe ceilalti.... de ce altii or avea preocuparea asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaanamaria spune:

anaalina mersi de raspuns

Ana de MIRIAM RIANA(19 martie 2007 18 : 05)
POZE PRINTESA
VARSTA PRINTESEI
www.totsites.com/tot/miriamriana/journal/" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Va scrisesem mai devreme despre mancarea de pranz de azi. iata rezultatul: 100 ml supa a mers toata, doar 70 g piure de legume cel cu putine cereale.Si-a pastrat burtica si pentru titi lapte. Avea o burta dupa aia ca eu credeam ca o sa explodeze.Acum s-a culcat din nou.

Sfatul meu: nu va stresati daca nu mananca bine intr-o zi, sau in fiecare zi.Important este sa fie sanatos si sa creasca.Daca creste inseamna ca asa e firea lui.
Eu cu Ingrid mi-am invatat lectia: masuram tot ce manca, eram super fericita pentru fiecare ligurita cu mancare care nimerea in gurita, ii cantam, faceam balet doar doar o faceam sa rada si dai o lingurita.Cand imi amintesc ...Doamne ce greu a fost. Dar mereu era in grafic cu greutatea, a crescut super bine, desi mai mult cu laptele meu. Dupa 2 ani a inceput sa manance mai bine.Ba chiar stam cu ochii pe ea sa nu manance mai mult de o felie de paine la masa, ca e nici grasa dar nici slaba (14 kg, 90 cm la 2 ani si 10 luni).

Inca ceva, Ingrid a mancat mai bine dupa ce i-am dat legumele taiate cubulete mici in ciorba, fructele cubulete, adica dupa un an cand a avut mai multi dinti si a avut cu ce sa zdrobeasca si sa mestece.

Zadi

Mergi la inceput